Podle soudu překročil Kongres své pravomoci, když schválil ustanovení o povinném zdravotním pojištění. Kongres se tak podle soudního rozhodnutí snaží získat novou pravomoc nutit občany k nákupu určitého produktu, přestože jej tito občané koupit nechtějí. Tříčlenný senát zdůraznil, že takový krok zákonodárců není v souladu s duchem ústavy.

Americká vláda se k rozhodnutí soudu nevyjádřila. Podle agentury Reuters je ale pravděpodobné, že se odvolá a o osudu reformy tak bude muset rozhodnout americký nejvyšší soud.

Další spory kvůli reformě

Obamova administrativa vede s americkými státy několik soudních pří o zdravotní reformu. V minulosti například uspěla u odvolacího soudu v Cincinnati, který všechna ustanovení reformy shledal v souladu s ústavou. Státy už se proti tomuto verdiktu odvolaly k nejvyššímu soudu.

Další spor vede s administrativou samostatně stát Virginie. Tímto případem se bude odvolací soud v Richmondu teprve zabývat, v první instanci Virginie uspěla.

Obamovi se reformu podařilo po dlouhém vnitropolitickém boji prosadit na jaře 2010. Hlavní části reformy, jako je například zdravotní pojištění dostupnější pro desítky milionů nepojištěných Američanů, ale vejdou v platnost až za několik let. Prezidentovi se přitom podle průzkumů veřejného mínění nepodařilo přesvědčit Američany o její potřebnosti.

Zdravotnická reforma je trnem v oku republikánům, kteří ji považují za zbytečnou a neúměrně drahou. Republikánští politici, kteří se chtějí příští rok ve volbách ucházet o Bílý dům, už nyní slibují, že v případě úspěchu reformu zruší.