Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v pondělí v Sofii vyzval Evropskou unii, aby znovu otevřela rozhovory o plynovodu South Stream. Ten má z jihu kontinentu přivádět ruský plyn do EU a vyhnout se přitom území Ukrajiny.

V bulharské metropoli, kterou dnes Lavrov navštívil, demonstrovaly desítky lidí proti závislosti na ruském plynu, uvedla agentura Reuters. Plyn z Ruska se už teď na spotřebě plynu v Bulharsku podílí asi z 80 procent.

Výstavba plynovodu je podle Lavrova v souladu s časovým plánem. Do projektu South Stream je zapojen také rakouský koncern OMV, který již s ruským monopolním vývozcem plynu Gazprom podepsal smlouvu o výstavbě části plynovodu na území Rakouska. 

Stavba bulharské části byla přitom pozastavena po březnové anexi Krymu Ruskem. Evropská komise tehdy také poukázala na rozpor s právem EU, které zakazuje, aby dodavatelé plynu měli kontrolu nad plynovody.

Návštěva ruského ministra se koná u příležitosti 135. výročí navázání diplomatických vztahů obou zemí. Lavrov se během návštěvy setká s prezidentem Rosenem Plevnelievem a dalšími vrcholnými politiky.

Příjezd ruského ministra zahraničí očekávaly i dvě skupiny demonstrantů. Cílem protestů, které se konají před sídlem vlády a budovou ministerstva zahraničí, je zabránit prohloubení energetické závislosti Bulharska na Rusku.

Lavrov navštívil Bulharsko v době, kdy jsou vztahy mezi EU a Ruskem v důsledku války na Ukrajině velmi napjaté. To se částečně promítá i do tradičně dobrých vztahů mezi Moskvou a Sofií. Bulharsko sice odsoudilo anexi Krymu Ruskem, za plánovaným plynovodem South Stream si ale podle dřívějších prohlášení pevně stojí.

V době plynové krize v roce 2009, kdy spory mezi Moskvou a Kyjevem o ceny plynu přerušily dodávky do Evropy, bylo Bulharsko jednou z nejvíce postižených zemí.

Bulharsko čekají v říjnu předčasné volby. Opozice po demisi vlády, která je vnímána jako proruská, volá déle než rok. Premiér Plamen Orešarski již oznámil, že koncem července odstoupí.