Na konferenci o mírovém řešení konfliktu v Sýrii v Ženevě v sobotu začala první přímá schůzka delegací syrské vlády a opozice. Podle OSN se schůzky jako zprostředkovatel účastní i zmocněnec OSN a Ligy arabských států Lachdar Brahímí. Syrská vláda před zahájením rozhovorů potvrdila odmítavé stanovisko k požadavku vytvořit přechodný kabinet.

Podle diplomatů budou obě strany jakékoli své poznámky adresovat Brahímímu, a ještě si je nebudou říkat přímo.

Syrsko-syrská schůzka byla naplánována už na pátek, ale zprostředkovatelům se nepodařilo přimět znesvářené strany usednout k jednomu stolu.

Brahímí v pátek prohlásil, že oba tábory souhlasí, že rozhovory budou založené na prohlášení velmocí z června 2012. To znesvářené strany syrského konfliktu vyzvalo k vytvoření přechodné vlády. Damašek ale myšlenku přechodného kabinetu jako součást politického řešení téměř tříletého konfliktu v Sýrii dlouhodobě odmítá.

Toto odmítavé stanovisko potvrdil i syrský ministr informací Umrán Zuabí. Zdůraznil, že Sýrie má své instituce a že přechodné vlády se zřizují tam, "kde je stát v rozkladu, nebo žádné instituce nemá".

Diplomaté proto předpokládají, že se nyní bude hovořit o problematice humanitárních koridorů, kupříkladu do města Homs ovládaného převážně povstalci, ale obklíčeného syrskou armádou.

Ačkoli má syrský dialog pokračovat celý víkend, pozorovatelé se domnívají, že postoje obou stran jsou natolik rozdílné, že jejich sblížení je nyní stěží možné. Velký průlom v Ženevě proto neočekávají.

Ne tak růžový páteční vývoj

Delegace syrské vlády a opozice se v Ženevě plánovaly ke společnému jednání sejít už v pátek. Ale nestalo se tak.

Zmocněnec OSN Lachdar Brahímí s nimi tedy začal jednat separátně, stejně jako ve čtvrtek. Před polednem přijal vládní delegaci, s opozicí se měl sejít odpoledne.

Setkání s vládní delegací trvalo asi hodinu. Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim po něm však podle agentury Reuters pohrozil, že nezačnou-li "skutečná" jednání do soboty, syrská delegace ze Ženevy odjede.

Konference o Sýrii: Do pátku se snad podaří dostat vládu i opozici do jedné místnosti - čtěte ZDE

Původně se počítalo s tím, že se v Ženevě bude rokovat ještě několik dní.

Obě strany nicméně nakonec ke společnému jednání přistoupily a začaly jednat v sobotu.

Společné jednání mělo být součástí konference, která začala ve středu v Montreux, ve čtvrtek pokračovala separátními schůzkami a v pátek měla vyvrcholit setkáním obou delegací u jednoho stolu.

Jejím cílem je dohodnout se na ukončení syrského konfliktu nebo aspoň na pomoci civilistům.

Od začátku konference ale obě delegace a spolu s nimi země, které za nimi stojí, nedávaly najevo, že by byly připraveny ustoupit ze svých rozdílných stanovisek.

V pátek opozice oznámila, že se nesejde s Mualimovou delegací, dokud zástupci vlády nepodepíší závěry ženevského setkání z roku 2012. Účastníci tehdejší konference, mezi nimiž nebyli aktéři konfliktu, se dohodli, že v Sýrii bude ustavena přechodná vláda.

"Požádali jsme zmocněnce OSN, aby se zástupci režimu podepsali pod závěry první ženevské konference. Nesejdeme se s nimi, dokud to nepodepíší," sdělil zdroj agentury Reuters.

Syrský ministr informací Umrán Zuabí pak prohlásil, že vládní delegace požadavek na ustavení přechodné vlády nepřijímá. Asadova poradkyně Busajna Šaabanová, která je ve vládní delegaci, opozici obvinila z maření rozhovorů a zpochybnila její připravenost vyjednávat o ukončení násilí. "My jsme sem přijeli s myšlenkou na Sýrii a její občany, zatímco oni s myšlenkou na funkce," řekla krátce předtím, než její delegace odjela za zmocněncem OSN Brahímím.

Damašek se sestavováním přechodné vlády nesouhlasí a razí vlastní program konference. Tím je dohoda v boji proti teroristům, jak nazývá opozici.