Největší povodně

7. až 17. srpna 2002

Voda zaplavila více než třetinu Česka, nejvíce utrpěly jižní, střední a severní Čechy, ale i Morava. Zahynulo 17 lidí, škody činily 73 miliard korun.

5. až 16. července 1997

Nejtragičtější záplavy 20. století nečekaně a rychle postihly třetinu Česka. Zahynulo 50 lidí. Materiální škody se vyšplhaly na 63 miliard korun.

24. června až červenec 2009

Voda zalila Moravskoslezský kraj, poté i dalších sedm krajů. Zahynulo 15 lidí, škody činily 8,6 miliardy korun.

28. března až 10. dubna 2006

Tající sníh a intenzivní déšť způsobily povodně na Dyji, Moravě, Labi a Ohři. Zahynulo 9 lidí, škody činily 5,6 miliardy korun.

23. července 1998

Mohutné přívalové deště způsobily povodně v okrese Rychnov nad Kněžnou. Zahynulo sedm lidí, škody činily dvě miliardy korun.

Radek Brázda, starosta dvoutisícové vesnice Troubky, vzpomíná na dobu po povodních v roce 1997 jako na čas nesplněných slibů. Při ničivé povodňové vlně, kdy velká voda smetla zhruba 200 troubských domů, vláda naslibovala mnohé.

"Zůstalo ale jen u slibů. Dnes, po třinácti letech, čelíme stejnému neštěstí jako tenkrát," vypráví starosta Brázda po telefonu. Osobně se setkat nemůžeme. Radnice je do výšky metru a půl pod vodou. Starosta zůstává v jednom z domů v centru města. Hasiči a záchranáři tu zřídili provizorní velín, ze kterého řídí všechny záchranné akce. Dostat se sem mohou jen záchranáři nebo armáda na motorovém člunu.

Sliby vodu neodvrátí

"V roce 1997 nám především slíbili, že vybudují velkou nádrž, která by zůstávala po celý rok suchá a sloužila by jen jako bezpečnostní zásobník, kam by se svedla povodňová vlna. Mělo to vybudovat Povodí Moravy. Do dneška se ale nestalo vůbec nic," říká starosta a vzpomíná na další sliby z roku 1997. "Vláda nám tehdy také slíbila, že odborníci vytvoří matematický model, který by přesně spočítal, kam a kolik vody při povodních poteče a kde je tedy potřeba udělat preventivní zábrany. To se ale také nestalo," vypočítává starosta.

Místní také tvrdí, že před třinácti lety přišla vláda s projektem obchvatu Troubek - jakési dlouhé brázdy, která by vedla po obvodu celé vesnice a měla by při povodních usedlosti chránit.

Jediné, co se po minulých povodních vybudovalo a na co přispěl stát, je čistička vody. "Oceňuji sice, že se zlepšila komunikace mezi armádou, záchranáři a hasiči, ale z dlouhodobých opatření, která by skutečně vesnici ochránila před vodou, se nerealizovalo vůbec nic," rezignovaně říká starosta.

"Nevěřili jsme, že to přijde"

Místní jeho slova potvrzují. Starousedlík Vít Kratochvíl, který se brodí zaplavenou silnicí po pás ve vodě, vidí mezi letošními povodněmi a těmi z roku 1997 jediný rozdíl: "Před třinácti lety nás nikdo nevaroval a evakuovali nás pozdě. Letos to bylo přesně naopak. Varovali nás včas, ale nikdo jim nevěřil," krčí rameny Kratochvíl.

Pojišťovny už začínají ve vytopených oblastech počítat škody. Podle předběžných údajů budou likvidátoři řešit desítky tisíc pojistných událostí. Škoda se pak bude pohybovat v řádech miliard korun. "Již dnes je zřejmé, že na mnoha místech bude situace horší než v roce 1997," popsala Dagmar Koutská z odboru komunikace České pojišťovny. Nejvíce škod bude na Karvinsku, Ostravsku a Novojičínsku. V roce 1997 vyplatila pojišťovna přes pět miliard korun, řešila 90 tisíc pojistných událostí.

