Míra softwarového pirátství v Česku v roce 2008 klesla na 38 procent a celosvětově ČR patřilo 22. místo mezi zeměmi s nejnižší mírou nelegálních programů. Žebříček vedly USA s 20 procenty, následovalo Japonsko a Lucembursko s 21 procenty, naopak na dně žebříčku byly Gruzie či Bangladéš, kde míra pirátství přesahovala 90 procent, uvedla v květnu letošního roku protipirátská aliance BSA s odvoláním na studii IDC.

"Ztráty českého softwarového odvětví v důsledku pirátství loni činily 3,3 miliardy korun," informoval v květnu tiskový mluvčí BSA Jan Hlaváč.

O počítačových pirátech se v posledních měsících mluví v souvislosti jak s kontroverzním internetovým portálem Pirate Bay, tak i s údajnými českými počítačovými piráty, kteří podle státního zástupce provozovali server s nelegálními filmy a hudebními nahrávkami v prostorách Akademie věd.
Soud ale ve středu tři mladíky zprostil obžaloby. Podle žalobce se dopustili trestného činu porušování autorského práva, podle soudu se ale neprokázalo, že skutek spáchali právě oni.

Jaké jsou v Česku šance na usvědčení počítačového piráta? Jaké podklady soud k takovému usvědčení potřebuje? Je česká legislativa pro oblast počítačového pirátství dostatečně vybavena? A nezačala naopak v Evropě cenzura internetu? Nejen na to se jste se mohli zeptat Petra Pečeného, odborníka na autorské právo.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
parental advisory
Dobry den. Chci se zeptat jsou torrenty v hledacku autorit(IFPA , policie) ? Pokud dobre chapu , pokud stahuji torrent odesilam zaroven data tzn. porusuji zakon ? Co rikate na dle meho nazoru neobjektivni proces s provozovateli Pirate bay ? Jak porusuji zakon ?
Dobrý den, problematika torrentů je částečně specifická, protože se sdílí zpravidla jen určitá část dat. Služba kriminální policie ČR nicméně sleduje dle mého názoru i tyto aktivity. I přes specifičnost torrentů jsem toho názoru, že stahováním obsahu přes torrenty může být porušen autorský zákon. Názor, že pokud se užije jen části autorského díla, není toto protiprávní, není rozhodně správný. Tento závěr platí i pro Pirate Bay.
Petr Pečený
Mar
Dobrý den, například na hudebním trhu sledujeme v posledních letech dramatický posun v podobě nižšího prodeje CD atd. Myslíte si, že další vývoj tímto směrem povede k přehodnocení legislativního pohledu, co je pirátství a co nikoli?
Dobrý den, nižší prodej audio a audiovizuálních nosičů nemůže sám o sobě dle mého názoru ovlivnit zákonná práva např. autora či výkonných umělců nebo i výrobců dotčených záznamů, zejména rozhodnout za jakých podmínek bude dílo nebo jiný předmět ochrany AZ distribuováno či prodáváno.
Petr Pečený
Standa
Dobrý den. Považujete za správné, že se v ceně výrobků (média, paměti, disky, ...) platí "poplatek za možnost použití pro pirátské účely"? Kam tyto peníze jdou? Není to porušení principu presumpce neviny?
Dobrý den, zřejmě myslíte právo na odměnu v souvislosti s rozmnožováním díla pro osobní potřebu a vlastní vnitřní potřebu. Tato odměna však dle mého názoru není koncipována jako "poplatek za možnost použití pro pirátské účely". Toto ustanovení míří na současný rozvoj reprodukční techniky a masové rozmnožování. Z těchto peněz, jsou částečně kryty ztráty, které vznikají autorům a výkonným umělcům (hudebníci, herci atd…..) právě rozmnožováním jejich děl. Většinou jsou totiž jejich odměny koncipovány, jako percentuální podíl z ceny prodaných nosičů a samozřejmě čiv více rozmnožování, tím méně prodaných nosičů a tím i nižší odměna. Myslím, že to by se nelíbilo nikomu, kdo se živí svojí prací.
Petr Pečený
Tom
Dobry den Jak se kouka zakon na stahovani videi, ktere jsou delany uzivateli doma a pote dale sireny siti. Napr. TV vysila serial, nekdo doma udela rip a ten pak siri mezi sve kamarady kteri program nestihli. Dekuji za odpoved
Pořízení ripu doma, na které se ptáte, pro vlastní osobní potřebu je v souladu se zákonem. Ovšem jeho další šíření je už ilegální. Samozřejmě, že pořizování ripu v kině je v rozporu se zákonem.
