Tomas_Julinek__192x128_.jpg Snížení čekacích dob na plánované operace nebo lepší dostupnost služeb praktických lékařů a ambulantních specialistů by měla pacientům zajistit nová úhradová vyhláška pro rok 2009. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek ji představil na čtvrteční tiskové konferenci. Zveřejnil také analýzu současné finanční situace českého zdravotnictví.

Nová úhradová vyhláška by měla zajistit větší příjmy praktickým lékařům, kteří chtějí více pracovat a nabízet kvalitnější služby. Přilepší si například ti, kteří alespoň jeden den v týdnu ordinují do šesti hodin večer a splní některé další podmínky. Mezi ně patří například to, že musí praktický lékař ordinovat alespoň třicet hodin týdně a pacienti se k němu mohou na ošetření objednávat.

Finančně lépe by na tom měli být také ambulantní specialisté nebo pracovníci domácí péče. Úhrady za poskytnuté ošetření by se měly také výrazně zvýšit psychiatrickým léčebnám. Polepší si i nemocnice, které budou dostávat peníze za jednotlivé případy léčených pacientů, nebo zdravotní sestry.

Čtěte více:

„Nová úhradová vyhláška přinese pacientům další snížení čekacích dob na plánované operace, zlepšení dostupnosti služeb poskytovaných praktickými lékaři a ambulantními specialisty nebo zlepšení dostupnosti domácí péče, zejména pro těžce nemocné,“ vysvětluje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Konkrétní podmínky ale dále závisí také na tom, jaké smlouvy nakonec lékaři uzavřou s pojišťovnami. Úhradová vyhláška ministra je jakýmsi návodem na to, jak by měla být zdravotnická péče pojišťovnami hrazena.

Ministerstvo se zaměřilo podle Julínka také na to, aby běžná lékařská péče byla blíže k občanům. Vysoce specializované služby by zase naopak měly být soustředěny na vybraných pracovištích.

Podle Julínka je zdravotnictví v dobré finanční situaci. Nemocnice si podle něj polepšily o dvě miliardy, dařilo se i praktickým lékařům. Těm měl vzrůst příjem celkově o 900 milionů korun, ambulantním specialistům o 800 milionů.

Zkrátily se čekací doby na plánované operace a v příštím roce by se měly zkracovat i nadále. Například kyčelních a kolenních kloubů se letos vyměnilo o deset tisíc více než v loňském roce. "Čekací doba na tyto zákroky se zkrátila v průměru o 4 až 6 měsíců," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hraboň. Podle něj se vloni pohybovala čekací doba od tří do 18 měsíců, výjimečně pak trvala až dva roky.

Na účtech zdravotních pojišťoven jsou podle ministra úspory zhruba pět miliard korun, které mají v příštím roce pokrýt dopady hospodářské krize.