Český Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) oficiálně vystoupil z Platformy evropské paměti a svědomí.

Ta mu zastavila v lednu členství kvůli tomu, že v něm působí i bývalí komunisté.

ÚSTR je přitom jedním ze spoluzakladatelů platformy. Podle dopisu jeho ředitelky Pavly Foglové ale trvá na tom, že platforma nepostupovala v souladu s vlastními stanovami a rozhodnutí o pozastavení členství je neplatné. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už řekl, že bude chtít po ústavu vysvětlení.

Platforma ústavu pozastavila členství mimo jiné pro to, že v něm působí bývalí komunisté. Ústav podle ní nedokázal rozptýlit podezření na porušení etických kodexů platformy.

Podle ÚSTR jde zřejmě o to, že někteří členové vědecké rady byli kdysi členy KSČ. Ti ale nejsou zaměstnanci ústavu. Ústav od začátku žádal, aby se usnesení o pozastavení členství zrušilo, tvrdí, že své postoje opakovaně vysvětloval. 

"Ústav považuje za politováníhodné, že vývoj dospěl až do tohoto stavu, a pevně věří, že vzájemná spolupráce  ústavu s jednotlivými členy platformy na dvou- či vícestranné úrovni nebude nikterak ovlivněna," napsala v dopise Foglová. 

Po jednání vlády situaci v ústavu komentoval i premiér. "Budou mě zajímat důvody, proč se ústav rozhodl z této evropské platformy vystoupit. Pokládal jsem vcelku za přirozené, že je součástí tohoto sdružení. Určitě požádám o vysvětlení, zda to byly skutečně důvody závažné, které se nedaly řešit jiným způsobem," řekl Sobotka.

Čeká se na nové vedení

Ředitelka platformy Neela Winkelmannová Heyrovská minulý týden řekla, že věří, že nové personální složení ústavu situaci změní.

V ÚSTR nyní pokračuje konkurz na místo ředitele, uchází se o něj pět kandidátů. Jeho výsledek má hlavní rada oznámit do 30. dubna. Foglová vede ÚSTR do doby, než bude letos v soutěži vybrán nový ředitel.

Ústav je spoluzakladatelem platformy, která je sdružením několika desítek institucí z různých zemí, zabývá se koordinací studia a vyrovnáváním s totalitní minulostí. Platforma vznikla v roce 2011. Činnost ústavu, který má nestranně zkoumat dobu komunismu a nacismu, provázejí pře politiků i zaměstnanců.