Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) bude prošetřovat korupční kauzu poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha. Českému rozhlasu Radiožurnál to řekl generální ředitel OLAF Giovanni Kessler.

Úřad, jehož posláním je vyšetřovat podvodnou činnost týkající se rozpočtu EU, bude podle něj také spolupracovat s českými vyšetřovateli.

Podle Kesslera není ohledně kontroly hospodaření s penězi z evropských fondů spolupráce s některými úřady v Česku ideální. "Výborně se nám spolupracuje s Nejvyšším státním zastupitelstvím. S ministerstvy to ale tak dobré není," řekl rozhlasu.

Šéf evropských vyšetřovatelů do Česka letos přijede.

V souvislosti s Rathovou kauzou také v červnu vyzval belgický europoslanec Derk Jan Eppink Evropský parlament k tomu, aby prošetřil, jak se v ČR využívají unijní fondy. Uvedl, že existují i další problémy a kauzy týkající se používání peněz z unijních fondů.

Policie viní Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku. Detektivové ho v polovině května zadrželi s krabicí, v níž byly peníze. Podle policie šlo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Rath si prý myslel, že je v krabici víno. Jeho advokáti zpochybňují postup policistů, žalobců i vazební stíhání.

Rathův obhájce Roman Jelínek sdělil, že státní zástupce zamítl Rathovu stížnost proti zahájení jeho trestního stíhání. Jelínek dodal, že z obsahu rozhodnutí vyplývá, že se žalobci v případu opírají pouze o "výstupy operativní techniky" - tedy o odposlechy.

Za přijetí úplatku hrozí poslanci v případě odsouzení až dvanáctileté vězení. Spolu s ním obvinila policie dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou či někdejšího poslance Petra Kotta. Jejich stíhání se údajně týká i dalších zakázek ve Středočeském kraji.

Rath je v současnosti ve vazbě.