Přijít domů z práce, uvařit si kafe a "hodit nohy na stůl" dokážou jen dvě třetiny Čechů. Další odpočívají aktivně, jiní dokonce vůbec.

Téměř 25 procent lidí totiž nevystačí s jedním příjmem, a přebíhá proto z jednoho zaměstnání do druhého.

Vyplynulo to z průzkumu, který provedl portál Práce.cz.

Pasivní odpočinek po práci volí pouze 33 procent lidí. Čtrnáct procent pracujících tráví své volno s rodinou, 19 procent sportuje nebo chodí do přírody. Zbývajících 34 procent se po dni stráveném v zaměstnání věnuje další činnosti, například zahrádkaření.

"Skutečnost, že zhruba třetina lidí ani po práci neodpočívá, může být dána více okolnostmi. Ve větších městech je o něco vyšší podíl lidí, kteří se intenzivněji věnují rozvoji své kariéry a obětují přitom i část svého soukromí. Nezanedbatelnou skupinu tvoří také lidé, kteří jednoduše nevystačí s jedním příjmem, a proto mají i druhé zaměstnání," uvedl Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC, která portál Práce.cz provozuje.

S jedním platem pohodlně vystačí pouze 15 procent obyvatel České republiky. Celých 24 procent občanů v průzkumu uvedlo, že má problémy s rodinným rozpočtem, které musí řešit druhým zaměstnáním. Dalších 61 procent respondentů druhé zaměstnání sice nemá, další příjem by ale uvítali.

"I mezi lidmi s více než jedním zaměstnáním se najde řada těch, kteří si na odpočinek po práci dostatek času vyhradí. Někteří lidé však mají v povaze neustálou činorodost, takže ve volné chvíli místo odpočinku raději vyrazí zvelebovat zahradu nebo dům," doplnil Dombrovský.

Průzkumu se zúčastnilo 2 158 uživatelů serveru Práce.cz.