Nepřipravenost Západu je prohra západní politiky a diplomacie dobré vůle. Bude-li Putinova "skromnost", že zůstane pouze na Krymu a nepůjde dál, považována za jeho prohru, bude to naše prohra, říká Luboš Dobrovský, někdejší československý ministr obrany, velvyslanec v Rusku a kancléř Václava Havla.

HN: Využil podle vás prezident Vladimir Putin pouze situace, nebo bylo zabrání Krymu jeho dlouhodobou strategickou snahou?

Ruské závazné dokumenty, jako je Koncepce zahraniční politiky a Obranná doktrína Ruské federace, ukládají ruské vládě poskytnout pomoc, včetně vojenské, ruskojazyčným menšinám kdekoliv, tedy i na území cizího státu. Pokud jde tedy o Krym, bylo jednání Ruska, jeho vojenská intervence, něčím, co se dalo předpokládat.

Jestliže mě tedy něco v této věci překvapuje, pak je to překvapení, které dávají najevo všichni, od prezidenta Obamy až po generálního tajemníka NATO Rasmussena. Mít Krym plně pod kontrolou je ruský strategický zájem, nikoliv nový. To ovšem neznamená, že by měl být realizován takovou agresí, jaké jsme právě svědky.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se