Bývalý šéf Národního bezpečnostního úřadu a státního podniku Čepro Tomáš Kadlec bude v úterý u Obvodního soudu pro Prahu 1 společně se svým tehdejším obchodním ředitelem Alexandrem Houškou vysvětlovat údajně nevýhodné transakce ve státní firmě.

Čepru měli podle obžaloby způsobit škodu přes 260 milionů korun. Státní zástupce je viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Hlavní líčení začalo již v srpnu.

Server Aktuálně.cz minulý týden v souvislosti s kauzou napsal, že na Kadlecův účet vedený ve Švýcarsku přišlo v uplynulých letech v přepočtu přes 30 milionů korun.

Mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová serveru řekla, že státní zástupce v reakci na zjištění švýcarských úřadů označil peníze na účtu za prostředky pocházející z trestné činnosti a oznámil soudu, že je třeba je zajistit.

Jak se muži k obžalobě staví, není jasné. Kadlecův advokát totiž v srpnu prosadil, aby u výpovědí obžalovaných nebyla veřejnost s tím, že se mohou dotknout utajovaných skutečností. Houška pak pouze na chodbě soudu novinářům řekl, že obvinění odmítá.

Smlouva, která Čepru způsobila škodu v řádech milionů

Obžaloba popisuje obchody a transakce z let 2003 až 2005. Ve všech figuruje společnost Czech Energospace (CE), kterou podle serveru Aktuálně.cz řídí bývalý zaměstnanec Čepra Pavel Zídek, který se znal s Houškou i z dřívějšího působení ve firmě Qris.

Kadlec s Houškou podle obžaloby v listopadu 2003 stáli za smlouvou s CE, podle níž měla firma dodat Čepru naftu a benzin. Na základě kontraktu poskytl státní podnik firmě zálohu milion dolarů, Čepro na nákup cizí měny vydalo 28 milionů korun.

CE však smlouvu neplnila. Záloha pak měla být podle obžaloby použita na úhradu dodávky pohonných látek podle jiné smlouvy, z prosince. Ani tento kontrakt však CE podle spisu nesplnila. Část peněz, 23,1 milionu korun, CE Čepru vrátila až v roce 2005.

Státní zástupce viní Kadlece s Houškou z toho, že nezabezpečili návratnost zálohy v plné výši a ani nepožadovali vrácení celé částky. Státnímu podniku tak údajně způsobili škodu 4,9 milionu korun a dalších více než 1,1 milionu jako ušlý zisk, protože Čepro nemohlo 28 milionů korun zhodnocovat.

Nevýhodné obchody s palivem

Další smlouvu s firmou CE muži podle obžaloby připravili a uzavřeli koncem roku 2003. Šlo o kontrakt na prodej benzinu a motorové nafty. Podle spisu byl nevýhodný kvůli tomu, že se od 1. ledna 2004 kvůli zvyšování spotřební daně zdražovaly i pohonné hmoty, smlouva však byla uzavřena za staré ceny.

Kadlec s Houškou podle žalobce navíc věděli, že CE nebude schopná nakoupené palivo prodat. CE se nakonec podařilo prodat jen deset procent pohonných hmot, zbytek paliva Čepro podle spisu nakoupilo zpět za vyšší cenu, než za jakou je prodalo. Státní podnik tak podle obžaloby přišel o více než 38 milionů korun.

Do dalšího obchodu, podle spisu nevýhodného pro Čepro, se zapojila i společnost Marimpex Mineralöl-Handelsgesellschaft mbH. Státní firma nejprve podle obžaloby prodala v dubnu 2004 celkem 55 milionů litrů benzinu firmě Marimpex, palivo obratem koupila společnost CE. Podle spisu pak Čepru odprodala zpět postupně 44 milionů litrů paliva, ovšem s téměř zhruba šedesátimilionovou přirážkou.

Kadlec s Houškou přitom podle žalobce věděli, že jde o to samé palivo.

V květnu 2004 navíc Kadlec s Houškou za Čepro od CE nakoupili skoro šest milionů litrů motorové nafty, které předtím firmě CE levněji prodala společnost Marimpex. Pokud by Čepro palivo nakoupilo přímo od německé firmy, bez "zbytečného prostředníka", ušetřilo by prý přes milion korun.

Státní podnik přišel o více než 150 milionů korun

Obžaloba popisuje i dalších sedm obchodů z roku 2005, v nichž vedle Čepra figurují opět CE a Marimpex. Všechny se podle spisu odehrály podle stejného scénáře.

Státní podnik nejprve prodal pohonné hmoty firmě CE, Kadlec s Houškou přitom podle obžaloby věděli, že konečným příjemcem zboží bude Marimpex, který je pak od CE nakoupil za vyšší cenu. Muži údajně obchody navíc uskutečnili bez náležitého zajištění.

Aby mohly být nezajištěné pohledávky uhrazeny alespoň započtením, údajně za nevýhodných podmínek rozhodli o nákupu paliva od CE, přestože věděli, že jde o pohonné hmoty, které předtím samo Čepro levněji prodalo firmě Marimpex. Státní podnik podle spisu utrpěl celkovou škodu téměř 156 milionů korun.

V posledním skutku obžaloby figuruje pouze Houška. V létě 2005 nechal podle žalobce proplatit fakturu společnosti OMV na téměř 1,5 milionu korun. Původně ji přitom podle spisu firmě OMV vystavila CE za zajištění logistických služeb, a státní podnik tak neměl důvod částku zaplatit.