I přes tragédii malajsijského letadla nadále probíhají na východní Ukrajině boje. Frontální útok ukrajinské armády na města Doněck a Luhansk způsobil v pondělí smrt desítek lidí a velké hmotné škody. Novinářům v Doněcku to řekl vicepremiér povstalecké proruské Doněcké lidové republiky Andrej Purgin. Prakticky v celém milionovém Doněcku se podle něj bojuje; armáda nasadila letectvo, které v pondělí bombardovalo i Luhansk.

Na města padají rakety z baterií raketometů Grad, miny a granáty. V Luhansku letecký útok těžce poškodil sídlo místního gubernátora. Ukrajinské letectvo při útoku podle Purgina použilo ničivé kazetové bomby. Na místě jsou mrtví a ranění. Vzbouřencům se prý podařilo sestřelit jeden ukrajinský bojový letoun a vyřadit tři tanky.

V důsledku bojů přišlo v pondělí v Doněcku o život pět civilistů, dalších dvanáct utrpělo zranění, napsal web listu Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení místní radnice.

Luhansk v pondělí spěšně opustili členové mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří měli na místě monitorovat situaci. Do Doněcka z bezpečnostních důvodů nedorazilo dvanáct malajsijských expertů, kteří se mají u města Torez zapojit do vyšetřování katastrofy Boeingu 777.

Prezident Obama prohlásil, že separatisté musí okamžitě zpřístupnit místo neštěstí mezinárodním vyšetřovatelům, a umožnit tak transparentní vyšetřování. 

Záchranáři z místa pádu letadla přepravili do chladírenských vagonů na nádraží v Torezu těla všech obětí, oznámil v pondělí v Kyjevě ukrajinský vicepremiér Volodymyr Hrojsman. Vlak odjel v pondělí večer do Charkova, oznámila to agentura AFP s odvoláním na očitého svědka. Pak budou všechny pozůstatky letecky přepraveny do Nizozemska. Odjezdu vlaku předcházela podle BBC tvrdá vyjednávání s rebely.

Rada bezpečnosti OSN v pondělí jednomyslně přijala rezoluci odsuzující sestřelení malajsijského boeingu nad východní Ukrajinou a požadující nestranné vyšetření katastrofy. Informovala o tom agentura Reuters. Od proruských separatistů rezoluce žádá, aby umožnili bezpečný a volný přístup k místu, kam se letoun s téměř třemi stovkami lidí na palubě zřítil.

Návrh rezoluce předložila Austrálie, která v troskách boeingu přišla o 28 svých občanů. Žádá pohnání viníků katastrofy k odpovědnosti a vyzývá přitom všechny státy ke spolupráci.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se