reklama
reklama
25. 5. 2012 | poslední aktualizace: 4. 2. 2013  10:02
INFO: Takhle přišel Heydrich o život

Atentát na Heydricha minutu po minutě: Razie gestapa v Praze, platí zákaz vycházení

Přeneste se s námi o 70 let zpět, kdy na ulicích českých a moravských měst vlály prapory s hákovým křížem. Deprimující atmosféra měla ještě ztěžknout. Server IHNED.cz zrekonstruoval den, kdy českoslovenští parašutisté provedli atentát na Reinharda Heydricha.
Atentát na Heydricha, ilustrační foto
Atentát na Heydricha, ilustrační foto
foto: Muzeum Českého krasu v Berouně

Tato on-line reportáž není přesným popisem událostí 27. května 1942. Vychází z prací několika českých historiků, které ale často musí pracovat s pouhými hypotézami.

Všichni účastníci operace Anthropoid a jejich spolupracovníci zemřeli během několika měsíců po atentátu. Historici proto mají k dispozici pouze německé dokumenty a nepřímá svědectví, která jsou často nespolehlivá a protichůdná.

Po válce si chtěl leckdo připsat zásluhy v odboji. "Čím více se válka vzdaluje, tím méně je hodnověrných svědectví," vysvětluje badatel Jaroslav Čvančara.

Nastiňujeme jednu z možností, jak mohl den atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha vypadat. Sedmdesáté výročí atentátu připadá na neděli, kdy budeme atentát rekonstruovat na Twitteru (@ihned_zpravy, #atentat). Abyste získali představu, jak události onoho dne vypadaly, přinášíme vám tuto reportáž už v pátek.

Přehledný speciál k výročí atentátu na Reinharda Heydricha můžete sledovat ZDE.

reklama

25.5.2012 23:59

Děkujeme vám za pozornost

Vážení čtenáři, naše on-line retro reportáž právě končí.

V následujících dnech svede Reinhard Heydrich marný boj o svůj život a 4. června zemře. Nacisté v důsledku jeho smrti rozpoutají teror proti civilnímu obyvatelstvu a vypálí Lidice. Nakonec parašutisty obklíčí v kostele sv. Cyrila a Metoděje. Někteří výsadkáři zemřou přímo v boji, někteří sami ukončí svůj život.

Dokumentaci těchto událostí však už přenecháme historickým knihám. Děkujeme vám za pozornost.

Mezi knihy, které jsme použili k rekonstrukci osudného 27. května 1942, patří:

Jaroslav Andrejs: Smrt boha smrti
Michal Burian, Aleš Knížek, Jiří Rajlich, Eduard Stehlík: Atentát: operace Anthropoid
Jaroslav Čvančara: Atentát
Micudo Fučida, Masatake Okumiya: Midway – rozhodující bitva v Pacifiku
Michel Herubel: Bitva o Midway
Edwin P. Hoyt: Válka v Pacifiku – Aleutské ostrovy
Edwin P. Hoyt: Boje v severní Africe
Liddell Hart: Dějiny druhé světové války
Bernard Ireland: Válka ve Středomoří
Miroslav Ivanov: Atentát na Reinharda Heydricha
Callum MacDonald: Úder z Londýna
Donald Sommerville: Druhá světová válka den za dnem

25.5.2012 23:35

Bublík a Hrubý těsně unikli nacistům

V bytě Slavomíry Čechové v Dejvicích těsně uniknou zatčení i parašutisté Bublík a Hrubý. Před německou prohlídku se schovávají na vratkém dřevěném prkénku, které položí nad světlíkem mezi záchodovým okénkem Čechové a oknem protějšího bytu.

25.5.2012 22:24

Reakce protektorátního tisku: Českému lidu odešel přítel

K atentátu a později i smrti Reinharda Heydricha se vyjadřoval také tehdejší protektorátní tisk.

Týdeník Árijský boj okomentuje Heydrichovu smrt kulantním tiulkem "Českému lidu odešel přítel." Z textu vyjímáme: "Konsolidace poměrů, zabezpečení výživy, rozumná sociální politika, zajištění práce a výdělků, jistota podnikatele – to jsou jednotlivé etapy tvůrčí činnosti muže, který stál pevně na místě, na něž ho postavil Vůdce." (...) "A právě ve chvíli, kdy oznámil, že v důsledku stoupající důvěry Říše v český národ bude značná část administrativ dosud prováděná říšskými úřady, přenesena na úřady protektorátu, vybuchla puma, kterou hodil najatý zlosyn."

25.5.2012 22:00

Válka v Tichomoří - Midway

Japonské lodě spěchají k jihovýchodu rychlostí přes 20 uzlů, aby unikly eventuálním nepřátelským ponorkám. Žádnou ale nespatří, nevyskytne se ani náznak toho, že by některá z nich zpozorovala jejich vyplutí a podala o něm hlášení na základnu. Japonci bez úhony proplují nebezpečnou oblastí a pospíchají k místu určení – k ostrovu Midway.

