Jeden z aktivistů ukrajinské opozice Dmytro Bulatov (35), který se déle než týden pohřešoval, je naživu, ale neznámí únosci jej prý celou dobu mučili, pokoušeli se ho ukřižovat i uříznout mu ucho.

"Bulatova mučili, aby zastrašili všechny aktivní občany nesouhlasící s režimem," usoudil předseda opoziční strany UDAR Vitalij Kličko.

"Před chvilkou jsem hovořil s Dmytrem Bulatovem. Hlavně že je naživu! Celé dny ho mučili, řezali, přibíjeli na kříž. Říká, že to byli Rusové. Celé tělo ho bolí, z rozřezaného ucha mu teče krev, ale na duchu je silný!" citoval server delo.ua opozičního poslance Anatolije Hrycenka, podle kterého se poraněný aktivista nyní ukrývá na bezpečném místě.

Bulatov později novinářům ukázal svá zranění. "Ruce mi rozepjali a probíjeli je. Řezali mě do tváře, do ucha," řekl.

Únosce nezná, muži ale hovořili s ruským přízvukem. Netuší ani, kde byl vězněn, protože měl zavázané oči.

Po dlouhém mučení jej ve čtvrtek večer vyhodili v lese. Z nejbližší vsi zatelefonoval do Kyjeva přátelům, kteří se jej ujali. Nyní je v péči lékařů na soukromé klinice, není však v ohrožení života.

Zmizení Bulatova ohlásila jeho manželka 23. ledna policii, která případ zpočátku vyšetřovala podle paragrafu o úkladné vraždě, což je v případě únosů podle médií standardní postup.

Za informace o pohřešovaném byla vypsána odměna, zprvu 10 tisíc, později 25 tisíc dolarů (asi 200 tisíc, respektive půl milionu korun).

Ruský opoziční list Novaja gazeta připomněl, že Bulatov patřil k vůdcům kolon opozičně naladěných motoristů protestujících i u rezidence prezidenta Viktora Janukovyče.

Zmizel 22. ledna, prý právě v době, kdy příslušníci policejní jednotky Berkut zbili opoziční aktivisty a jednoho kameramana.

Únosci se "nelidským mučením" snažili přimět aktivistu, aby promluvil o financování opozice. Bulatova se pak zbavili v místě, kde před týdnem našli jiného uneseného opozičníka, Jurije Verbyckého, ale již mrtvého.

Kyjevský tisk také informoval o úmrtí dalšího aktivisty, podnikatele Bohdana Kaliňaka, který po dva měsíce demonstroval v Kyjevě.

Prý ale není potvrzena souvislost mezi úmrtím na prochlazení a tím, že byl zasažen vodním dělem, kterým se policie pokoušela rozehnat dav demonstrantů.

Do situace se vložila armáda

Protesty v Kyjevě vyvolalo rozhodnutí prezidenta Viktora Janukovyče nepodepsat dohodu o přidružení k Evropské unii a sblížit se s Ruskem, které poskytlo půjčku na záchranu ukrajinských financí.

Protesty si vynutily odstoupení vlády, sám prezident ale ve čtvrtek ohlásil, že onemocněl. Opozice podezírá šéfa státu, že hraje o čas a že se chce vyhnout dalším jednáním o řešení politické krize.

Ve čtvrtek vyzvala ukrajinská armáda prezidenta Viktora Janukovyče, aby přijal naléhavá opatření ke stabilizaci situace v zemi.

Opozice také opakovaně varuje před hrozbou, že se režim pokusí vyřešit krizi silou. Jeden z opozičních předáků Arsenij Jaceňuk před třemi dny prohlásil, že trvá nebezpečí vyhlášení výjimečného stavu.

Podle něj kolují informace o tom, že prezident Viktor Janukovyč poslal vojákům prohlášení, v němž poukazuje na nutnost obnovit ústavní pořádek. Prohlášení je "jinými slovy o tom, aby armáda podpořila současného prezidenta", dodal Jaceňuk.