Spojené státy ve středu označily dvě desítky jednotlivců a skupin za zahraniční teroristy nebo ty, kdo napomáhají teroristické činnosti. Spojeným státům, které pokračují v tažení proti radikálům v Sýrii, to umožňuje zmrazit jim majetek a zablokovat finanční transakce, napsala agentura Reuters.

Za zahraniční teroristické bojovníky označilo americké ministerstvo zahraničí deset lidí a dvě skupiny. Je mezi nimi mimo jiné oblastní velitel radikálního hnutí Islámský stát pro oblast syrského Homsu Amru Absí nebo skupina s marockým vedením Harakat šám al-islám působící v Sýrii.

Americké ministerstvo financí určilo jedenáct osob a jednu společnost jako globální teroristy. Jedním z nich je Tarchan Batirašvili, Čečenec pocházející z Gruzie, který působí v Sýrii a vykonával vysoké velitelské funkce v hnutí IS.

Společností jmenovanou ministerstvem financí je Hilal Ahmar Society Indonesia, která je podle tohoto amerického úřadu humanitární větví islamistické organizace Jemaah Islamiyah, napojené na teroristickou síť al-Káida. Jemaah Islamiyah působí v jihovýchodní Asii a OSN ji označuje za teroristickou skupinu. Podle ministerstva se od loňského roku podílela na činnostech, které podporují verbování a cesty zahraničních bojovníků působících pod Jemaah Islamiyah na bojový výcvik do Sýrie.

Přinejmenším 14 radikálů a pět civilistů zahynulo v noci na čtvrtek při náletech Američanů a jejich spojenců na pozice teroristické organizace Islámský stát (IS) na severovýchodě Sýrie. S odvoláním na syrskou exilovou organizaci SOHR o tom informovala agentura Reuters. Nálety v Sýrii pokračují již třetím dnem. Už dříve prezident Barack Obama i jeho ministr zahraničí John Kerry uvedli, že půjde o dlouhodobou kampaň. Francie ve čtvrtek provedla další nálety na islamisty v Iráku.

Cílem úderů je ropná infrastruktura

Podle zástupce americké armády byla cílem nejnovějších úderů ropná infrastruktura extremistů v okolí měst Majadín, Hasaká a Bukamal. U civilních obětí se jednalo údajně o rodinné příslušníky islamistů. Do útoků na modulární rafinerie na východě země se prý zapojily Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Podle mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho patřila dokonce většina stíhaček a bezpilotních letounů, které dnešní útoky provedly, právě spojencům. Nálety mají údajně za cíl hlavně ochromit financování IS.

Modulární rafinerie sestávají z modulů, které je možné přemísťovat a rychle zprovoznit. V syrských podmínkách prý tyto rafinerie mohou vytvářet pro Islámský stát zhruba dva miliony dolarů denně v příjmech z ropy.

Syrské vojsko údajně ovládlo okolí strategického průmyslového města Adra asi 30 kilometrů severovýchodně od metropole Damašku, které od prosince 2013 ovládali protivládní povstalci. V okolí hlavního města neprobíhá spojenecké bombardování.

Na severu Sýrie se prý kurdským silám po nočních střetech podařilo zastavit postup bojovníků IS na město Ajn al-Arab (známé i pod kurdským názvem Kobani). Islamisté se město, ze kterého za nedalekou tureckou hranici uprchlo na 100 tisíc obyvatel, snaží dobýt už týden.

Mluvčí francouzské vlády oznámil, že francouzské stíhačky podnikly ráno další nálety na pozice islamistů v Iráku. Byly to první útoky francouzských letounů od 19. září, kdy se Paříž připojila k vojenské akci USA proti IS v Iráku. Ministr obrany Jean-Yves Le Drian naznačil, že francouzský kabinet se na dnešní krizové schůzce bude zabývat mimo jiné možným rozšířením operace i na Sýrii. Francie tak reaguje mimo jiné na středeční popravu svého občana přívrženci IS v Alžírsku.

Do severního Iráku dorazila na setkání s prezidentem kurdské autonomie Masúdem Barzáním německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Z Německa mezitím odletělo dopravní letadlo s první dodávkou zbraňových systémů určených Kurdům na pomoc v boji proti IS. Němci posílají zhruba 27 tun zbraní, mezi nimi 50 pancéřových pěstí, 520 útočných pušek a 20 kulometů. Celkem chce Německo vyzbrojit asi 10 tisíc příslušníků kurdských milic, tak zvaných pešmergů, zbraněmi a výstrojí v hodnotě asi 70 milionů eur (téměř dvě miliardy korun).

V noci na úterý podnikly USA spolu s arabskými spojenci Jordánskem, Bahrajnem, Saúdskou Arábií, Katarem a Spojenými arabskými emiráty vůbec první letecké údery proti islamistům v Sýrii. Celkem již podle BBC koalice uskutečnila v Sýrii zhruba 25 náletů. V sousedním Iráku napadli Američané pozice IS ze vzduchu zatím více než dvěstěkrát.