Studenti Karlovy univerzity vyhodili ve čtvrtek odpoledne z oken právnické fakulty 90 melounů jako symbol 90 milionů korun, které stála příprava vysokoškolského zákona.

Návrh podle studentů omezuje akademické svobody ve prospěch politiky a ekonomických zájmů soukromníků.

Největší kritiku sklízí nový zákon kvůli omezení nezávislosti škol. Kritikové soudí, že podle nového zákona by rektora školy dosazovali ve skutečnosti politici, zatímco doposud je volen akademickou samosprávou.

Vášně vyvolávají také podmínky zavedení školného a snížení studentských zástupců v akademických senátech.

Akce předcházela dnešnímu akademickému shromáždění univerzity v budově právnické fakulty.

V aule fakulty se sešlo šest až sedm set účastníků. Do rukou dostali studenti a pedagogové UK brožurku nazvanou Kritický průvodce "reformou" vysokých škol.

Účastníci shromáždění se měli domluvit na tom, jak by proti připravovaným zákonům měla nejstarší a největší česká univerzita postupovat.

Shromáždění následoval studentský protestní pochod od právnické fakulty k sídlu vlády.

"(...) varujeme vládu České republiky před přijetím těchto nekvalitních a nebezpečných návrhů. Českému vysokému školství jinak hrozí nenávratné poškození," stojí v rezoluci akademické obce Univerzity Karlovy.

Pokud vláda hlas akademické obce nevyslyší, slibuje obec uskutečnit začátkem března další protestní akce.

Šéfové akademických senátů vysokých škol už počátkem ledna vyzvali k peticím, rezolucím, demonstracím, a dokonce stávce.

"Podněcujete nepokoje"

Kvůli čtvrteční odpolední schůzce si Hampla pozval ministr školství Josef Dobeš takříkajíc "na kobereček".

Podle tiskové zprávy totiž ministr soudí, že rektor podněcuje akademickou obec včetně studentů k "sociálním nepokojům" a bude chtít slyšet jeho vysvětlení.

Zástupci vysokých škol přitom již před časem uvedli, že jim vadí především skutečnost, že na ně ministerstvo nebralo při přípravě zákona dostatečný ohled.

Melouny nazmar nepřišly

K reformě vysokého školství se vláda zavázala v programovém prohlášení. Loni Dobeš připravil věcné záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům, které by měl kabinet brzy projednávat.

První norma má upravit pravidla fungování univerzit a školné, druhá studijní spoření a půjčky na vzdělání. Proti oběma záměrům se postavila Česká konference rektorů i Rada vysokých škol. Kritikou nešetřily ani odbory.

Melouny, které studenti ve čtvrtek vyhodili z oken, prý navíc poslouží jako materiál pro pivní výzkum. Roztříštěné zelené plody si kvůli testování nových netradičních příchutí od organizátorů převzal jeden z českých pivovarů.

Pořadatelé se ale dušovali, že jim pivovarník plody nezaplatil.

Akademici se připojili ke studentům. Reformu VŠ odmítlo 20 z 26 univerzit - čtěte ZDE

Co čeká vysoké školy? Z návrhu reformy ministra Dobeše jsme vybrali 6 změn - čtěte ZDE

Rezoluce členů akademické obce UK ke změnám ve fungování VŠ

My, členové akademické obce Univerzity Karlovy, konstatujeme, ze návrhy věcných záměrů zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům byly připravovány v neadekvátním spěchu a nesplňují ani základní požadavky kladené na dokumenty tohoto druhu. Oběma materiálům chybí přesvědčivá východiska, jakož i pádné argumenty pro nezbytnost kompletního nahrazení stávající úpravy. Navržené záměry by v kombinaci s úrovní politické kultury v naší zemi vedly k likvidaci samosprávného charakteru veřejných vysokých škol, k omezení jejich nezávislosti a k podřízení politickým a komerčním zájmům. To by v důsledku vedlo k omezení svobody vědeckého bádání, svobody projevu, práva vyhledávat a šířit informace a práva na vzdělání zaručených Listinou základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku České republiky.

My, členové akademické obce Univerzity Karlovy, důrazně varujeme vládu České republiky před přijetím těchto nekvalitních a nebezpečných návrhů. Českému vysokému školství jinak hrozí nenávratné poškození. Pokud vláda nevyslyší tento apel, uskutečníme nejpozději v týdnu od 27. února další informativní a protestní akce. Vyzýváme také akademické obce všech vysokých škol v České republice, aby v takovém případě učinily vše pro zastavení této nebezpečné hry s budoucností české společnosti.

Bránit všemi silami akademické svobody je totiž morální povinností každého člena akademické obce.

Zdroj: Václav Hájek, tiskový mluvčí UK