Několikadenní bitva u Midway na počátku června 1942 skončí zdrcující porážkou japonských sil. Japonci ztratí převahu v počtu kvalitních pilotů i letadlových lodí. Bitva se stane zlomem v celé válce v Tichomoří.

Atol Midway z leteckého pohledu několik měsíců před bitvou. Foto: wikipedia.


25.5.2012 21:32

Výjimečný stav pro celý protektorát

Rozhlas přináší zprávu, že výjimečný stav se rozšiřuje na celý Protektorát. K. H. Frank se nechává za zprávou uvést jako zastupující říšský protektor (podepsán je i následujícího dne pod vyhláškou, která vychází na přední straně protektorátních novin). Frank však ještě neví, že se jím má stát Kurt Daluege. K. H. Franka tak Hitler ve správě země už potřetí opomenul. Frankovy vztahy s Daluegem budou velice špatné a údajně vyvrcholí ve fyzické potyčce.

25.5.2012 21:10

Gestapo provádí razii po pražských bytech

Bezpečnostní síly provádí obrovskou pátrací akci v pražských bytech. Kromě německých složek pomáhá i 1 200 protektorátních četníků. Pátrací akce se účastní i říšský vůdce SS Heinrich Himmler. Prahou projíždí v pancéřovém voze. Pátrači zadrží 541 osob. Gestapo si nakonec ponechává 19 lidí, nikdo z nich ale neměl s atentátem nic společného. Při útěku před gestapáky umírá člen ilegálního výboru komunistické strany Jan Zika. Výsledek akce je pro německé bezpečnostní složky velkým neúspěchem.

25.5.2012 21:05

Himmler: Podporuji krvavou odplatu

Heinrich Himmler odesílá K. H. Frankovi dálnopis, v němž podporuje krvavou odplatu.

25.5.2012 21:00

Začátek zákazu vycházení.

25.5.2012 20:35

Boje v severní Africe

Generál Erwin Rommel nedosáhl stanoveného cíle, navíc ztratil třetinu svých tanků. Zbývající mají málo paliva a munice. Rommel si píše do deníku: „Náš plán zdolat britské jednotky za ghazalskou linií se nezdařil... Nástup nových amerických tanků nadělal v našich řadách veliké díry... během tohoto jediného dne jsme přišli o více než třetinu vlastních tanků."

Pokračuje ale optimisticky: „I přes zoufalou situaci a těžké problémy vzhlížím plný naděje k tomu, co by mohla bitva přinést. Neboť Ritchie poslal své tankové jednotky do bitvy postupně, čímž nám umožnil, aby se při každé příležitosti mohlo s nimi střetnout dostatečné množství našich tanků. ... Nikdy neměli dopustit, aby se dali oklamat, a rozdělit své síly."

Německé jednotky postupně ovládnou Bír Hakejm i Tobruk a v červenci 1942 skončí postupem k El Alameinu. Britskou obranu v tamním prostoru se jim nepodaří prolomit.

25.5.2012 20:06

Týdeník Čechoslovák: Je konec všem německým bajkám

Týdeník Čechoslovák napíše 29. května 1942 pro československé vlastence v exilu: "Rány, vypálené na zástupce říšského protektora, dramatickým způsobem dementují všechny německé bajky o tom, že se český lid smířil se svým osudem a že se po krvavé lekci, již mu Heydrich uštědřil, rozhodl k dobrovolné spolupráci. Je konec všem německým tvrzením o tom, že český lid se dobrovolně včlenil do říše, v níž vidí svou jedinečnou budoucnost – jak to při nesčetných příležitostech říkali nacisté a ti zrádci z českých řad, kteří se jim upsali. Rány vypálené proti Heydrichovi mluví nejjasnější řečí."

Týdeník píše o "spáchání", nikoliv provedení atentátu. Toto slovní spojení budou historici v 21. století kvůli negativní konotaci odmítat.

Na fotogalerii tehdejších článků z protektorátního i exilového tisku se můžete podívat zde.

25.5.2012 19:54

Vichystická Francie

Ve Francii v těchto dnech úřady zavedly povinnost nosit žluté označení pro všechny židovské obyvatele.

25.5.2012 19:39

Příběh Marie Navarové, která ošetřila Heydricha a pomáhala českým vězňům

O zdravotní sestře Marii Navarové, která ošetřila osudného dne Heydricha, ale zároveň pomáhala českým vězňům, čtěte zde. Němci ji koncem války uvěznili v Terezíně, po "vítězném únoru" zase skončila v komunistickém lágru. Na svobodu se dostala až v roce 1953.

Její pohnutý osud zaujal i spisovatele Arnošta Lustiga, který jej literárně zpracoval jako Případ Marie Navarové. Román vyšel v roce 2010.

