Americký ministr zahraničí John Kerry věnoval svou africkou cestu tento týden hlavně utišení konfliktu v Jižním Súdánu, který v pátek navštívil. V sobotním projevu v sídle Africké unie hovořil mimo jiné o krizích v Nigérii, Somálsku a Středoafrické republice a žádal po tamních vládách, aby se zasadily o stabilitu a finanční rozvoj.

Kerry připomněl, že USA v Africe už nyní výrazně investují, a zmínil se zejména o firmách IBM, Microsoft a Google, které prý na kontinentě investovaly přes 100 milionů dolarů (dvě miliardy korun).

"Je to zjevně příležitost pro všechny Afričany, ale je to také chvíle rozhodnutí," řekl Kerry. Afrika podle něj musí přijmout rozhodnutí, jež ji posunou směrem k modernímu světu.

Kerry zdůraznil, že v příštích třech letech bude 37 z 54 afrických států pořádat parlamentní volby a k urnám půjdou miliony lidí. Vyzval občany, aby se postavili proti korupci, která podle odhadů AU stála Afriku desítky miliard dolarů. "Za ty peníze se daly postavit nové školy, nemocnice, silnice a mosty, nová kanalizace a elektrické vedení. Proto musejí Afričané chtít, aby byly veřejné peníze použity na služby všem a nekončily jen v kapsách některých," sdělil Kerry.

"Nová Afrika" podle jeho slov nemůže vzniknout, aniž by se stala "bezpečnou Afrikou". "V příliš mnoha částech tohoto kontinentu není bezpečno, hrozí tam násilí nebo tam jakýkoli pokrok blokuje válka. Břemeno někdejšího rozdělení možná nemůže být nikdy odstraněno, ale nesmí se mu dovolit, aby zmařilo budoucnost," řekl Kerry. Upozornil, že v Africe je 60 procent obdělavatelné půdy planety, což je příležitost, jak zajistit potraviny nejen Afričanům, ale i zbytku světa.

Etnická válka mezi Dinky a Nuery

Při své páteční návštěvě jihosúdánské Juby hovořil s tamním prezidentem Salvou Kiirem o konfliktu, v němž od loňského prosince zahynuly tisíce lidí. Kiir přistoupil na to, že se zúčastní mírových rozhovorů se svým oponentem Riekem Macharem, a je připraven na ně odjet příští týden do Addis Abeby. Konflikt nabyl podoby etnické války mezi Kiirovými Dinky a Macharovými Nuery. Obě strany se sice zavázaly k příměří, ale nedodržují ho. Spojené státy vládě v Jubě i opozici pohrozily sankcemi.

Kerry také nabídl pomoc Nigérii při pátrání po více než 200 pohřešovaných školačkách unesených v dubnu z jedné školy na severu. Uděláme vše, co je v našich silách, abychom pomohli nigerijské vládě dovézt ty dívky zpět domů a únosce dostat před soud. Je to odpovědnost naše i světa, prohlásil Kerry.