Zástupci ČSSD, hnutí ANO a lidovců v sobotu vyladili procedurální a z velké části i programovou část budoucí koaliční smlouvy. Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky je až na dvě otázky hotovo. Jde o daně a zdravotnictví.

"Shodli jsme se na finálních formulacích budoucího koaličního programu a zůstaly pouze dvě oblasti, ke kterým se ještě budeme muset vrátit na příštím jednání," řekl Sobotka.

Vyjednavači se sejdou v úterý, kdy by všechny tři strany rády koaliční pakt uzavřely. "V úterý se znovu sejdou vyjednávací týmy a po skončení schůze Poslanecké sněmovny bychom chtěli projednali čistopis návrhu koaliční smlouvy," dodal předseda sociální demokracie s tím, že pokud by tento plán platil, začnou pak koaliční smlouvu probírat jednotlivé strany interně.

Problém však zůstává zejména v daních. Zatímco ČSSD chce zavést progresivní zdanění, ANO a lidovci jsou vytrvale proti a s daněmi nechtějí vůbec hýbat. Navíc se strany stále nemohou dohodnout na tom, zda zavést takzvanou sektorovou daň, která by platila pro vybraná odvětví ekonomiky.

Podle Sobotky je třeba lépe rozložit daňové zatížení. "Část by měly nést také firmy nebo větší firmy, tady se nám zatím nepodařilo dosáhnout shody," uvedl předseda ČSSD.

Sporné body navíc nezmizely ani z oblasti zdravotnictví. Strany hledají finanční zdroje pro případ, že by koalice znovu nezavedla ani poplatky v nemocnicích, které od ledna skončí z důvodu rozhodnutí Ústavního soudu.

Shoda naopak panuje na zrušení třicetikorunového poplatku u lékaře. Devadesát korun na pohotovosti by ale pacienti měli platit dál. "Vidíme to jako cestu proti zneužívání pohotovosti," řekl Bohuslav Sobotka.

Právo veta

Stoprocentní dohodu našli zástupci všech tří stran v procedurální části koaliční smlouvy. Lidovci si prosadili pojistku proti tomu, aby je budoucí koaliční partneři nemohli při hlasování obejít a spojit se v konkrétních věcech s jinými politickými soupeři. Anebo je ve dvojici jako silnější strany přehlasovat.

V praxi to bude znamenat, že důležité zákony budou platit pouze v případě, že se pro ně na schůzích vlády vyjádří alespoň polovina ministrů z každé koaliční strany.

"Po dlouhé debatě jsme našli shodu v technické části koaliční smlouvy. Základním principem bude právo veta, které dostane každý koaliční partner," řekl místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. 

Kdo na které ministerstvo?

Personální otázky a tedy obsazení jednotlivých ministerstev prý lídři během sobotního jednání neřešili. "K tomu se vrátíme, jakmile se vrátí ze zahraničí předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek," řekl Bohuslav Sobotka.

Odmítl přitom, že by právě personálie mohly být dalším sporným bodem společného vyjednávání o možné trojkoalici. A to i přesto, že ČSSD a hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše mají zájem o stejné resorty. protínají se zejména na financích a ministerstvech zahraničí, spravedlnosti, dopravy či životního prostředí.

"Personálie se určitě nestanou překážkou. Klíčová je programová shoda," ujišťuje Sobotka.