25.5.2012 19:36

Opálka se vrací do bytu Kasprové

Adolf Opálka přichází do bytu Terezy Kasprové ve Velvarské ulici. Němci byli v bytě ve čtyři hodiny ráno, Opálkův úkryt v malém úložném prostoru ve stěně za gaučem ale nenašli.

25.5.2012 19:00

Válka v Tichomoří - Midway

Loďstvo viceadmirála Naguma v nebezpečném průlivu Bungo na ponorky nenarazilo a vplouvá do vod Pacifiku. Torpédoborce se nejprve vějířovitě rozvinou k rychlé protiponorkové vyčišťovací akci, teprve potom zaujmou svá místa v kruhové formaci.

25.5.2012 18:50

Tón v amerických rádiích udává Jimmy Dorsey se songem Tangerine

V květnu 1942 vévodila žebříčku americké hitparády píseň Tangerine jazzového hudebníka Jimmyho Dorseyho.

 

25.5.2012 18:21

Yorktown připlouvá do Pearl Harboru

Yorktown, americká letadlová loď poškozená 8. května 1942 během námořní bitvy v Korálovém moři, připlouvá do Pearl Harboru. Okamžitě na ní začínají opravářské práce. Namísto odhadovaných 90 dnů se Yorktown podaří opravit za pouhé 2 dny. Čtyřiadvacet hodin denně na něm pracuje 1 400 mužů. Admirál Chester Nimitz tak může do bitvy o Midway nasadit všechny tři letadlové lodě, kterými Američané v Tichomoří disponují. Yorktown ale Japonci během bitvy o Midway 7. června 1942 potopí.

25.5.2012 17:47

Druhá čínsko-japonská válka

Lidové noviny: "Velká ofensiva proti Čunkinu. Japonsko odhodláno skončit válku v Číně. Velká japonská ofensiva proti čunkinské Číně, jak přiznává (...) sám Čunkin, je v proudu od zahájení tvrdých bojů na frontě čunkinské. V komuniké se oznamuje, že Číňané těsně sledováni japonskými oddíly se musili dále stáhnout do nitra této provincie, což znamená, že ztroskotal pokus zadržet japonský postup proti hlavnmu městu Kinha. Japonci vnikli v úterý večer do středu města. V různých částech města trvají ještě prudké pouliční boje. V Tokiu bylo dále oznámeo, že v blízkosti Kinhy vehnali Japonci do kotle pět až šest čínských divizí, jejichž ničení pokračuje."

25.5.2012 17:10

Válka v Tichomoří - Midway

Nagumův svaz má za sebou polovinu plavby přes moře Ijo Nada. Vlajková loď viceadmirála Naguma, štíhlá letadlová loď Akagi, směřuje úžinou Kudako k průlivu Bungo, kde může očekávat střet s nepřátelskými ponorkami.

25.5.2012 17:00

Český rozhlas vyhlašuje výjimečný stav v Praze. Ten spočívá v zákazu vycházení mezi 21. a 6. hodinou, zavření všech hostinců, biografů, divadel a zábavních podniků. Nesmí jezdit veřejná doprava. Každou půlhodinu se pak vyhláška čte znovu. Od 19.40 po deseti minutách, od 20.20 po pěti minutách.

Budova Českého rozhlasu na Vinohradské třídě, foto: Wikipedia


25.5.2012 16:47

Východní fronta

Na východní frontě vrcholí druhá bitva o Charkov. V době atentátu na Heydricha trvá už zhruba dva týdny. Rudá armáda od zimy provádí protiofenzívu a vytlačuje německé vojáky od Moskvy. V Charkově se sovětské vojenské oddíly pod vedením maršála Tymošenka snaží posílit svou pozici, plán jim ale nevyjde.

Sovětští velitelé přecení v Charkově své síly. Německá vojska odříznou charkovské jednotky od zbytku Rudé armády. Bolševické oddíly se pokouší obklíčení prolomit, ovšem německé manévry a útoky Luftwaffe jim to znemožňují. Je zajato více než 170 tisíc sovětských vojáků a vítězícím Němcům se otevírají dveře k letnímu tažení na Stalingrad a Kavkaz. Bitva oficiálně končí den po útoku na Heydricha.

Lidové noviny o bitvě 28. května 1942 napíší: „...přinesla bolševikům zkrvavené hlavy, agitaci plutokracií s bolševiky spojených však právě tak zničující porážku. Zase jednou bylo prokázáno, jak bezpodstatné a prolhané jsou všechny ty zprávy, které zpravodajské služby v Londýně a Novém Yorku posílají do světa. Triumfálním pokřikem doprovázely první sovětské útoky proti Charkovu, mluvily předem o úspěchu a rozdělovaly přepjatými slovy vítězné vavříny."

Bitva u Charkova, foto: David M. Glantz, Kharkov:1942


25.5.2012 16:42

Nový zastupující protektor

Zastupujícím říšským protektorem se stává Kurt Daluege.

