Kauza Savoy, která před rokem ovlivnila průběh prezidentské volby, se dočkala rozřešení. Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvojici obviněných policistů peněžité tresty.

Bývalý pracovník rozvědky Petr Bakeš musí zaplatit 100.000 korun a bývalý policista Jiří Dvořák 40.000. Oběma mužům přitom hrozilo až pětileté vězení.

O co v kauze Savoy šlo? Několik dní před loňskou prezidentskou volbou se do médií dostala videonahrávka ze schůzka hradního kanceléře Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa v pražském hotelu Savoy. Bývalý policista a pracovník rozvědky byli následně obžalováni.

A kauza se projevila i při prezidentské volbě. Politici kvůli obavám z možného ovlivnění některých zákonodárců rozhodli o tom, že se volilo veřejně, nikoli tajně, jak bylo předtím zvykem.

Policista se hodlá dál soudit

Soud podle advokáta Bronislava Šeráka rozhodl již 16. června, advokát si ale trestní příkaz vyzvedl až v tento čtvrtek. Obvodní soud muže uznal vinnými z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a neoprávněného nakládání s osobními údaji. Rozhodnutí je nepravomocné a lze proti němu podat takzvaný odpor. Soud by pak musel nařídit hlavní líčení. Každému hrozí až pětiletý trest vězení.

Šerák ČTK řekl, že přestože je uložený trest mírný, jeho klient odpor podá. "Zcela jednoznačně bude podán odpor, protože klient se necítí vinen a doufá, že v rámci hlavního líčení prokáže svou nevinu," uvedl Šerák s tím, že Dvořák si není vědom jakéhokoli porušení zákona.

Dvořák je podle dřívějšího vyjádření žalobců podezřelý z toho, že neoprávněně a pod smyšlenou záminkou získal od vedení hotelu Savoy DVD, na němž byla nahrávka schůzky Šloufa s Weiglem. Disk prý potom předal třetí osobě, která nahrávku poskytla médiím.

Setkání Weigla se Šloufem nahrály bezpečnostní kamery hotelu, záznam schůzky unikl a čtyři dny před prezidentskou volbou jej zveřejnil server Aktuálně.cz.

Tajemná schůzka

V době zveřejnění nahrávky se spekulovalo o tom, že Weigl mohl se Šloufem jednat o možnosti získat hlasy pro kandidáta ODS Václava Klause od sociálních demokratů, jejichž lídři prosazovali Jana Švejnara.

Weigl při výslechu na státním zastupitelství uvedl, že druhou schůzku se Šloufem inicioval kvůli dojednání případné podpory pro současného prezidenta od bývalého předsedy ČSSD a někdejšího premiéra Miloše Zemana.

Šlouf, který podporoval Klausovo znovuzvolení, již dříve řekl, že se s Weiglem sice setkal, prezidentská volba prý ale nebyla hlavním tématem jejich rozhovoru. Při výslechu řekl, že schůzku vyvolal sám za účelem "obnovení kontaktu na společného známého".