Humanitární tým OSN a syrského Červené půlměsíce v sobotu po velkých komplikacích splnil svou misi a předal lidem v obleženém centru syrského města Homsu potravinovou a další pomoc.

Poté tým Staré Město bezpečně opustil, avšak bez dvou kamionů, které poškodila střelba. Konvoj se při vstupu do Starého Města dostal pod palbu, která zranila jednoho řidiče, sdělil Červený půlměsíc podle agentury Reuters.

Červený půlměsíc na Twitteru sdělil, že na konvoj se při vjezdu do Starého Města snesla palba z minometů a ručních zbraní. Nepotvrdil ale zprávu syrské televize, podle níž střelba ze strany povstalců zranila čtyři pracovníky syrské organizace.

V Homsu se od rána porušovalo krátkodobé příměří, které mělo umožnit dopravu humanitární pomoci civilistům. Na město dopadlo podle agentury Reuters několik minometných střel a z útoku se vzájemně obvinily armáda a opozice.

Červený půlměsíc na Twitteru ze střelby nikoho neobvinil, syrská televize ale uvedla, že palbu spustily "ozbrojené teroristické skupiny". To je vyjádření, jímž vláda Bašára Asada označuje opoziční povstalce.

Televize citovala homského guvernéra Talála Barazího, podle něhož do Starého Města vstoupily dva vozy, na něž povstalci zaměřili palbu z minometů. Tím zabránili vjezdu dalších kamionů.

V Homsu potřebovalo naléhavou pomoc asi 2500 lidí ve Starém Městě, které už 600 dní obléhá armáda. Obě strany uzavřely třídenní příměří, díky němuž se v pátek podařilo z města odvézt asi 80 civilistů. Kamiony s potravinami a další pomocí, které stály před branami Starého Města, dostaly povolení k vjezdu až odpoledne.

Začala evakuace civilistů z Homsu. V syrském městě zavládne na tři dny mír - čtěte ZDE

Sobotní ranní útok si vynutil odložení vstupu humanitárního konvoje do obležené čtvrti a homský guvernér Talál Barazí jej připsal opozici. Opoziční monitorovací skupina však tvrdí, že Homsem ráno otřáslo pět výbuchů a že za bombardováním je armáda. Barazí vyzval vojáky ke zdrženlivosti, aby umožnili evakuaci dalších civilistů.

Konvoj dovezl lidem ve Starém Městě potraviny, léky a pokrývky. Homs je považován za srdce povstání proti Asadově vládě a byl několikrát dějištěm nejtvrdších bojů. Město je rozděleno podle náboženské příslušnosti jeho obyvatel na čtvrti sunnitů, kteří podporují opozici, a alávitů, kteří stojí za vládou.

Boje jsou dnes hlášeny také z města Halab. Armáda tam znovu shazovala sudy s výbušninami a zabila nejméně 15 lidí. Stejně jako v Homsu se i v Halabu armáda snaží získat pod svou kontrolu čtvrti ovládané opozicí.