Proruští povstalci na východě Ukrajiny zadržují civilisty a podrobují je mučení, ponižujícímu zacházení a nucené práci, zjistila organizace Human Rights Watch (HRW). Separatisté podle lidskoprávní organizace rovněž civilisty zadržují jako rukojmí. Objevily se i informace o mimosoudních "popravách".

Od dubna letošního roku zadrželi ozbrojení bojovníci podporující vznik nikým neuznané Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky již stovky civilistů. Zaměřili se především na své kritiky, mezi které patří novináři, proukrajinští aktivisté, náboženští aktivisté a v některých případech i jejich rodinní příslušníci.

"Proruští povstalci se pravidelně dopouštějí hrůzných zločinů," uvedl ředitel HRW pro Evropu a střední Asii Hugh Williamson. "Máme pádné důvody k vážným obavám o bezpečnost a blaho každého, kdo je zadržován povstaleckými silami na východní Ukrajině," dodal.

Organizace svou novou zprávu zveřejnila na základě dvacítky konkrétních případů, kdy se rebelové zmocnili civilistů. Pracovníci HRW rovněž mluvili s 12 lidmi, kteří popsali, jak je jejich věznitelé bili, kopali, bodali, způsobili jim tržné rány nebo je pálili cigaretami.

Nejméně šest zadržených bylo použito jako rukojmí kvůli výkupnému nebo kvůli výměně za povstalce držené ukrajinskými úřady. Tři lidé, jejichž případy Human Rights Watch dokumentovala, zůstávají i nadále v zajetí v Doněcku.

Bývalí zadržení lidskoprávní organizaci řekli, že je věznili na několika místech v Doněcku, Slavjansku a Makijivce, mimo jiné v budovách původně patřících ukrajinské tajné službě SBU nebo v budovách místních zastupitelstev.

Experti pracující pro HRW byli 17. srpna svědky toho, jak představitel Doněcké lidové republiky před úřadem SBU v Doněcku předčítal seznam 55 zadržených. Poslouchala ho velká skupina místních obyvatel, kteří doufali, že se něco dozví o svých zmizelých příbuzných. Obyvatelé Doněcku, který je pod kontrolou separatistů, uvedli, že podobné seznamy zadržovaných civilistů se předčítají každý večer.

Organizace Human Rights Watch považuje rovněž za znepokojující informace o možných mimosoudních "popravách" a dalších úmrtích zadržovaných civilistů. Dostali se jí do rukou například tři rozsudky smrti nad civilisty, které vydal povstalecký válečný tribunál ve Slavjansku. U dvou osob byla již poznámka "popraven". Zda byli tito lidé skutečně usmrceni, se nedá nezávisle ověřit. Nicméně s podobnými nařízeními k "popravám" se setkalo přímo na místě i několik zahraničních reportérů.