reklama
reklama
23. 1. 2014 | poslední aktualizace: 23. 1. 2014  19:25
Prezident jmenuje vládu příští středu

Zeman jmenuje vládu ve středu. Mládkovi dal „pár otcovských rad“ o prověrce

Prezident Miloš Zeman pokračuje ve schůzkách s pravděpodobnými ministry nadcházející vlády. Zároveň přes svého mluvčího vzkázal, že Sobotkův kabinet jmenuje příští středu, a ukončí tak výkon Rusnokovy vlády v demisi.
Čtěte více o: vláda | vláda ČR | Zeman Miloš | Ano | ČSSD | KDU-ČSL
Miloš Zeman
Miloš Zeman
foto: Matej Slávik

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek zveřejnil termín, kdy jmenuje vládu. Podle kusé informace zveřejněné na webu Hradu se tak stane ve středu 29. ledna. Tedy přesně 95 dní od voleb. Zároveň ve čtvrtek dokončuje své audience, během kterých se setkává s ministry budoucí vlády. 

Jako první na Hrad v poledne vyrazil kandidát na ministra průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Zeman k němu předtím měl výhrady, podle něj může představovat bezpečnostní riziko. Mládek v minulosti neobdržel bezpečnostní prověrku, podle časopisu Respekt proto, že měl intimní vztahy se ženami z Ruska.

reklama
Schůzky s ministry

12.00
Jan Mládek (ČSSD)
ministerstvo průmyslu

13.30
Marcel Chládek (ČSSD)
ministerstvo školství

14.30
Věra Jourová (ANO)
ministerstvo pro místní rozvoj

15.30
Helena Válková (ANO)
ministerstvo spravedlnosti

16.30
Richard Brabec (ANO)
ministerstvo životního prostředí

17.30
Daniel Herman (KDU-ČSL)
ministerstvo kultury

18.30
Michaela Tominová (ČSSD)
ministerstvo práce a sociálních věcí

Nakonec ale schůzka podle Mládka příliš žhavá nebyla. "Bavili jsme se o všech otázkách spojených s fungováním ministerstva průmyslu a obchodu. Pokryli jsme široké pole témat od fungování CzechInvestu, podpory českého průmyslu v zahraničí, energetické politiky, dostavby Temelína, prolomení těžebních limitů," sdělil po návratu z Hradu novinářům Jan Mládek.

Ohledně tématu bezpečnostní prověrky prý prezident Janu Mládkovi udělil "pár otcovských rad". Zda jej prezident ministrem jmenuje odmítl sdělil. Nálada schůzky prý byla konstruktivní. Pochválil si především názorovou shodu.

"Oba máme zájem a vůli dostavět Temelín. Shodli jsme se například i na tom, jak postupovat při prolomení těžebních limitů v severních Čechách. Je možné prolomení, které neznamená bourání domů. Pokud by došlo k zásadnějšímu prolomení, uspořádalo by se v Ústeckém kraji referendum," řekl Mládek.

Marcela Chládka oslovoval prezident jako ministra

"Potvrzeno mi jmenování nebylo, ale protože mě pan prezident oslovoval pane ministře a říkal, že u něj mám dveře otevřené, tak jsem z toho pochopil, že s mojí osobou problém nemá," řekl druhý z pozvaných kandidátů Marcel Chládek, pravděpodobný budoucí ministr školství.

S prezidentem se prý podrobně bavil o celém školství, prezident se velmi zajímal o koncepci učňovského školství a jedním z témat schůzky bylo i jmenování profesorů. Tento problém by chtěl Chládek vyřešit nejpozději do května.

"Já bych chtěl jednat s vysokými školami o návrhu zákona jmenování profesorů. Nechci udělat stejnou chybu jako exministr Štys, který na jednání nepozval zástupce vysokých škol," řekl a dodal, že vysoké školy se v případě, kdyby profesory jmenoval ministr, nemusí obávat, že by některého z nich nejmenoval z politických důvodů.

"Pan prezident mě z ničeho nezkoušel, řekl, že mě považuje za odborníka," zažertoval v závěru Chládek.

Nevídaná shoda s Jourovou

Jako velmi příjemnou označila schůzku s prezidentem také Věra Jourová, která má usednout na ministerstvu pro místní rozvoj. Zeman se podle ní zajímal především o agendu ministerstva a priority budoucí ministryně. Tím je hlavně čerpání z evropských fondů.

Zeman se také Jourové svěřil, že se mu nestává často, aby se s někým shodl v takové míře, jako právě s ní. Jejímu jmenování bránit určitě nebude, naznačil, že se brzy znovu uvidí a že s její osobou nemá žádné problémy. 

Na všem se Zeman shodl také s Hanou Válkovou, která je kandidátkou na ministerstvo spravedlnosti. Bavili se spolu třeba o milostech, které prezident nedávno převedl na ministerstvo spravedlnosti s vyjímkou těch, které jsou udělovány z humanitárních důvodů.

Válková se proto chtěla ujistit, které návrhy by mu měly být předkládány.

Budoucí ministryně si také chce na do úřadu přivést jako náměstkyni advokátku a bývalou poslankyni Hanu Marvanovou. 

Prezident zkoušel Stropnického z počtu tanků

Zeman ve středu jednal například s kandidátem na ministra obrany Martinem Stropnickým (ANO). Přes výhrady, které k němu měl, prý řekl, že ho do vlády jmenuje. Prezident jej prý i zkoušel, ptal se ho například na to, kolik má česká armáda tanků.

Nakonec kladně se vyjádřil také v případě uchazeče o post ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). O něm sice dříve prohlásil, že je popleta, ale ministrem ho prý jmenuje.

Posledními dvěma politiky nové vlády, s nimiž se Zeman sejde, budou v úterý příštího týdne Jiří Dienstbier a Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). Ani k jednomu prezidenta nepoutají vřelé vztahy. Dienstbier by se měl stát ministrem pro lidská práva, Zaorálek usednout v Černínském paláci, odkud se řídí česká diplomacie.

Vláda ještě v lednu

Prezident Miloš Zeman slíbil jmenovat novou vládu do konce ledna.

V souvislosti s jeho připomínkami nově jmenovaný premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že hlava státu by musela mít k vetování kandidátů závažné ústavní důvody. Koncem minulého roku dokonce naznačil, že pokud prezident některého z kandidátů odmítne, mohl by za to před Ústavním soudem čelit kompetenční žalobě.

Autoři: pšt
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
zase ji má jak z praku (dobrá fotka)
.
Otcovské rady od notorika, (Marie)
který nedovedl vychovat ani vlastní pornodceru? Je to smíchu,...
Asi tak... (...)
Ten ministr Chládek má řečí, jak kamzík bobků... Mno, uvidíme...
Zeman projevuje až dojemnou péči o kvalitu osobnostních profilů jednotlivých kandidátů na členy Sobotkovy vlády. (pav.)
A s touto dojemnou péčí ostře kontrastuje Zemanův přístup k ministrům...
Až na jeden malý detail: (anonym)
Rusnokova vláda byla pouze dočasná, trotle :-))
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Ukrajinská vlajka na checkpointu nedaleko hranic s Krymem
Eliška Nová
Rozhovor
"Rusko využívá organizovaný zločin na Ukrajině ve své strategii v...
VIDEO
Radek John
ČTK
Radek John povede internetovou verzi odborného časopisu Security magazín....
reklama
reklama
reklama