reklama
reklama
28. 11. 2011 | poslední aktualizace: 29. 11. 2011  12:34
200 nejchytřejších ve sněmovně

Alice lže, jako když tiskne. A Cyril taky, zněly dětské hlasy sněmovnou

Poslanecká sněmovna v pondělí výrazně omládla. Do lavic politiků zasedlo na dvě stě dětí, které čtyři hodiny řešily logicko-matematické úkoly. Olympiádu připravila už počtvrté organizace Mensa, která sdružuje lidi s IQ vyšším než 130.
Marek Pokorný
Marek Pokorný
Redaktor
Čtěte více o: menza | olympiáda | sněmovna | děti
Olympiáda dětí ve Sněmovně.
Olympiáda dětí ve Sněmovně.
foto: HN - Marek Pokorný

Na třech obřích monitorech v jednací síni dolní komory parlamentu krouží barevná písmena. „Mandelinka,“ zapiští hlásek z poslanecké lavice a písmenka se vzápětí opravdu poskládají do daného slova.

Vzápětí je vystřídá větší shluk písmen, tentokrát v několika barvách. „Noc,“ zazní po chvíli z jiného místa hlubším hlasem a písmena se opět poskládají, tentokrát do čtyř slov - kromě noci je tam den, měsíc a rok.

Zatímco v prvním případě bylo třeba odhalit pouze slovo, v druhém naopak vybrat to, které do dané skupiny nepatří.

reklama
V lavicích tentokrát neseděli poslanci ale děti - účastníci celostátního finále logické olympiády, které ve sněmovně pořádala organizace Mensa. Ta sdružuje lidi s IQ vyšším než 130.

200 nejchytřejších

Do finále čtvrtého ročníku soutěže, kde mohou představit své logické uvažování, postoupilo dohromady 199 dětí ve třech věkových kategoriích. „Říct, že je to 200 nejchytřejších dětí v Česku, by bylo přehnané. Ale asi nejchytřejších z těch 32 300 v této soutěži,“ říká předseda Mensy Tomáš Blumenstein.

Logiku mohli účastníci využít v testu, ale i při řešení různých úloh. Často to v sále přitom vypadalo jako při běžném jednání sněmovny. Například když museli odhalit, kdo z osmi figurantů, kteří se před ně postavili, mluví pravdu.

„Jmenuji se Alice a nikdy nelžu,“ říká rozhořčeným hlasem zhruba padesátiletá žena. „Alici nevěřím, lže jako když tiskne,“ oponuje vedle stojící Jana, zatímco Cyril se Alice naopak zastává. Na správné variantě, že lže nejen Alice, ale i Cyril, se nakonec shodne většina.

Mezi soutěžemi nechybí ani klasická „kimovka“ - to znamená pamatovat si ukázané předměty, či tetris - několik obrazců poskládat do vytyčeného tvaru.

Po čtyřech hodinách soutěží a hodině potřebné na vyhodnocení, je jasno: Vítězkou nejmladší kategorie je jedenáctiletá Nora Prokešová z Karlových Varů, která byla v základním kole až na 40 místě.

Narodila jsem se tak

„Občas si počítám nějaký příklady, ale spíš jsem se takhle narodila,“ přemýšlí dívka nad svým úspěchem. Podle ní se na takovouto soutěž příliš trénovat nedá.

V „normální“ základní škole se i přes to, že je ve všem výrazně napřed, prý nenudí. „Mám vlastní vzdělávací program. Paní učitelka mi dává práci navíc,“ říká.

Vítězi dalších dvou kategorií se stali Filip Bialas z tercie gymnázia Opatov v Praze, mezi nejstaršími vyhrál Radek Knapčok z Gymnázia Ústí nad Labem.

Autoři: Marek Pokorný
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Gratulace (Mata)
Jo, také jsem soutěžila, ale dostala jsem se pouze do 2., krajského...
Alice lže, jako když tiskne. A Cyril taky, zněly dětské hlasy sněmovnou (Panda)
A nebylo by lepší, kdyby ty děti v parlamentu už zůstaly? Evidentně...
Cože? Jakej Cyril? Kde? (vox populi)
Cyril Svoboda se vrátil? Pán Bůh s námi :-)))
Cyrile si verici ? Znas desatero, vole? Tak nelzi! (Emil)
A ja myslel, ze ten pistivy hlasek patril Bemovi, nejlepsimu primatoru,...
Před lety (anonym)
jsem v televizi viděl rozhovor se šéfem té české Mensy a od té...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Miroslav Kalousek
S tím, že by se měl omlouvat za svá slova o "komunistickém fízlovi",...
VIDEO
Volby, ilustrační foto
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do komunálních voleb jde letos 230 tisíc lidí. Nejvíce z nich se jmenuje...
reklama
reklama
reklama