Dobrý pocit, že někomu zachránili život. To je jediné, s čím dnes odcházejí dárci orgánů z nemocnice.

Ministerstvo zdravotnictví chce zavedený standard změnit. Od srpna 2013 by měli mít dárci nárok na bolestné až do výše průměrné mzdy, píší středeční Lidové noviny (LN).

Nyní dárcům platí zdravotní pojišťovny jen vyšetření před odběrem a část nákladů na dopravu. Pokud lidé kvůli odběru orgánů užívají léky, musí sami hradit poplatek za recept i doplatky.

Návrh na kompenzace

Bolestné až 24 tisíc korun by mohli získat dárci:

ledviny

části jater

plíce

slinivky

U kostní dřeně se finanční kompenzace neplánuje.

Co už dárci dostávají:

za spermie - několik set až 2 000 korun

za vajíčka - až 20 tisíc korun

za krevní plazmu - v soukromých centrech 400 korun

Částka do výše jedné průměrné mzdy, která v současnosti činí zhruba 24 000 korun, má být pro dárce náhradou za pobyt v nemocnici a ušlou mzdu.

"Tato kompenzace nákladů se ve světě nepovažuje za podněcování k obchodování s orgány," sdělil deníku ředitel Koordinačního střediska transplantací Pavel Březovský, který se na tvorbě novely podílel.

Náhrady by vyplácelo ministerstvo zdravotnictví právě prostřednictvím transplantačního střediska. Zároveň by měly zdravotní pojišťovny proplácet také vyšetření a kontroly před odběrem a celoživotní sledování funkce zbylého orgánu dárce.

Živí dárci totiž mohou darovat pouze párové orgány nebo obnovitelné a regenerující tkáně, tedy například ledvinu, část jater, plic či slinivky nebo kostní dřeň.

Navrženo je i snížení daňového základu nebo proplácení cestovného, ale podrobnosti se mohou podle Březovského ještě změnit.

Nárok na peníze dává novela také příbuzným dárce, kterému budou orgány pro transplantaci odebrány posmrtně. Pozůstalí by nově mohli získat příspěvek 5 000 korun na uspořádání pohřbu, v současnosti nedostávají ve stejné situaci nic.