Vdova Dagmar Havlová po vánočních svátcích poděkovala lidem za účast na smutečních akcích pořádaných v souvislosti s úmrtím bývalého prezidenta Václava Havla. Jeho památku od oznámení smrti v neděli 18. prosince do pohřbu, který se konal 23. prosince, uctily statisíce Čechů i cizinců.

"Ráda bych z celého srdce poděkovala všem, kteří přišli vzdát manželovi poctu a podpořit mě v nejtěžších chvílích mého života. Člověk nikdy není připraven na odchod nejbližšího a bylo mi útěchou, že nás nebylo připraveno tolik," uvedla.

Kdy ostatky Václava Havla uloží do hrobky na pražských Vinohradech ale zatím rodina nesdělila. Očekávalo se, že se tak stane po Vánocích, nyní se spekuluje až o začátku roku 2012.

Hrobka Havlovy rodiny se nachází v boční stěně kaple svatého Václava na pražských Vinohradských hřbitovech. Zaměstnanci hřbitova hrobku, k níž lidé v minulých dnech položili stovky svíček a květiny, v úterý uklidili a umyli.

Na náhrobku zatím není vytesáno jméno bývalého prezidenta, nikdo ani hrobku nepřipravoval k uložení urny.

Havel počítal s tím, že bude na Vinohradech pohřben spolu se svou rodinou a bývalou ženou Olgou. Právě po její smrti v roce 1996 Havel požádal architekta Zdeňka Hölzela a sochaře Olbrama Zoubka, aby hrobku přestavěli.

V knize Prosím, stručně to zdůvodnil tím, že bylo třeba uspořádat náhrobní desku tak, aby na ní bylo pro rodinu místo.

Na náhrobku nebudou státní symboly

"Nejenže by nebylo, kam napsat Olgu, ale nevešel bych se tam už ani já, ani nikdo další z naší rodiny," uvedl Havel v knize. Naznačil také, jak by si svůj náhrobek představoval.

"Žádný zvláštní nápis nechci, ba ani žádný titul či povolání. Jako u ostatních pouze jméno, datum narození a smrti," napsal.

Také podle Hölzela si Havel nepřál na hrobce státní symboly. Přesto podle něj autoři přestavby hrobky počítali s tím, že v ní jednou bude pohřben první polistopadový prezident. Pro náhrobek prý proto vybral mrákotínskou žulu, tedy stejný kámen, ze kterého navrhl slovinský architekt Josip Plečnik obelisk na Pražském hradě.

Linky v reliéfu náhrobní desky naznačují pruhy na české státní vlajce. Čtyři metry vysoký náhrobní kámen lemují bronzové reliéfy andělů a Panny Marie, které pro Havla vytvořil Zoubek.

Havel podle Hölzela do reliéfu náhrobku při jeho tvarování otiskl i svůj palec.

Havlovo jméno bude vedle Olgy

Havlovi prarodiče včetně stavitele pražské Lucerny Václava Havla mají místo na boční stěně rodinné hrobky. Na čelním náhrobním kameni jsou jména Havlových rodičů Václava a Boženy. Mezi nimi a Havlovou první ženou Olgou by se mělo objevit jméno zesnulého prezidenta.

Na náhrobku je podle Hölzela místo ještě na dvě jména, zřejmě pro Havlova bratra Ivana a jeho ženu.

Václav Havel zemřel 18. prosince na své chalupě na Hrádečku. Následující dva dny se lidé mohli rozloučit u rakve s ostatky bývalého prezidenta v kulturním centru Pražská křižovatka, ve středu pak byla rakev doprovázená smutečním průvodem převezena na Pražský hrad.  Následující dny byla opět vystavena veřejnosti. Státní pohřeb v Chrámu sv. Víta se uskutečnil za přítomnosti domácích a zahraničních hostů 23. prosince.