Petr Pečený
Il
Dobry den, jaky je vas nazor na presumpci viny v praxi hojne vyuzivanou? Pokud koupim nosic, platim. Pokud jako restaurace ci hotel mam televize ci radio, platim OSA, prestoze tytez porady muze host videt v televizi nebo slyset v radiu doma. Navic se apriori predpoklada, ze jsem zrovna zvedavy na zastupovane umelce, pritom na TV treba bezi jen CNN nebo sport. Navic predpokladam, ze radia i TV jiz umelcum plati. A slo by pokracovat i dale... Dekuji, Il
Na věc se dívám tak, že zákon hovoří jasně. Důvodů pro i proti by bylo na samostatný článek, ovšem je nutno vycházet z toho, že je třeba hramonizovat náš právní řád s právem EU. Rozhodně bych nepoužíval v této souvislosti pojem "presumpce viny".
Petr Pečený
Lubomír Kachyňa
Dobrý den, mohl byste prosím dát jasné stanovisko, zdali STAŽENÍ (tedy nikoli poskytování)hudby z netu je trestné? Děkuji.
Jednoznačně se bohužel odpovědět nedá, neboť možností jak a co stahovat je velké množství a otázka "trestnosti" je také dána závažností trestného činu. Nicméně pokud nestahujet z oficiálních serverů, kde je stažení zpoplatněno a okamžikem stažení, či vyjádřením souhlasu s licenčními podmínkami, nebo jiným aktem, v podstatě uzavíráte jakousi licenční smlouvu na legální užití nahrávek, vystavujete se nebezpečí, že zákon, ať už autorský, či trestní, porušíte.
Petr Pečený
Michal Jílek
Vážený pane, měl bych dotaz. Představme si na okamžik, že patřím mezi tzv. počitačové piráty, že na VŠ kolejích jsem ještě před měsícem denně stahoval několik GB dat, především pak kvalitní muziky, (porno)filmů, her atd a že nic špatného na tom nevidím... možná maličko. Na druhou stranu, pokud film nebo hudební CD stojí desetinu mého měsíčního rozpočtu, co má člověk dělat? Má přestat poslouchat muziku?, dívat se na filmy? Vrátit se o tři století zpět?
Dobrý den, nezbývá než konstatovat, že zákon platí pro všechny. Jak se zachováte v obchodě, když máte chuť na housku a nemáte peníze? A jinak, jak Vám bude, když odvedete práci a nedostanete za ní zaplaceno? Jinak samozřejmě hudbu poslouchejte dál.
Petr Pečený
nobody
Dobrý den, velmi by mě zajímalo, zda společnost Lenovo nepoškozuje moje práva, když mi nehodlá vrátit peníze, za předinstalovane Windows, u kterých nesouhlasím s licencí. Kbycych kupoval více kusů, udajně mi rádi vyhoví.
Dobrý den, bohužel, zde bych musel prostudovat podmínky licenční smlouvy. Jinak nemohu kvalifikovaně odpovědět.
Petr Pečený
Pavel Dvořák
Dobrý den, zajímalo by mě, jaká jsou má práva, pokud si koupím (originální, placený) software a při instalaci nebudu souhlasit s licencí. Mám právo na vrácení peněz? A pokud ano, týká se to jen „obyčejných“ aplikací, nebo i operačních systémů -- např. OEM verze Windows, kterou kupující dostane k počítači?
Dobrý den, záleží na tom, kdy máte možnost se s obsahem licenčních podmínek seznámit. Pokud by to bylo možné již při uzavření kupní smlouvy, Vámi navrhovaný postup by nebyl možný. Samozřejmě, že s podmínkami prodeje a způsobem schvalování licence, by Vás měl prodejce předem seznámit. Obecně je ovšem třeba říci, že podobné spory jsou velmi komplikované a velmi individuálního obsahu.
Petr Pečený
Marek
V ceně médií, disků, nosičů je započítána jakási daň za kopírování. Kde je možné zjistit, kdo z takto vybraných peněz čerpá? Myslím, že by zákazníci měli vědět, že vydavatelé ani tvůrci software (aplikací, her atd.) nemají z těchto peněz ani korunu - přitom právě oni jsou permanentně poškozováni pirátstvím. Kdo tedy má k těmto penězům přístup? A jak je možné, že je taková nespravedlnost podporována zákonem?
Tato otázka by měla spíše směřovat na ochranné organizace pro hromadnou správu práv (OSA, Intergram atd..). Nicméně, jak jsem již uvedl, zákon tyto platby koncipuje jako odměny a náhrady pro oprávněné osoby (autoři, výkonní umělci, vydavatelé, filmoví producenti atd.......) a Ti dle mých informací, také tyto peníze dostávají. Nevím, odkud máte informaci, že tomu tak není, ale, aniž bych stranil ochranným organizacím, musím konstatovat, že jsou nepravdivé.
Petr Pečený
Plátce výpalného
Šoubyznys má k dispozici velké prostředky, právníky, nejspíš i uplacené poslance. Neměl by slušný člověk hledět na byznys autorskoprávní s určitým odstupem, a zajímat se spíše o práva těch, kteří se moc nemůžou bránit, tedy prostých občanů? Připadá vám spravedlivé, že i člověk, který normálně platí za hudbu nebo filmy na CD/DVD, musí pirátum z OSA odvádět výpalné i z médií, na nichž má rodinné fotky nebo vlastní práci? Neptám se, jestli je to v zákoně. Ptám se, jestli vám osobně to připadá fér.