25.5.2012 16:35

Adolf Hitler jedná s Heinrichem Himmlerem o Heydrichově nástupci.

25.5.2012 16:30

Německé vysílání rozhlasu vyhlašuje výjimečný stav v Praze

25.5.2012 16:20

Oscarový snímek Mrs. Miniver

Předávání cen Americké filmové akademie v březnu roku 1943 ovládl film Mrs. Miniver, natočený
v roce 1942. Snímek Williama Wylera, který získal celkem šest Oscarů, včetně sošky za nejlepší film
roku a nejlepší režii, vypráví příběh anglické rodiny na pozadí druhé světové války. Paní Miniverová
(Greer Garsonová) dokáže nejen pěstovat výstavní růže, ale také odzbrojit zraněného německého
vojáka či četbou Alenky v říši divů utěšit vyděšené děti v bombových krytech...

25.5.2012 16:00

Londýnská exilová vláda se o atentátu dozvídá z pražského rozhlasu.

25.5.2012 15:45

Frank svolává protektorátní vládu. Nepřímo jí nařizuje, aby vyhlásila stejnou odměnu na
dopadení atentátníků, jakou požaduje Hitler – tedy dalších 10 milionů korun.

25.5.2012 15:30

Výjimečný stav v Praze

Frank vydává příkaz o výjimečném stavu v Praze.

25.5.2012 15:25

SS-Standartenführer Horst Böhme hlásí dálnopisem do Berlína první výsledek Heydrichovy operace.

25.5.2012 15:10

K. H. Frank: Represe jsou příliš tvrdé

K. H. Frank je na poradě s veliteli bezpečnostní policie. Shodují se, že opatření nařízená Hitlerem jsou až příliš tvrdá a mohla by vyvolat povstání.

25.5.2012 15:04

Válka v Tichomoří - Midway

Z haširadžimské zátoky vyplouvá 21 lodí svazu viceadmirála Naguma. Vydávají se na cestu k dějišti jedné z nejvýznamnějších námořních akcí v historii – k atolu Midway. Posádky lodí, které mají vyplout později, jim provolávají slávu, námořníci mávají čepicemi.

25.5.2012 14:43

Boje v severní Africe

Při prvním setkání s tanky Grant a jejich děly ráže 75 milimetrů utrpí Rommelovy pancéřové divize šok. Prochází ničivým ostřelováním z tak velké vzdálenosti, že se nemohou bránit. Teprve když Němci nasadí protitankové kanony, včetně tří baterií děl ráže 88 milimetrů, daří se jim s námahou postupovat vpřed, zatímco jejich tanky objíždějí kolem křídel britských obrněných jednotek.

V řadě srážek utrpí obě strany velké ztráty, Britové je ale dokáží lépe nahrazovat.

25.5.2012 14:31

Ošetření Kubiše

Kubiše v bytě Jaroslava Piskáčka ošetřuje dr. Lyčka. Piskáčkův patnáctiletý syn Miroslav odváží
Kubišovo kolo od Novákových. Piskáčkovi budou v následujících měsících popraveni.

25.5.2012 14:17

Boje v severní Africe

Přes úspěšný začátek ofenzívy se Rommelovi nepodaří proniknout k moři a odříznout tak divize na ghazalské linii, jak původně předpokládal. Na místo přijíždějí tanky americké výroby Grant a rozpoutá se bitva.

25.5.2012 14:02

Personál nemocnice převáží Heydricha po operaci na pokoj.

Nemocnice Na Bulovce, foto: HN-René Volfík


25.5.2012 14:00

Pobočník SS na zámku v Panenských Břežanech oznamuje Heydrichově manželce Lině zprávu o atentátu.

25.5.2012 13:45

Boje v severní Africe

Italská obrněná divize Ariete má zlikvidovat pozice Svobodných Francouzů a zahnat Koenigovu brigádu u Bír Hakejmu. Italské válečné umění ale potvrdí svoji nechvalnou pověst a útok se nezdaří.

25.5.2012 13:30

Kačer Donald v Říši

Za svůj výkon z předchozího roku získal v březnu 1943 Oscara Kačer Donald. Osmiminutový propagandistický snímek Der Fuehrer´s Face z produkce Walta Disneyho, v němž se Donald vysmívá Hitlerovi, se stal nejlepším krátkým animovaným filmem roku. Kačerova noční můra, díky které se Donald setkává s Göringem, Goebbelsem i Mussolinim a dostává se do nacistické továrny, je vůbec jediným „donaldovským“ příběhem, který na Oscara dosáhl.


25.5.2012 13:15

Válka v Tichomoří

Ze zálivu Ominato na severu Japonska vyplouvají invazní síly směřující k Aleutským ostrovům. Doprovází je krycí skupina, jíž ze své vlajkové lodi, těžkého křižníku Nači, velí viceadmirál Bóširo Hósógaja, velitel operace Aleuty.

