Pod ústavním zákonem, který zavádí přímou volbu prezidenta, je od pátku i podpis Václava Klause. Nic tak už nebrání tomu, aby si novou hlavu České republiky zvolili občané.

Současný prezident před časem zavedení přímé volby sice označil za fatální chybu, nemohl s tím ale sám nic dělat. Ústavní zákon, na rozdíl od jiných zákonů, vetovat nemůže.

Vládou předložená změna ústavy začne platit 1. října.

Hlavu státu budou moci vybírat všichni voliči podobným systémem, jakým volí senátory, tedy ve dvou kolech. Kandidát na prezidenta bude muset mít podporu petice, kterou podepíše alespoň 50 tisíc občanů starších 18 let, nebo nejméně dvaceti poslanců či deseti senátorů.

Politické strany a hnutí tak už hledají kandidáty, kteří by mohli v přímé prezidentské volbě uspět. O post budoucího prezidenta se chce ucházet Jan Fischer, Karel Schwarzenberg, Jana Bobošíková či Miloš Zeman.

Svého favorita v pátek a v sobotu vybírají sociální demokraté, jasné jméno neřekla zatím ani ODS.

Oslabení Senátu?

Přímou volbu bude vyhlašovat předseda Senátu, a to nejpozději 90 dnů před jejím konáním.

Ústavní změna rozšiřuje důvody pro odvolání přímo voleného prezidenta. Pokud by Ústavní soud uznal, že hrubě porušil ústavu, mohl by být zbaven funkce. Žalobu k Ústavnímu soudu by mohly podat Senát a sněmovna, pokud by se v nich k tomu našla ústavní většina.

Nyní může prezidenta zažalovat pro velezradu pouze Senát. Podle kritiků to znamená oslabení Senátu a ztíží to možnost prezidentova odvolání.

Novela omezuje prezidentovu pravomoc rozhodnout o nezahájení nebo přerušení trestního stíhání. K udělení milosti bude nově potřebovat podpis premiéra nebo pověřeného ministra.

Imunita hlavy státu bude omezena jen na dobu výkonu funkce.

 

Zastánci přímé volby její prosazení zdůvodňovali přáním občanů, svými volebními závazky i snahou zabránit excesům, které provázely poslední prezidentskou volbu.

Podle kritiků prý stačilo vyjasnit parlamentní pravidla pro výběr hlavy státu. Na tom se ale parlament za čtyři roky neshodl.

Nyní zbývá schválit volební pravidla, jejichž návrh chystá vláda.