Radar NATO na slavkovském bojišti, jehož výstavba byla spojena s vleklými protesty veřejnosti, byl v pondělí uveden do zkušebního provozu. ČTK to v úterý řekla Lenka Zapletalová z ministerstva obrany. Letité spory o toto zařízení musel dokonce řešit Ústavní soud. Odpůrci radaru ale neuspěli a jeho výstavbě nezabránili. V pátek se na žádost jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) sejde se starosty obcí slavkovského bojiště ministr obrany Martin Barták.

Obyvatelům regionu nezbývá nic jiného, než se s existencí radaru smířit. Zařízení za půl miliardy korun, střežící vzdušný prostor nad Moravou, je 30 metrů vysoké a tvoří jej mohutná kopule.
"Musíme hledat nějakou domluvu. V první řadě nám jde o to, aby byl provoz zařízení po zdravotní stránce bezpečný," řekl ČTK starosta Sokolnic Jiří Životský. Představitelé obcí očekávají, že ministerstvo obrany doloží podrobné testy potvrzující, že provoz radaru je pro zdraví obyvatel Slavkovska nezávadný.

Podle odpůrců zařízení hyzdí krajinu bojiště

Pro Bartáka má Životský více návrhů souvisejících s provozem radaru. Podle něj by všech bezmála 20 obcí kolem slavkovského bojiště mělo být zahrnuto do systému včasného varování. Radar představuje vojenský cíl a v případě ohrožení by měli být obyvatelé o možném nebezpečí v předstihu varováni.

Odpůrci upozorňovali na to, že mohutné vojenské zařízení bude hyzdit krajinu bojiště, které patří ke známým turistickým cílům. Místostarosta Hostěrádek-Rešova Zdeněk Petráš se domnívá, že je nutné pracovat na úpravě okolí areálu. Stavbu by zčásti mohla zaclonit nově vysázená zeleň.

Ministr Barták bude jednat s obcemi

Hašek se rozhodl svolat na pátek do Sokolnic zasedání bezpečnostní rady kraje. Zasedne za účasti ministra Bartáka i starostů. Představitelé obcí se s vedením ministerstva obrany sešli naposledy kvůli radaru v roce 2003. S tehdejším ministrem obrany Miroslavem Kostelkou nenašli společnou řeč.

Nový radar stojí v místě, na němž stávaly tři podstatně menší sovětské radary. Tato technika byla zastaralá, proto byla nahrazena novým zařízením. Odpůrci projektu upozorňovali, že slavkovské bojiště je hrobem asi 40.000 vojáků padlých v roce 1805 v bitvě tří císařů. Argumentovali tím, že radar nemá na takovémto pietním místě co dělat. Ani s těmito výhradami ale neuspěli.