Stratégové japonského loďstva předpokládali, že jim dočasné obsazení Aleutských ostrovů poskytne příležitost zničit tamní nepřátelské vojenské objekty a bude krýt severní křídlo hlavního japonského postupu k Midwayi, čímž může odlákat část nepřátelských sil a vyvést nepřátelskou formaci z rovnováhy. Američané se tak měli domnívat, že Aleuty jsou hlavním cílem útoku.

25.5.2012 12:53

Gabčík přichází do bytu Fafkových na Kolínské 11 nedaleko Flory.

25.5.2012 12:45

Heydrichova operace

Heydrichovu operaci má provést profesor Hohlbaum. V rozrušení si nechal na svém pracovišti brýle, operace se proto zpožďuje o 15 minut. Třesou se mu ruce, a tak přenechává operaci profesoru Dickovi. Ten Heydrichovi vyjímá roztříštěnou slezinu, zašije roztrženou bránici a vyndává střepiny z karoserie a čalounění vozu.

Nemocnice Na Bulovce, foto: HN - René Volfík

25.5.2012 12:22

Barma

Dlouhé monzunové období až do prosince zastavuje boje mezi Brity a Japonci. Spojenci chtějí Barmu dobýt, aby mohli po zemi zásobovat čínské jednotky.

25.5.2012 12:17

Jozef Gabčík opouští byt Svatošových v Melantrichově ulici.

25.5.2012 12:15

Hitler se dozvídá o atentátu

K. H. Frank telefonuje z nemocnice Na Bulovce Adolfu Hitlerovi, oznamuje mu zprávu o atentátu. Hitler pověřuje Franka správou země, nařizuje odvetná opatření a vyhlašuje astronomickou odměnu milionu říšských marek za dopadení atentátníků.

Milion říšských marek by byl v přepočtu na dnešní měnu s ohledem na inflaci a vývoj hospodářství zhruba 118 milionů českých korun.

25.5.2012 12:11

Gestapo vyslýchá svědky

Gestapo začíná svážet do svého sídla v Petschkově paláci v Bredovské ulici všechny případné svědky, kteří se mohli vyskytnout poblíž místa atentátu. Na základě jejich výpovědí se rekonstruují trasy útěku atentátníků.

Petschkův palác, někdejší sídlo gestapa, foto: HN - René Volfík

25.5.2012 12:02

Interaktivní grafika

Prohlédněte si interaktivní grafiku, která přibližuje nejen samotný den atentátu na Reinharda Heydricha, ale také následné obléhání kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, stejně jako osud Lidic a Ležáků - ZDE.

25.5.2012 11:54

Zpráva o atentátu přichází i do Panenských Břežan. Místní pobočník SS informaci těhotné Heydrichově manželce zatím neoznamuje.

Dolní zámek v Panenských Břežanech, foto: www.panenskebrezany.cz

25.5.2012 11:37

Zprávu o atentátu dostává státní sekretář Karl Hermann Frank.

25.5.2012 11:35

Rentgen doktora Středy ukazuje, že Heydrichova zranění jsou vážnější, než se původně zdálo. Zastupující protektor chce operatéra z Berlína. Nakonec se ale kvůli nedostatku času nechá přemluvit, aby se spokojil s německým profesorem Hohlbaumem z Karlova náměstí.

25.5.2012 11:34

Z Bulovky se stává pevnost

Pannwitz přivolává na ochranu protektora oddíl SS. Na velitelství SS mu ale zpočátku oznámení o atentátu také nevěří. V nemocnici se přijímají rozsáhlá bezpečnostní opatření, pacienti z okolních pater musí pryč. Později se u vjezdů do nemocničního areálu vybudují kulometná postavení, areál se postupně mění v pevnost. Němci pokládají přímou telefonní linku do Berlína.

Nemocnice Na Bulovce, foto: HN - Rene Volfík


25.5.2012 11:32

Heinz Pannwitz přijíždí do nemocnice Na Bulovce. Musí prohledat celou chirurgii, než najde nechráněného Reinharda Heydricha na nemocničním stole.

25.5.2012 11:26

Jozef Gabčík se dostává ke Svatošovým v Melantrichově ulici, tam si vypůjčuje baloňák k převlečení.

Průjezd v Melantrichově ulici s pamětní deskou, foto: HN - René Volfík.


25.5.2012 11:21

Německý přednosta kliniky profesor Dick provádí důkladné vyšetření Heydricha.

25.5.2012 11:06

Případu se ujímá komisař gestapa Heinz Pannwitz. Na četnické stanici zjišťuje, že obětí atentátu může být Heydrich.

25.5.2012 11:04

Raněného Heydricha se ujímá český lékař Vladimír Šnajdr.

25.5.2012 11:03

Vrátný z Bulovky volá na Hrad zprávu o atentátu, tam ho ale neberou vážně.

25.5.2012 10:57

Heydrich je v nemocnici

Heydrich se dostává do nemocnice Na Bulovce.

