Přípravy na uložení ostatků hlavy státu začaly v úterý. Poté, co kameník vytesal na náhrobek během noci Havlovo jméno s datem narození a úmrtí, byla  ve středu ráno hrobka odkryta.

Zřízenci nadzdvihli masivní náhrobní desku, jejíž povrch je vybroušen do podoby české státní vlajky, aby tam mohla být před polednem urna uložena.

Soukromé pietě přihlížela manželka Dagmar, bratr Ivan s chotí Dagmar a nejbližší spolupracovníci prvního polistopadového prezidenta.

Na hřbitově byli také finančník a sponzor Havlových aktivit Zdeněk Bakala s partnerkou Michaelou, výtvarník a architekt Bořek Šípek či sestry boromejky, které o Havla na sklonku života pečovaly. Na poslední cestě ho doprovodily svým zpěvem. Nad hrobkou během piety promluvil katolický kněz.

Datum uložení urny vybrala rodina na den, kdy uplynulo 15 let od Havlovy svatby s jeho druhou ženou Dagmar.

Hrobka Havlovy rodiny je umístěna v boční stěně kaple svatého Václava. Do hrobky byli v minulosti pohřbeni členové jeho rodiny a také jeho první manželka Olga. Právě po její smrti v roce 1996 Havel požádal architekta Zdeňka Hölzela a sochaře Olbrama Zoubka, aby hrobku přestavěli.

Státní význam hrobky kromě desky ve tvaru české vlajky připomíná i to, že náhrobek je z mrákotínské žuly, tedy ze stejného kamene, ze kterého navrhl slovinský architekt Josip Plečnik obelisk na Pražském hradě. Čtyři metry vysoký náhrobní kámen lemují bronzové reliéfy andělů a Panny Marie, které pro Havla vytvořil Zoubek. Havel podle Hölzela do reliéfu náhrobku při jeho tvarování otiskl i svůj palec.

Havel zemřel 18. prosince ve věku 75 let po vleklých zdravotních potížích. Životní pouť politika, dramatika, spisovatele a ochránce lidských práv skončila na jeho chalupě v Hrádečku na Trutnovsku. Tam poslední měsíce povětšinou trávil čas. Před Vánoci se konal státní pohřeb a poté i poslední rozloučení s Václavem Havlem v rodinném kruhu.