Prezident Václav Klaus se opět zastal ministra školství Josefa Dobeše z Věcí veřejných. Poté, co jej v minulosti označil za nejlepšího ministra školství za posledních deset let, stojí na Dobešově straně i při sporu se studenty a pedagogy o novém vysokoškolském zákonu.

V rozhovoru pro Radiožurnál Klaus uvedl, že odmítavé reakce akademiků na reformu vysokých škol jej pobouřily. Kritici podle Klause hrají falešnou hru na akademickou svobodu.

Část studentů a vysokoškolských pedagogů se obává, že změny chystané ministrem Josefem Dobešem (VV) omezí svobody škol a posílí vliv politiky a byznysu na vědu.

Dobeš chce dál jednat

O výhradách k věcným návrhům vysokoškolského zákona a zákona o školném v úterý ministr jednal s rektory vysokých škol.

Dobeš jim slíbil, že s nimi bude o reformě vysokého školství jednat. Chce zřídit pracovní skupinu rektorů, která se poprvé sejde počátkem února. Je podle něj důležité, aby se obě strany sporu o podobě reformy seznámily s poslední verzí návrhu zákona o vysokých školách. Poté je možné pokračovat v debatě o tom, co rektorům na reformě vadí.

"Jestli je tu něco, co v drtivé většině rektorům vadí, dělá problémy, či v čem vidí rizika v budoucím paragrafovém znění, někdy začátkem února se o tom budeme bavit," řekl Dobeš po jednání.

Ministr školství hodlá se zástupci vysokých škol prodiskutovat návrhy, které vyplynou ze zasedání legislativní rady vlády, která se reformou bude zabývat.

Rektoři hodnotí schůzku střízlivě. "Vnímám ji jako pokus o obnovení dialogu. Ta jakási krize vzájemné důvěry by měla být snad překonána tím, že chvíli budeme předstírat, že k sobě máme důvěru," řekl serveru IHNED.cz rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Klaus: Falešná hra akademiků

Klaus jakékoliv tanečky kolem reformy odmítá.

"Chtěl bych připomenout některým našim velkým akademikům, že debata není o soukromém, ale o veřejném školství. Pokud by to byly soukromé školy, kde si studenti plně platí školné, pak ať mají akademici právo rozhodovat, jak sami uznají za vhodné. To, co předvádějí, je falešná hra na akademickou svobodu," řekl Klaus Radiožurnálu.

Protože je vysoké školství placené z veřejných peněz, stát musí mít právo, aby o něm rozhodoval či spolurozhodoval, míní.

Boj na protikladech

Akademici se podle něj musejí rozhodnout a nebojovat na několika tématech, která jsou protikladná, současně. "Nemohou bojovat proti školnému a současně chtít maximální akademickou svobodu a plné rozhodování o vysokých školách. Pokud školy touží po naprosté nezávislosti na státu, pak by samozřejmě musely chtít i nezávislost na penězích daňových poplatníků," uvedl Klaus.

Uvedl také, že vysoké školství neprodukuje ani kvalitní vzdělávání, ani vědu. Školy podle něj usilují hlavně o růst počtu studentů a množství titulů u svých učitelů.

Dobeše podpořil i Nečas

V pondělí večer podpořil Dobeše premiér Petr Nečas, reakce škol je podle něj nepřiměřená, protože zákony jsou zatím v podobě věcných záměrů, o kterých se bude ještě diskutovat.

V úterý se zároveň očekávalo, že Dobeš by se mohl domluvit s předsedou České konference rektorů (ČKR) a rektorem Karlovy univerzity Václava Hamplem na schůzce k vyjasnění dění na Karlově univerzitě. Ministr minulý týden Hampla obvinil, že "podněcuje k sociálním nepokojům". Reagoval tak na akademické shromáždění proti návrhu nového zákona o vysokých školách, které UK uspořádala.

Žádné datum ale v úterý nepadlo. Hampl řekl, že nebyl čas, schůzka se podle něj ještě uskuteční. Dobeš případné setkání po úterní debatě vnímá jen jako splnění toho, co dříve řekl.

Reforma jako slib

Reformu vysokého školství vláda přislíbila ve svém programovém prohlášení. Loni Dobeš přišel s věcnými záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům, které by měla brzy projednat vláda. První upravuje fungování univerzit a školné, druhý spoření a půjčky na vzdělání. Proti oběma se postavila Česká konference rektorů (ČKR) i Rada vysokých škol. Kritikou nešetřily ani odbory nebo opozice.