Takto vypadá nemocnice Na Bulovce dnes, foto: HN - René Volfík.


25.5.2012 10:54

Gestapo dostává od české policie zprávu o atentátu na vysoce postaveného nacistu.

25.5.2012 10:52

Odvedla kolo, zemře za to v plynové komoře

Dcera paní Novákové, Jindra, přiváží do dvora Kubišovo zakrvácené kolo. Čtrnáctiletá dívka skončí za pět měsíců za podíl na atentátu v mauthausenské plynové komoře.

U Nováků se Kubiš převléká do železničářské uniformy.

Někdejší Stránského ulice (dnes Novákových), kde Novákovi žili, foto: HN - René Volfík


25.5.2012 10:45

Řidič se vrací zpět na místo atentátu. Navarová Heydrichovi německy vysvětluje, že ho auto odveze do blízké nemocnice Na Bulovce. Jízda v malé kabině způsobuje raněnému a vysokému Heydrichovi bolesti, musí se přesunout na korbu mezi bedýnky s leštidly.

25.5.2012 10:42

Odvoz do nemocnice

Marie Navarová zastavuje další dodávku patřící firmě Holan, která rozváží leštidla na parkety. Naloží Heydricha do vozu. Řidič si ale splete cestu a navíc nedokáže zneklidněnému Heydrichovi německy odpovědět, že jedou do nemocnice.

25.5.2012 10:41

Jan Kubiš přijíždí na záchytnou adresu v Libni u Novákových.

25.5.2012 10:40

Jozef Gabčík se opět dostává na Kirchmayerovu třídu (dnes ulice V Holešovičkách) kousek pod osudnou křižovatkou a volným klusem sbíhá k Trojskému mostu.

25.5.2012 10:39

Jan Kubiš nechává kolo u Baťovy filiálky, v postranní ulici u Kirchmayerovy třídy.

25.5.2012 10:39

Jozef Gabčík ve dveřích řeznictví střílí Kleina do nohy a uniká.

25.5.2012 10:38

Jozef Gabčík se schovává v Braunerově řeznictví.

25.5.2012 10:37

Jan Kubiš se u libeňské sokolovny sráží s přebíhající chodkyní, udrží ale stabilitu a pokračuje na kole v útěku.

25.5.2012 10:36

Osudná první pomoc

Marie Navarová poskytuje Heydrichovi první pomoc. Kvůli pomoci odboji a zároveň důvěrným stykům s příslušníky gestapa se ocitne ve vězení za nacistického i komunistického režimu. "To byla v podstatě nevinná ženská, přesto ji odsoudili na tolik roků. Co ona udělala? Byla zdravotní sestra, která z titulu své profese nekouká na to, kdo je zraněný, kdo potřebuje pomoc," říká Jaroslav Čvančara. Jeden z cestujících tramvaje zastavuje pekařskou dodávku, aby odvezla Heydricha, její řidič s děním ale nechce mít nic společného a odjíždí.

25.5.2012 10:36

Útěk z místa činu

Jozef Gabčík se odpoutává z místa činu a uniká. "Heydrich byl člověk trénovaný a odolný, tak se z toho v prvních vteřinách vzpamatoval," říká badatel Čvančara. Zastupující říšský protektor nejdříve Gabčíka pronásleduje a dvakrát vystřelí, zranění ho ale donutí, aby dalším stíháním pověřil řidiče Kleina. Poraněný Heydrich si prohlíží aktovku a Sten Gun, který parašutisté na místě činu nechali. Posléze ho ale bolest přemůže, musí si proto sednout do auta. Kubiš se dostává ke kolu a odjíždí směrem k Libni.

Celý rozhovor s historikem Jaroslavem Čvančarou si můžete přečíst ZDE.

25.5.2012 10:35

Atentátníky se snaží polapit cestující z tramvaje, Jan Kubiš si musí prorazit cestu střelbou do vzduchu. "Dřív byli lidé vychovaní tak, že když se někdo s někým honil, tak to byl většinou zloděj," vysvětluje Jaroslav Čvančara.

25.5.2012 10:35

"Kubišova bomba je dnes v expozici Armádního muzea. Je unikátní tím, že šlo původně o protitankový granát. Z výbušnin, které Britové v té době vyráběli, měl nejcitlivější roznětku. Explodoval okamžitě po dopadu na cíl, ať byl v jakékoli poloze. Oproti výsledné Kubišově bombě byl ale jednou tak velký, a musel proto být improvizovaně upraven. Historici se přou o to, jestli Kubiš bombu vyrobil až v protektorátu, nebo jestli ji v konečné podobě přivezl z Londýna. Já se domnívám, že ji vezl s sebou. Nebyl vycvičen k tomu, aby takto zacházel s výbušninami," říká vojenský historik Michal Burian.

Celý rozhovor s vojenským historikem Michalem Burianem si můžete přečíst ZDE.

