reklama
reklama
29. 5. 2012 | poslední aktualizace: 29. 5. 2012  18:07
Rath v přímém přenosu? Je to možné

Bude se obviněný Rath hájit v přímém přenosu? Je to možné, připouštějí poslanci

Poslanec David Rath, obviněný z přijetí úplatku, se nebude příští týden obhajovat pouze před sněmovnou, ale patrně i před zraky televizních diváků. Česká televize je připravena přenášet jednání živě.
Čtěte více o: Rath David | sněmovna | imunita | policie
David Rath v Poslanecké sněmovně v roce 2007
David Rath v Poslanecké sněmovně v roce 2007
foto: archiv HN - František Vlček

K televizním obrazovkám usedne v úterý 5. června odpoledne patrně víc lidí než obvykle. V Poslanecké sněmovně totiž vystoupí - možná na delší dobu naposledy - se svou obhajobou někdejší středočeský hejtman a člen ČSSD David Rath.

Svým kolegům-poslancům, kteří budou jednat o jeho vydání k trestnímu stíhání, bude chtít vysvětlit machinace s veřejnými zakázkami na hejtmanství i to, jak se mu v krabici od vína ocitl sedmimilionový úplatek. To vše v přímém přenosu. Česká televize totiž počítá s tím, že bude jednání s vystoupením Davida Ratha přenášet na ČT24.

"Pokud to Poslanecká sněmovna umožní, budeme v rámci služby divákům toto jednání přenášet živě," potvrdila mluvčí České televize Michaela Fričová.

reklama

A sněmovna to zřejmě umožní. Mezi poslanci stále více sílí hlasy, že jednání s Rathem by mělo být veřejné. Po sociálních demokratech se k tomu kloní poslanci TOP 09 i Věci veřejné. Proti zatím vystupují komunisté. "Pokud trvají vazební důvody, mohl by ovlivňovat svědky," říká předseda komunistů, právník Vojtěch Filip.

S převozem Ratha do sněmovny už vyslovila souhlas i státní zástupkyně. "Nic jiného mi nepřísluší rozhodovat. Jakmile eskorta s Davidem Rathem překročí práh sněmovny, chová se podle zdejších pravidel. Já do toho zasahovat nemohu," uvedla Lenka Bradáčová. Připustila však, že by byla raději, kdyby televize jednání živě nepřenášela.

Policisté ano, ale bez samopalů

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) je přesvědčen, že David Rath má právo vystoupit veřejně a jeho projev může televize přenášet. "Nevidím důvod, proč by to mělo být jinak než obvykle. Zároveň ale chceme, aby byl respektovaný jednací řád. To znamená, že by rozhodně doprovod obviněného poslance neměl mít pravomoc náhle přerušit jednání, vypnout mikrofon a odvézt Davida Ratha ze sněmovny. Schůzi může řídit jen jeden," konstatoval Zaorálek.

Na půdu sněmovny podle něj také rozhodně nepatří samopaly. "Myslím, že je to trochu zdramatizované, že stále omílané ovlivňování svědků je bublina," poznamenal.

Rath by také na svou obhajobu neměl mít přesně vymezený čas.

A co návštěvníci?

Zda Poslanecká sněmovna chystá nějaká opatření vůči veřejnosti, která se na schůzi vypraví, ještě není jasné. Předsedkyně Miroslava Němcová (ODS) je na zahraniční cestě v Izraeli a definitivní rozhodnutí, zda budou mít lidé  přístup na tradiční balkon, nepadlo.

O tom, že poslanci Davida Ratha imunity v úterý zbaví, není pochyb. Jeho vydání k trestnímu stíhání doporučil sněmovně i mandátový a imunitní výbor, který si Ratha vyslechl v hotelovém zařízení Spiritka minulý týden.

Autoři: Marcela Jurková
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Poslanecká imunita je zrůdnost a nepatří do 21. století. (David)
Proč nemá být Rath vyšetřována jako obyčejný člověk? Proč ta trapná...
Naprostý souhlas. (anonym)
Uspořádejmě referendum za zrušení poslanecké imunity!!!
To není špatný nápad. (mm)
Poslanci přece jen nebudou mít takový pocit beztrestnosti při...
Bude se obviněný Rath hájit v přímém přenosu? Je to možné, připouštějí poslanci (The Show Must Go On)
..
Jenom nadavanim nic nezmenime (gggggg)
Svolavam demonstraci na tento cvrtek, v 18 hodin na Vaclavske...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Do voleb jde řada 18letých kandidátů.
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do zastupitelstev letos kandiduje i 454 lidí, kterým je teprve 18 let....
VIDEO
Skotský obchod v Praze
Fotogalerie
Najít v Praze Skota, který by se vyjádřil k referendu o odtržení Skotska...
reklama
reklama
reklama