Západní státy vyhodnocují případné dopady hospodářských sankcí proti Rusku, řekl na tiskové konferenci v Haagu prezident USA Barack Obama. Bude-li třeba, budou nasazeny, i když některá opatření západní státy poškodí.

Prezident potvrdil, že USA neuznávají krymské referendum ani ruskou anexi ukrajinského poloostrova. Jsou navíc znepokojeny tlakem Moskvy na Ukrajinu. Moskva musí jednat odpovědně a prokázat, že ctí mezinárodní normy. Jinak musí pykat, řekl prezident.

Americký prezident označil Rusko za regionální mocnost, která ohrožuje některé své sousedy spíš v důsledku své slabosti než své síly. Zdůraznil, že ruský zábor Krymu není hotovou věcí, protože světové společenství ruskou anexi neuznává. Připustil ovšem, že jednoduché řešení krymská krize nemá.

"Bylo by nečestné tvrdit něco takového," řekl šéf Bílého domu. Faktem je, že ruská armáda Krym kontroluje, řekl Obama.

Prezident neočekává, že ruské vojenské jednotky budou z Krymu vypuzeny silou. Svět může použít právní, diplomatické nebo politické nástroje. Kreml podle Obamy vnímá jednotný názor mezinárodního společenství na ukrajinský konflikt a situaci stále vyhodnocuje.

Soustředěním svých vojsk na hranicích Moskva Kyjev zastrašuje, ale vojáci jsou stále ještě na ruském území, kde má Rusko právo je mít, prohlásil Obama. Rusko dnes podle něj nepředstavuje hlavní bezpečnostní hrozbu pro USA. Prezident je víc znepokojen možností, že by na Manhattanu explodovala jaderná nálož.

Bezpečnost všech členských států NATO je v nynější situaci zajištěna, řekl Obama. Každý člen aliance má jistotu, že v případě nutnosti NATO uplatní článek pět Severoatlantické smlouvy. Článek stanoví, že ozbrojený útok proti jedné nebo více členským zemím v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem.

Rusko po anexi Krymu čelí stále větším hospodářským i diplomatickým překážkám, Velká Británie v úterý oznámila, že přehodnotí dohodu s ruskou státní společností Rosatom o spolupráci v jaderné energetice.

Moskva musela kvůli nepříznivým podmínkám na trhu opět zrušit týdenní aukci státních dluhopisů. Pokud budou nepříznivé podmínky na trhu přetrvávat, mohlo by Rusko podle ministra financí Antona Siluanova zrušit letošní plány na půjčky v zahraničí a zredukovat emise domácího dluhu. Ruské akcie i rubl nicméně posilují.

Rusko by také rád pokračovalo v činnosti skupiny G8, ačkoli zbylé země o spolupráci s ním zatím nestojí.

Problémy čekají i krymské obyvatele s ruskými pasy. O schengenská víza na cesty do Evropy budou totiž smět požádat jen na velvyslanectvích evropských zemí na Ukrajině. Brusel totiž považuje Krym za ukrajinské území. 

V úterý rezignoval ukrajinský ministr obrany Ihor Teňuch. Důvodem je fakt, že ukrajinská armáda neudržela své pozice na Krymu. Poslanci jeho rezignaci schválili až po opakovaném hlasování. Teňucha v úřadu nahradil Mychajlo Koval.  

Armády Ukrajiny i Ruska se v úterý dohodly na organizovaném odchodu ukrajinských vojáků z Krymu. Zda Rusko povolí odchod Ukrajinců i se zbraněmi, není ale stále jasné.