25.5.2012 10:35

Auto projíždí kolem Jozefa Gabčíka a brzdí. Ze svého dosavadního úkrytu za sloupem vystupuje Jan Kubiš a hází za projíždějícím automobilem bombu, ta dopadne na stupačku k zadnímu sedadlu. Kousky karoserie a čalounění, které uvíznou v Heydrichově těle, se mu nakonec stanou osudnými. Poraněn je i Kubiš.


25.5.2012 10:35

Jozef Gabčík odhazuje Sten Gun. Ten na místě najdou Němci, potom ale zmizí neznámo kam. „Němci v té době vyvíjeli kopii Sten Gunu, Gabčíkův samopal jim tedy mohl posloužit jako vzor,“ myslí si Michal Burian.

25.5.2012 10:35

Atentát!

Jozef Gabčík stojí ve vnitřní straně zatáčky připraven na okamžik, kdy do jeho palebného pole vjede Heydrichův vůz. V rozhodující chvíli ale výstřely Sten Gunu nepřichází. Za příčinu se obvykle udává zaseknutí zbraně, podle badatele Jaroslava Čvančary mohou být důvody i jiné. "Není známý jiný případ, kdy by Sten Gun selhal. Může být ještě jiná hypotéza, kterou se lidé téměř bojí vyslovit. Gabčíkovi mohla selhat psychika. Pod tlakem událostí můžete dostat šok, který trvá dvě tři vteřiny. Musel to být strašný nervák, Heydrich se opozdil oproti tomu, co měli nazkoušené. Křižovatka byla jindy prázdná, najednou kolem byly tři tramvaje s lidmi."

25.5.2012 10:34

Do stanice v zatáčce přijíždí tramvaj č. 3. Adolf Opálka, velitel operace Out Distance, na poslední chvíli přebíhá na opačnou stranu silnice.

 

25.5.2012 10:34

Znamení zrcátkem?

Josef Valčík dává ve vyšší části Kirchmayerovy třídy znamení, Heydrichovo auto přijíždí. Podle široce tradované verze signalizuje Valčík zrcátkem. Odborník na tematiku atentátu Jaroslav Čvančara ale tvrdí, že zrcátko parašutisté použít nemohli. Podle záznamů meteorologické stanice totiž ten den mělo být zataženo, zrcátko by proto nemohlo odrazit sluneční paprsky. „Zrcátko by navíc bylo velice nespolehlivou pomůckou, to jsou všechno poválečné dohady,“ říká Čvančara. Kdo všechno na místě byl a jak přesně se vše přihodilo - to zůstává na úrovni hypotéz a protimluvných svědectví.

25.5.2012 10:33

Od Trojského mostu (dnes Barikádníků) se ke křižovatce rozjíždí tramvaj č. 3.

25.5.2012 10:15

Česká hudební komedie Muži nestárnou

Od dubna 1942 hrála protektorátní kina romantickou veselohru Muži nestárnou. Film o Stáňovi Járském, jehož osudovými láskami se postupně stávají tři generace žen z jediné rodiny, byl natočen podle divadelní hry, kterou mělo na repertoáru Vinohradské divadlo i divadlo Oldřicha Nového. V jedné z hlavních rolí se blýskla tehdy devětadvacetiletá Zita Kabátová. Poslechněte si waltz Nespím, nespím, který v hudební komedii Muži nestárnou zazněl právě v jejím podání.

25.5.2012 10:02

Heydrich odjíždí z Panenských Břežan

Reinhard Heydrich opouští areál zámku. Na kolenou má aktovku s tajnými spisy. Její získání je druhým cílem parašutistů.

25.5.2012 09:56

Heydrich se loučí s rodinou

Heydrich má odletět na dvoudenní služební cestu do Berlína. Poslední chvíle s rodinou se protahují. "Loučíme se, jako bychom se kdovíjak dlouho neměli vidět," říká mu manželka Lina. Heydrichova žena i po válce ve světle všech důkazů o činnosti svého muže tvrdila, že jeho konání bylo správné.

Reinhard Heydrich s manželkou Linou, foto: Bundesarchiv


25.5.2012 09:31

Heydrichův řidič Johannes Klein přijíždí s Mercedesem před zámek, Reinhard Heydrich se ještě vydává s dětmi a manželkou do parku.

Zámek v Panenských Břežanech, foto: www.panenskebrezany.cz


25.5.2012 09:13

Boje v severní Africe

Afrikakorps napadá velitelství 7. obrněné divize. Němcům se podaří zajmout jejího velitele, generálmajora F. W. Messervyho, ten ale později uprchne. Během několika měsíců tak Messervy podruhé uniká německému zajetí. Když v lednu Rommel překvapil a zničil 1. obrněnou divizi u Antelatu, byl Messervy jejím velitelem.

25.5.2012 09:03

Čurda opouští Prahu

Parašutista Karel Čurda opouští Prahu, odjíždí do jižních Čech za matkou.

