První ze zajatých pozorovatelů OBSE byl proruskými separatisty propuštěn v neděli večer. Mluvčí samozvaného slavjanského starosty Vjačeslava Ponomarjova uvedla, že Švéda se rozhodli pustit na svobodu ze zdravotních důvodů.

"Trpí mírnou formou cukrovky, proto jsme se rozhodli nechat ho jít," řekla Choroševová s tím, že nikdo další prozatím osvobozen nebude.

Separatisté během dne uspořádali tiskovou konferenci v budově městského úřadu ve Slavjansku, na kterou přizvali asi šest desítek novinářů.

Před ně pak předvedli osm západních pozorovatelů OBSE. Zadržovaní byli v civilních oděvech a působili dojmem, že jsou v dobrém zdravotním stavu.

"Jsme důstojníci OBSE s diplomatickým statusem," prohlásil jménem skupiny její šéf, německý plukovník Axel Schneider.

Schneider dále novinářům řekl, že mu nikdo neublížil a že členové skupiny nebyli fyzicky vystaveni špatnému zacházení.

Zdůraznil, že skupina přijela do Slavjansku beze zbraní a striktně dodržovala svůj mandát podle pravidel OBSE. Dodal, že nejsou válečnými zajatci, ale "hosty" slavjanského starosty.

OBSE o propuštění vyjednává

Samozvaný starosta Ponomarjov ještě před tiskovou konferencí dal najevo optimismus: věří, že se podaří najít řešení situace kolem týmu OBSE.

Ponomarjov prohlásil, že navázal telefonický kontakt s vyjednávači OBSE. Za základní variantu východiska označil výměnu zadržených představitelů OBSE za separatisty vězněné ukrajinským režimem.

"Inspektoři OBSE jsou rukojmími situace, ale myslím, že všechno bude v pořádku. Dosáhneme nějaké dohody," citovala Ponomarjova agentura Reuters.

Ponomarjov tvrdí, že u zadržených byly nalezeny dokumenty nasvědčující tomu, že vyvíjeli výzvědnou činnost. "

Německé ministerstvo obrany ke zmíněné misi uvedlo, že inspekci OBSE schválilo. Zadrženou skupinu tvoří podle OBSE tři němečtí vojáci a německý překladatel a vojenští zástupci z Česka, Polska, Švédska a Dánska.

Český voják má hodnost podplukovníka a v armádě působí v odboru kontroly odzbrojení, informovalo ČTK české ministerstvo obrany. Ozbrojenci podle německých zdrojů zajali také pět ukrajinských vojáků, kteří mezinárodní tým doprovázeli, a jejich řidiče.

Separatisté v Luhansku dali Kyjevu ultimátum, chtějí referendum

Separatisté ve východoukrajinském Luhansku dali vládě v Kyjevě ultimátum - do úterý žádají amnestii a záruky na vypsání referenda o sebeurčení a vyhlášení ruštiny státním jazykem. V opačném případě hrozí "aktivními akcemi".

Separatisté, označení za příznivce federalizace země, dávají vládě čas na splnění zmíněných podmínek do úterních 14:00 místního času.

"Pokud všechny požadavky místních obyvatel, které vycházejí z dohody v Ženevě, nebudou splněny, všechny mocenské struktury v Kyjevě budou označeny za protilidové a zločinné," uvádějí povstalci v prohlášení.

Na východě Ukrajiny nadále panuje napjatá atmosféra

Několik stovek proruských ozbrojenců obsadilo sídlo regionální televize v Doněcku. Cílem operace bylo obnovit vysílání programů ruské státní televize, které Kyjev odpojil s poukazem na to, že stanice šířily protiukrajinskou propagandu.

Separatisté ze Slavjansku v neděli ohlásili zadržení tří důstojníků ukrajinské bezpečnostní služby SBU, kteří se prý snažili zajmout velitele proruských sil.

Povstalci následně trojici ukázali novinářům. Z dostupných záběrů je patrné, že všichni zadržení byli vysvlečeni z kalhot, byli bez bot a měli oči přelepené páskou. SBU zprávu o dopadení svých příslušníků potvrdila, skupina prý měla zatknout jistého ruského občana, který je podezřelý z vraždy ukrajinského poslance.

Agentura RIA Novosti zveřejnila fotografie, které prý prokazují posilování ukrajinských vojenských pozic u hranice s Ruskem a u Slavjansku.

Nejmenovaný představitel ruského ministerstva obrany k snímkům řekl, že ukrajinské síly u Slavjansku se přeskupují s cílem "město zničit a obyvatelstvo vyhladit".

Podle jeho údajů je u města připraveno přes 15 000 vojáků, 230 bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů a přes 150 minometů a raketových systémů Grad a Smeršč.