Aplikaci SmogAlarm, která přináší informace o aktuálním stavu znečištění ovzduší, nyní mohou využívat téměř všichni majitelé chytrých mobilních telefonů. Obecně prospěšná společnost Čisté nebe ve čtvrtek v Ostravě novinářům představila nové verze aplikace. Ovzduší na Ostravsku patří dlouhodobě k nejznečištěnějším v zemi i v Evropě.

Aplikaci SmogAlarm společnost poprvé spustila loni v listopadu a byla určena pro chytré telefony s operačním systémem Android. Aplikaci nyní vylepšila a nově navíc informace o kvalitě ovzduší mohou využívat i uživatelé iPhonů a majitelé chytrých telefonů s operačním systémem Windows Phone. O vývoji aplikace pro operační systém Symbian společnost Čisté nebe dále neuvažuje.

Podle předsedy správní rady Jana Koziny si původní aplikaci dosud stáhlo zhruba 15 000 uživatelů. "Je to krásné číslo, dokonce jsme jednu dobu vedli v žebříčku aplikací, které se sestavují pro Českou republiku. Je příjemné vidět, že ta práce není zbytečná a je to pro lidi užitečné," uvedl. Dodal, že právě zájem lidí a jejich požadavky na vytvoření aplikace i pro iPhony přiměl organizaci rozšířit nabídku aplikace i na další operační systémy.

Čisté nebe nově bude informace o kvalitě ovzduší nabízet i lidem, kteří nemají telefony. Na webových stránkách se zájemci mohou přihlásit k odběru e-mailových zpráv, jež uživatele upozorní na zhoršenou kvalitu ovzduší v jeho okolí. Když se ovzduší zhorší na úroveň 5 - špatná nebo 6 - velmi špatná, dostane uživatel e-mail s upozorněním.

Nápad na aplikaci o smogu? Z Ostravy

SmogAlarm zprostředkovává data z měřicích stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Kromě koncentrací polétavého prachu PM 10 ukazuje i další škodliviny jako oxid siřičitý nebo oxid uhelnatý. Uživatelé si mohou zobrazit údaje z jakékoliv stanice v republice.

Společnost Čisté nebe vznikla v Ostravě v roce 2010. Snaží se o zlepšení životního prostředí, zejména ovzduší. Kvalita ovzduší se v Moravskoslezském kraji výrazně zhoršuje především na podzim a v zimě, kdy koncentrace polétavého prachu i několikanásobně převyšují povolený limit. V uplynulé topné sezoně byl v regionu několikrát vyhlášen signál regulace a největší znečišťovatelé tak museli dodržovat ekologická opatření.