Tomas_Julinek__192x128_.jpg Ve Fakultní nemocnici Brno bylo otevřeno ve čtvrtek nové traumacentrum pro léčbu vážně zraněných. Má nahradit dosavadní traumacentrum v brněnské Úrazové nemocnici. Její šéf Petr Svoboda ale s přemístěním traumacentra do fakultní nemocnice nesouhlasí. V Brně jsou podle něj potřeba taková centra dvě.

Traumacentrum ve Fakultní nemocnici v Bohunicích stálo asi půl miliardy korun. Nemocnice za peníze rekonstruovala například operační sály a postavila nový urgentní příjem. Otevření traumacentra se zúčastnil ve čtvrtek i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Podle jeho plánu má nahradit traumacentrum v ÚN, které dosud zajišťovalo péči o vážně raněné pacienty pro Jihomoravský kraj i pro kraj Vysočina. Brněnští odborníci na zdravotnictví otevření nového traumacentra vítají.

Jedno je málo 

Julínka ale za tento krok kritizuje nejen šéf ÚN Svoboda, který ve čtvrtek na zasedání bezpečnostní rady kraje řekl, že by Brno mělo mít traumacentra dvě. "Brno je hodně velké a kdyby došlo k nějakému neštěstí nebo třeba teroristickému útoku na jedno z nich (traumacenter), tak by byl problém," uvedl Svoboda, který loni ve funkci nahradil současného senátora za ČSSD Miloše Janečka. Toho Julínek odvolal, protože s přesunem části ÚN do Bohunic nesouhlasil.

Čtěte více:

Ministrův plán se ale nelíbí ani části odborníků a politiků. Statut traumacentra nemělo ministerstvo podle vyjádření některých odborníků Úrazové nemocnici odebírat. Do řešení sporu se zapojil i nový hejtman kraje Michal Hašek (ČSSD). Rozhodl o zřízení expertní skupiny, která má dopad ministerského plánu zanalyzovat. Uvažuje i o krizovém cvičení.

Záchranáři: Potřebujeme především dostatečnou kapacitu 

I zástupci složek integrovaného záchranného systému na čtvrtečním jednání podle Haška preferovali, aby do budoucna na jižní Moravě existovala dvě traumacentra. Ředitel jihomoravské záchranné služby Luděk Kašparovský však novinářům řekl, že z pohledu zdravotníka mu nevadí, když bude traumacentrum jen v Bohunicích, pokud bude mít dostatečnou kapacitu. Připomněl, že přestože je v Úrazové nemocnici kvalitní zdravotnický tým, nemá zařízení neurochirurgii, která naopak v bohunickém areálu je.

"Respektujeme tu vládní investici v bohunické fakultní nemocnici, zároveň se domníváme, že i úrazovka by měla dostat šanci být také traumacentrem. Není to dnešní oficiální závěr bezpečnostní rady kraje," uvedl Hašek. Oficiální stanovisko rada sdělí až na základě analýzy, kterou zpracuje expertní skupina složená ze zástupců záchranného integrovaného systému, města Brna a ministerstva zdravotnictví. Hašek také Julínka vyzval, aby nečinil nevratné kroky, dokud nebudou výsledky analýzy.

Úrazovou nemocnic bránili její zaměstnanci 

Hašek přitom už začátkem týdne vyzval spolu se stranickým kolegou, primátorem Brna Romanem Onderkou ministra Julínka, aby zachoval obě traumacentra. "V pondělí jsem vystupoval jako hejtman - politik, teď jsem byl v roli šéfa bezpečnostní rady kraje a tam se nedívám na politiku, tam řeším bezpečnostní záležitosti," uvedl. Přiznal, že Úrazová nemocnice je nyní odborné i politické téma.

Proti odebrání statutu tramacentra Úrazové nemocnici protestovala už ve středu asi stovka jejích zaměstnanců. Demonstranté protestovali s transparenty a samolepkami na bundách, na kterých měli napsáno "Úrazovku nedáme". Mezi nimi byl právě i hejtman Michal Hašek. Zaměstnanci jsou připraveni bránit i přístroje nemocnice pro případ, že by je ministerstvo chtělo přemístit.

Ministr Julínek rozhodl o snížení počtu traumacenter na začátku tohoto týdne. Z původních 14 jich má být v novém systému pouze 10, a to kromě Prahy a Brna také v Plzni, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Ostravě a Olomouci. Důvodem, proč byla některá zařízení ze sítě vyřazena, byl podle ministerstva nedostatek odborného personálu, nevyhovující technické podmínky a nevhodné teritoriální rozmístění. Někteří odborníci i politici jsou ale proti snižování počtu traumacenter.