Ruský historik Andrej Zubov vyhozený z moskevské diplomatické akademie kvůli kritice ruské anexe Krymu chce zůstat v Rusku, přestože mu práci nabídlo několik zahraničních univerzit včetně Masarykovy univerzity v Brně.

Řekl to v neděli v Otázkách Václava Moravce ve svém vstupu z Moskvy.

Nechce prý utíkat z boje a v nejbližších dnech se také rozhodne, zda se bude s bývalým zaměstnavatelem soudit.

"Nabídek je dost a brněnské univerzitě jsem samozřejmě vděčný stejně jako dalším zahraničním vysokým školám. Je to vynikající. Ale pokud budu mít alespoň sebemenší možnost pracovat v Moskvě, do ciziny se asi stěhovat nebudu," uvedl Zubov.

V Moskvě se nyní podle něj rozhoduje o osudu Ruska a možná i Evropy, svůj odchod by proto bral jako odchod z bojové služby.

Profesor Andrej Zubov vyvolal pozornost médií článkem v listu Vedomosti, ve kterém srovnával ruskou okupaci Krymu s politikou nacistického Německa před druhou světovou válkou.

Nedlouho poté byl propuštěn z moskevské diplomatické akademie MGIMO. Vedení školy k tomu uvedlo, že vědomě a opakovaně porušoval akademická pravidla a jeho postoj k zahraniční politice Ruska vyvolával rozhořčení v univerzitních kruzích a poškozoval vzdělávací a výchovný proces.

Historik nyní zvažuje, zda se kvůli tomu bude soudit. Velkým problémem je podle něj veřejně známé fungování ruských soudů. Akademie prý navíc dostala rozkaz shora.

"Soudit bych se měl s těmi, kdo jsou výše, s těmi se ale soudit nemohu, takže dost váhám a konečné rozhodnutí asi učiním dnes nebo v pondělí," uvedl v neděli. Zatím se prý kloní spíše k tomu, že žalobu nepodá.

Na každém slovu svého textu prý stále trvá. "Tam, kde moc dělá chybu, je dobré na ni upozornit, a naopak špatné ze strachu mlčet a budovat si kariéru. To není občanská pozice, ale pozice otroka," míní Zubov.

V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce vyjádřil Zubov přesvědčení, že za podobný článek by byl v dobách Sovětského svazu nejen zbaven práce, ale nejspíš také poslán do lágru. Zároveň však podotkl, že za posledních dvacet let zveřejnil řadu textů s tvrdou kritikou režimu, nikdy ovšem nepřišel o práci.

"Situace se prostě změnila, jak se rádo říká, probudili jsme se v nové zemi na konci února," poznamenal k tomu.

Ruská okupace ukrajinského Krymu je podle Zubova bezprecedentní.

"Co se nyní stalo na Krymu, je do nebe volající porušení všeho, co je zavedeno ve světovém společenství od roku 1945," nechal se slyšet.

Hrozí podle něj rozboření systému smluv, tak jak vznikl po druhé světové válce. Největší nebezpečí velké války mezi Ruskem a Ukrajinou nicméně v posledních dnech pominulo, a to i díky diplomatickým aktivitám USA, domnívá se.