Spojené státy hledají zatím bez úspěchu partnera, který by jim pomohl v boji proti islamistům v Sýrii. Douglas Ollivant z analytického pracoviště New America Foundation řekl, že letectvo samotné si bez podpory pozemních sil s radikály z Islámského státu (IS) neporadí.

Podle Ollivanta ti, kdo přicházejí jako partneři v Sýrii v úvahu vojensky, nevyhovují politicky. Jde o Syrskou svobodnou armádu (FSA), která je sekulární opozicí bojující proti vládě prezidenta Bašára Asada.

"FSA nyní bojuje o přežití a bez ohledu na to, jak velké množství vojenského vybavení nebo jak intenzivní výcvik jim poskytneme, nebudou schopni bojovat proti IS, a to ani za podpory amerického letectva. Z vojenského hlediska by tím začali podporovat Asadův režim, což je pro ně politicky nemožné," řekl Ollivant k situaci v Sýrii.

Ollivant vyloučil, že by se USA rozhodly v Sýrii k pozemní vojenské operaci, kdyby věrohodného partnera nezískaly.

"USA by byly rády, kdyby nastala situace podobná té v roce 2011 v Libyi – aby vznikla spolehlivá pozemní síla, kterou by mohlo podpořit letectvo. V Sýrii to ale bude těžké. Bylo by pěkné, kdybychom dospěli k dohodě (s Asadovým režimem) a kdyby pak síly začaly pracovat souběžně, ne-li v tandemu (s USA)," sdělil Ollivant.

USA podle experta nyní nálety zadržují IS v dalším postupu Irákem a čekají na sestavení nové irácké vlády. Potřebují spolehlivého domácího partnera, který bude koordinovat postup armády a milicí na zemi. Pokud nová vláda nevznikne, pak zůstanou USA bez spojenců i v Iráku.

Ollivant řekl, že v tom případě by zůstal u moci dosluhující premiér Núrí Málikí, a to si pro Málikího širokou nepopularitu nikdo nepřeje. Sestavením vlády byl pověřen 11. srpna Hajdar Abádí a má na to 30 dní. Sám řekl, že složení vlády oznámí do 10. září.

Irácký prezident chce pomoc členů NATO

Irácký prezident Fuád Masúm se prý obrátil na některé členské země Severoatlantické aliance, zejména na USA. Potvrdil však, že Irák nepožádal o pomoc proti islamistům NATO.

Aliance jedná na svém summitu od čtvrtka kromě jiného také o situaci v Iráku. Generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen řekl, že aliance od Iráku nedostala žádost o pomoc, ale pokud by dostala, zabývala by se jí se vší vážností.

Masúm si myslí, že s mezinárodní pomocí bude možné IS "rychle porazit". "Odtud a prostřednictvím tohoto rozhovoru žádám o podporu Iráku v boji proti těmto teroristům, protože Irák je nyní ve velmi delikátní situaci. Jestliže tato organizace (IS) Irák porazí, bude postupovat do dalších států," řekl pro americkou televizní stanici CNN Masúm.

Prezident potvrdil, že Bagdád o pomoc NATO nežádal, ale obrátil se prý na jednotlivé členy aliance. "Potřebujeme několik věcí: odbornou radu a určité druhy zbraní, které je možné obdržet jedině prostřednictvím dohod. Nepotřebujeme ale pozemní vojáky," sdělil prezident. Prohlásil, že Irák má vlastní vojsko, i když je třeba je modernizovat.

USA v srpnu začaly bombardovat pozice IS v Iráku a zvažují další vojenskou účast v souvislosti s brutálními vraždami dvou amerických novinářů. Masúm řekl, že tyto americké nálety byly rozhodujícím faktorem vývoje v Iráku, a přisvědčil, že pomohly například osvobodit město Amirlí, které IS obléhal několik měsíců.

"Začínáme věřit, že tuto organizaci z Iráku vyženeme a že ji budeme pronásledovat i pak, i kdybychom měli hledat její spící buňky v dalších zemích. Je třeba bojovat s IS všude, protože jestliže ovládne Sýrii, její nebezpečí nepomine," sdělil prezident s tím, že proti IS budou Iráčané v Sýrii moci postupovat jedině ve spolupráci s dalšími zeměmi.