Čurdova ves Nová Hlína na Třeboňsku, foto: Wikipedie

25.5.2012 08:57

Parašutisté jsou v zatáčce

Gabčík a Kubiš přijíždějí na kolech ke křižovatce Kirchmayerovy třídy (dnes Zenklova ulice) a ulice V Holešovičkách. Heydrichův vůz zde při svých pravidelných jízdách musel v ostré zatáčce brzdit.

Křižovatka Zenklovy ulice a ulice V Holešovičkách, foto: HN - René Volfík


 

25.5.2012 08:55

Heydrich právě dosnídal.

25.5.2012 08:35

Horst Winter - Bleib immer bei mir

K německým hitům roku 1942 patřil mimo jiné šlágr Bleib immer bei mir, jehož interpretem byl Horst Winter, pozdější zakladatel vídeňského tanečního orchestru. "Videoklip" doplňuje ukázka soudobé módní přehlídky.

 

25.5.2012 08:10

Boje v severní Africe

Německá 15. tanková divize sevřela britskou 4. obrněnou brigádu a rozhání ji.

25.5.2012 08:01

Heydrich vstává

Na zámku v Panenských Břežanech vstává zastupující protektor Reinhard Heydrich.

25.5.2012 07:56

Válka v Tichomoří - Midway

Americké námořní síly se ale nenechaly zaskočit – admirál Chester Nimitz, velitel Tichomořského loďstva, měl k dispozici vynikající dešifrovací oddělení, kterému se podařilo částečně rozluštit japonský námořní kód a analyzovat jej.

25.5.2012 07:49

Válka v Tichomoří - Midway

Plán velitelství Spojeného loďstva pro operaci Midway měl dva hlavní cíle. Prvním, omezenějším cílem, bylo dobytí ostrova Midway jako předsunuté letecké základy, z níž by bylo možno včas zpozorovat činnost nepřátelských sil na západ od Havajských ostrovů, a otevřít si tak cestu k získání Havaje. Druhým, mnohem závažnějším cílem, bylo vylákat zbytek Tichomořského loďstva Spojených států, aby bylo možné střetnout se s ním a zničit je v rozhodující bitvě.

25.5.2012 07:45

Boje v severní Africe

Erwin Rommel poráží 3. a 7. indickou motorizovanou brigádu, které zůstaly v izolaci a bez podpory.

25.5.2012 07:40

Válka v Tichomoří - Midway

O útoku na ostrov Midway rozhodl admirál Isoroku Jamamoto, vrchní velitel japonského Spojeného loďstva. Věděl, že se musí pokusit vlákat nepřítele do rozhodující bitvy a zničit americkou válečnou flotilu, především letadlové lodě, které unikly zkáze v Pearl Harboru. Jamamoto a důstojníci jeho štábu správně předpokládali, že Američané budou Midway bránit všemi prostředky, které budou mít k dispozici.

Ze Saipanu, Guamu a Haširadžimy má vyplout japonské invazní vojsko s transportními plavidly, převážejícími pět tisíc vojáků.

25.5.2012 07:30

Gabčík a Kubiš odjíždějí na Žižkov pro kola.

25.5.2012 07:15

Válka v Tichomoří - Midway

Japonské invazní loďstvo se připravuje k útoku na atol Midway. Základna na ostrově je důležitým opěrným bodem amerického námořnictva. Atol leží jen 1 136 mil od Havaje a otevírá tak cestu k této nejvýznamnější pacifické základně USA.

25.5.2012 07:00

Parašutisté vstávají

Parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík vstávají u Khodlových ve Vysočanech.

25.5.2012 06:30

Boje v severní Africe

Rommelovy tanky jsou na úrovni Bír Hakejmu. Otáčejí se na sever k Tobruku. Jejich trasa vede přes Retmu a Bir Gubi, kde jsou britské posádky, které nemají o blížících se Němcích ani tušení – polovina jejich členů dostává dokonce povolení odjet do Tobruku a vykoupat se v moři. Na místě tak nezůstane ani tolik mužů, kolik by bylo potřeba k obsluze všech děl.

25.5.2012 06:27

Boje v severní Africe

V noci z 26. na 27. května se Erwin Rommel za měsíčního svitu rychle přesunul kolem britského křídla. Mířil k Bír Hakejmu.

25.5.2012 06:25

Boje v severní Africe

26. května 1942 zahájil německý generál Erwin Rommel, zvaný Pouštní liška, v severní Africe poslední německo-italskou útočnou operaci s názvem Theseus. Ofenzíva vycházela z pozic v prostoru El Ghazaly.

reklama

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Do voleb jde řada 18letých kandidátů.
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do zastupitelstev letos kandiduje i 454 lidí, kterým je teprve 18 let....
VIDEO
Skotský obchod v Praze
Fotogalerie
Najít v Praze Skota, který by se vyjádřil k referendu o odtržení Skotska...
reklama
reklama
reklama