Řidiči při dechových zkouškách na alkohol používají řadu výmluv. Ústav soudního lékařství brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny se rozhodl zjistit, jestli jedna z nich může být pravdivá.

Experiment se zabýval vlivem výparů z ostřikovačů automobilových skel na detektory alkoholu. A závěr? Použití ostřikovače krátce před zkouškou skutečně způsobí, že dotyčný alkohol nadýchá.

Podle policistů, kteří s ústavem spolupracují, je proto třeba na takovou možnost upozorňovat. "Výsledky poukazují na potřebu správného provádění testů," řekla iHNed.cz mluvčí nemocnice Šárka Urbánková.

Přednosta ústavu Miroslav Hirt uvedl, že přístroje naměří alkohol v dechu nejméně 4 minuty od použití ostřikovačů. Hodnoty přitom nebyly nijak nízké.

"Vůbec jsme je nepředpokládali, hodnoty dosáhly  až 0,71 promile," konstatoval Hirt s tím, že výsledky odpovídají požití dvou decilitrů rumu. Výpary z ostřikovačů se projeví pouze v dechu, krevní testy je neodhalí.

Jak experiment probíhal

- podstoupilo ho 13 lidí, různého věku a pohlaví

- vědci použili několik druhů běžných nemrznoucích směsí v 10 typech automobilů

- účastníci seděli na místě řidiče. Odpovídá to postupu policie, která měřící přístoj běžně podává řidiči do vozu

- vědci provedli 34 testů, které měly vždy pozitivní hodnoty ještě 4 minuty od uskutečnění, nejdéle vydržel alkohol v dechu 13 minut.

Řidičům, kteří nadýchají do 1 promile, přitom hrozí za dopravní přestupek pokuta mezi 25 a 50 tisíci korunami a zákaz řízení až na 2 roky.

Stačí vystoupit a nadýchnout se

Řešení podle Hirta spočívá v tom, aby testovaný vystoupil a 2-3 krát se nadechl čerstvého vzduchu. "Pokud skutečně alkohol nepožil, zkouška bude okamžitě a s absolutní jistotou negativní," doplnil Štěpán Zachara z policejního ředitelství Zlínského kraje.

V dechu se při testech projevují i léčiva a potraviny s obsahem alkoholu. I z takových příčin, jak se domnívají odborníci z brněnské nemocnice, je třeba zkoušku opakovat.

Důležitá je informovanost

"Proto je třeba na tuto záležitost myslet jak ze strany policistů provádějících dechovou zkoušku, tak by o ní měl být informován sám řidič, protože výsledek zkoušky může být ovlivněn v jeho neprospěch," uzavřel Zachar.

Naopak testy u lidí, kteří před jízdou konzumovali alkohol, nelze při dodržení správného postupu podle přednosty Hirta zpochybňovat. Vždy odhalí, zda řidič pil.