Mně připadá, že máte velmi svérázné názory.
Petr Pečený
Michaela Karpíšková
Dobrý den, domníváte se, že je dle současné právní úpravy možné efektivně reagovat na sdílení autorských děl na Internetu? Napadá Vás nějaká vhodnější právní regulace?
Dobrý den. Uznávám, že vývoj počítačových sítí je bouřlivý a právo za ním trochu pokulhává, což je dáno objektivními podmínkami. Nicméně nesdílím názor, že prostředí internetu není dostatečně regulováno. Domnívám se, že problém je v nedostatečném postihování porušování autorských práv a samozřejmě také v kupní síle obyvatelstva. Zejména mladí lidé skutečně nemají někdy dostatek prostředků na uspokojení svých kulturních zájmů, které jsou naprosto odpovídající, a možnost ilegálních stažení nahrávek je velmi lákavá a odpovídá i jejich pohledu na svět danému věkem. Navíc autorská práva jako taková byla společensky degradována po celou dobu komunistického státu a toto dědictví je těžké překonat. Určitě je nutno každé jednání, i protiprávní, posuzovat velmi citlivě.
Petr Pečený
pehe
vysvětlete mi tedy prosím proč musím platit autorské poplatky u prázdných (nových)CD,DVD,HDD .. tisk.kazet do tiskáren ? Děkuji
Protože na tiskárnách můžete tisknout např. kopie knih, obrazů, fotografií a dalších autorských děl. Na ostatní jsem již odpověděl.
Petr Pečený
stahovač
Dobrý den, chtěl bych se zeptat: Když z moji IP adresy někdo stahuje nějaky program, hudbu....apod. Policie na to příjde, vezme si všechny HDD a na nich budou data, která sdílím zašifrována např. TrueCryptem, mají vůbec nějakou šanci mě usvědčit když důkazní materiál nikdy nedostanou? Děkuji za odpověď.
Dobrý den. Tohle je otázka pro policejní experty a ne pro mně. Nechte se překvapit.
Petr Pečený
Pavel Dvořák
Zajímalo by mě, jak je to se zálohou software, který je nějakým způsobem chráněn. Vím, že překonávání softwarové ochrany není legální, ale na druhou stranu bych měl mít ze zákona právo na vlastní záložní kopii. Co bych měl v takovém případě dělat? Obrátit se na poskytovatele software?
Zákon hovoří jasně. Jste oprávněn vytvořit si záložní kopii legálně nabytého počítačového programu, pokud je nezbytná pro jeho užívání. Takže záložní kopii pro tyto účely jste oprávněn vytvořit.
Petr Pečený
Právník
Proč musím jako nezisková organizace při benefičním koncertu na který mi přijdou zahrát umělci své vlastní skladby a zdarma, platit autorský poplatek OSA? To je přeci křivárna, ne?
Domnívám se, že nemáte správné informace. Pokud by skutečně na koncertě nezazněla ani jedna skladba autorů zastupovaných OSA, projednejte věc přímo s touto organizací. Určitě Vám vyjdou vstříc.
Petr Pečený
Viktor
Vážený pane, chtěl bych se zeptat, jakým právem si OSA bere poplatek z toho, když si nechám udělat kopii svého díla (např. diplomové práce) na veřejné kopírce. Dále bych se chtěl zeptat, jak je tedy možné být trestán za nelegální šíření autorského díla, když si za tuto eventualitu "preventivně" povinně platíme při koupi samotného nosiče. Dále - jaké má právní postavení organisace BSA v ČR? Doslechl jsem se, že po prohraném soudním sporu zde oficiálně "zkrachovala", aby se vyhnula placení náhrad. A nakonec - jakou relevanci má vyčíslování údajných škod způsobených šířením neautorizovaných kopií? Tyto škody jsou přece pouze hypotetické, nikde není řečeno, že příjemce neautorizované kopie by si danou věc nutně koupil legálně, pokud by nebyla k disposici zdarma ilegálně. Děkuji
Dobrý den. Na váš první dotaz jsem odpověděl již dříve. Otázka porušení práv nesouvisí se zmíněným "poplatkem". Jsou to naprosto oddělené problémy. Navíc zakoupené nosiče by měly sloužit k rozmnožování pro vlastní osobní potřebu, které je v souladu se zákonem. O BSA nemám bližších informací. Vyčíslování škod je otázka technologie vypracování znaleckých posudků, samozřejmě, je možno argumentovat, tak jak uvádíte vy, nicméně nemyslím si, že takto vzniklé škody nemohou být objektivně vyčísleny.
Petr Pečený