Nová důchodová komise, která má připravit další reformní kroky v českém systému penzí, se poprvé sešla v úterý a začala pracovat. Řešila zatím organizační záležitosti, první věcné jednání se uskuteční příští týden ve čtvrtek. Zaměří se na přesný postup zrušení části reformy kabinetu Petra Nečase, tedy takzvaného druhého pilíře.

Jednání se účastnili politici, nechyběli zástupci ministerstev, odborů, zaměstnavatelů, České národní banky či České správy sociálního zabezpečení. Na setkání byl i Vladimír Bezděk, který v minulosti stál v čele dvou týmů, které chystaly podklady pro důchodovou reformu.

Podle předsedy důchodové komise Martina Potůčka mají její členové šest hlavních úkolů. Nejakutnějším z nich je návrh přesného postupu zrušení druhého pilíře. Lidé mohou od loňska část odvodů do důchodového systému přesměrovat do vlastního spoření, od ledna 2016 by to už nemělo být možné.

Komise bude také hledat shodu na stanovení důchodového věku či na opatřeních pro posílení spoření na stáří, tedy nynějšího takzvaného třetího pilíře. Do něj by víc měli přispívat i zaměstnavatelé. Do penzí by se měla také víc promítnout zásluhovost a počet vychovaných dětí. Potůčkův tým by měl najít také nový model valorizace důchodů. Reformní kroky mají platit od roku 2017.

Ve čtvrtek 22. května by se měla sejít poprvé kompletní komise - politici s vybranými experty. Zpočátku budou podle Potůčka zasedání častější. Vzniknout by měla také webová stránka, kde by se měly objevit zprávy z jednání či informace o chystaných záměrech. K nim by lidé mohli posílat své připomínky a návrhy.

Vládní ČSSD v komisi zastupuje šéf jejího poslaneckého klubu Roman Sklenák, lidovce jejich místopředseda Jan Bartošek a ANO poslankyně Radka Maxová. Opoziční TOP 09 vysílá na jednání místopředsedu Miroslava Kalouska, komunisté poslance Miroslava Opálku, ODS poslance Adolfa Beznosku a Úsvit poslankyni Janu Hnykovou. Českomoravskou konfederaci odborových svazů reprezentuje Vít Samek.