Pojistit, nebo odejít?

Pojišťovny hned po opadnutí vody pošlou do opětovně vytopených oblastí své agenty, aby s lidmi sjednali nové smlouvy. "Po povodních v roce 1997 v Troubkách padla spousta domů. Lidé dostali nové smlouvy a nebyli oproti předchozím podmínkám nijak znevýhodněni. Podobně tomu bude i nyní. Každá smlouva se sjednává individuálně," popsala Dagmar Koutská z odboru komunikace České pojišťovny.

Místní ale tvrdí něco jiného. "Neměli jsme na to. Od minulých povodní se tu ceny pojistek strašně zvedly. Jsou i několikrát vyšší než předtím. Prostě na to nemáme peníze. Doufali jsme, že už voda nepřijde," říká se zklamáním Věra Kucková, zatímco stojí na březích nově vzniklého bahnitého jezera, které zaplavilo troubské ulice.

Společně se svým synem a starou maminkou tu čekají na evakuaci armádní tatrou, která je odveze do bezpečí do blízkého Přerova. "Při minulých povodních nám spadla půlka domu. Tak jsme si půjčili a postavili nový. Ten teď sice stojí, ale uvnitř je úplně zničený. Pojištěné to nemáme a nevíme, co budeme dělat," říká Kucková.

Na otázku, proč si jejich rodina postavila dům na stejném místě, kde ho předtím voda vzala, odpovídá podobně jako většina místních: "Kdo by se odstěhoval z místa, kde prožil celý život a má tu celou svou rodinu i rodinu manžela? Tohle je prostě náš domov. Nepůjdeme. Ani kvůli vodě ne."

Bydlet v Troubkách bude i podle odborníků stále riziko. S povodněmi musejí obyvatelé i nadále počítat. "To opakování povodní po třinácti letech není z dlouhodobého hlediska příliš neobvyklé. Zvláštní spíš byla druhá polovina dvacátého století, kdy povodně téměř nebyly," popisuje hydrolog Jan Daňhelka.

Vznik letošních povodní byl podle něj velmi podobný modelu z roku 1997: tlaková níže přinesla srážky, které se zastavily nad Moravou a několik dní ji skrápěly vodou.

O to kurióznější je příklad čtyřicetileté paní Hany, která se sem i se svým manželem přistěhovala přesně před rokem z nedalekého Přerova. Za milion a půl tu koupili dům a za další dva miliony jej zrenovovali. Teď je v něm metr a půl vody.

"Nečekali jsme, že voda přijde tak brzy. Pojištěné to máme, ale tu práci, která nás nyní čeká, nám nikdo nezaplatí," říká Hana. "Jsme ale rádi, že se nikomu z rodiny nic nestalo. Náš pes k nám připlaval sám z terasy domu," říká Hana se smutným úsměvem.


ROK 1997

Dvoutisícová obec Troubky nad Bečvou se stala v roce 1997 symbolem katastrofálních povodní na Moravě. Řeky Morava a Odra se tehdy rozvodnily na stopadesátileté až pětisetleté maximum a velká voda jen v Troubkách smetla na dvě stovky domů a zabila devět lidí. Tehdy obyvatele Troubek nikdo nevaroval a výsledkem byla tragédie.


FOTO: ČTK 

ROK 2010

Letošní povodně se v mnohém podobají těm z roku 1997. Intenzivními několikadenními srážkami nad Moravou, rozvodněním většiny toků...a zaplavením Troubek. Tentokrát byli místní varováni včas, ale nikdo v další povodně nevěřil. Domy opravené po záplavách před třinácti lety i dvě stovky nových, které v Troubkách od té doby vyrostly, jsou znovu pod vodou.


FOTO: HN - FILIP JANDOUREK