Bývalý středočeský hejtman a exposlanec David Rath ve čtvrtek soudu řekl, že policejní odposlechy v jeho údajné korupční kauze potvrzují schvalování projektů před vypsáním obchodních soutěží úřadem Regionálního operačního programu (ROP).

Nebylo je tedy podle něj možné ovlivňovat a podléhaly vícenásobné kontrole. Rath to uvedl v komentáři k záznamům, které v hlavním líčení přehrává Krajský soud v Praze.

Rath stejně jako v předešlých dnech opakoval výtky vůči špatné srozumitelnosti nahrávek. Při poslechu si pomáhá čtením jejich přepisů, které ale podle něj často neodpovídají nahraným dialogům. Rozumět je prý pouze některým pasážím.

"Osoby se tam baví o tom, že nějaký projekt je již schválen ROPem, a může se tedy soutěž vypsat," řekl Rath.

Podle něj to potvrzuje "jasný úzus, který platil ve Středočeském kraji", že se žádný tendr financovaný z evropských peněz nevypisoval bez předchozí kontroly ROP. Úřad prý schvaloval i jakékoliv pozdější změny. "Neexistovala možnost nějaké libovůle nebo individuální aktivity," uvedl.

Exposlanec také tvrdí, že v odposleších je důkaz o úsporných opatřeních, o které se prý jeho úřad snažil.

"Zaznamenal jsem tam hovor o tom, že jsme jako kraj většinu zařízení, jako nemocnice a podobně, tlačili k maximální úspornosti. Například nějaká osoba hovoří o tom, že stlačili 'až na krev' cenu za provoz jednoho z přístrojů," dodal.

Nahrávky z kanceláře Pancové

Soud zatím přehrává odposlechy z kanceláře další obžalované, bývalé ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové z prosince 2011 a ledna následujícího roku. Rath se zaznamenaných schůzek nezúčastnil. Pancová například probírala s další obžalovanou, podnikatelkou Ivanou Salačovou, tendr na opravu zámku Buštěhrad.

"Důležitá pasáž je ta, když se bavím o tom, že se odevzdá těch 15," řekla Salačová soudu. Řeč byla prý o milionech za to, že její firma Fisa a společnost Konstruktiva Branko, jejíž manažer Pavel Drážďanský je také obžalovaný, dostanou zakázku.

Salačová uvedla, že "provizi" měla s Drážďanským zaplatit napůl. Ze zakázky ale později odstoupila. Podle obžaloby dostali Rath, Pancová a její přítel, exposlanec a náměstek krajských nemocnic Petr Kott, nakonec dohromady 24 milionů.

Padla také zmínka o rekonstrukci gymnázia v Hostivicích, při které Salačová mimo jiné řekla, že "to bude vybírat". Soudu pak vysvětlovala, že jí tehdy údajně "jeden člověk utekl s penězi" a musela vyzvednout tři miliony ze svého účtu a dát je Kottovi.

Částka 2,8 milionu měla údajně dostat Pancová s Kottem a 200 tisíc další obžalovaná Lucia Novanská, která šéfovala firmě organizující obchodní soutěž a podle žalobce si řekla o peníze za upravení tendru. Salačová se jako jediná z 11 obžalovaných přiznala ke korupci a státní zástupce pro ni navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by jí mohl hrozit nižší trest.

Benešová: Rath se mě může snažit poškodit

Rath také znovu reagoval na vyjádření ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešové (ČSSD), která sice ve středu potvrdila jeho tvrzení o tom, že ho varovala před údajně chystanou provokací proti straně, odmítla ale, že by zmínila jméno pozdější šéfky Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenky Bradáčové.

Exposlanec dnes řekl, že informace o Benešové varování je v odposleších, které soud bude pouštět.

Benešová tvrdí, že se ji Rath může snažit poškodit. Bývalý hejtman to odmítá. "Nemám na tom vůbec žádný zájem," řekl.

Bradáčovou prý před jeho zadržením loni v květnu zmínila v souvislosti s tím, že je šéfkou Unie státních zástupců. "Říkala, že to jsou takoví jako přehnaně ambiciózní lidé, kteří se nebojí jít i přes mrtvoly. Myslím, že všichni ví, že doktorka Bradáčová si na tomto případu tu kariéru skutečně budovala, tak nechápu, proč paní doktorce Benešové tyto informace připadají jako informace, které by ji mohly poškodit," dodal Rath.

Bradáčová byla v době zatčení Ratha náměstkyní krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem, které původně jeho kauzu dozorovalo před přesunutím případu středočeskému žalobci. O dva měsíce později se stala vrchní státní zástupkyní v Praze. Bradáčová s k tvrzením Ratha nechce vyjadřovat.

Státní zástupce Jirát viní v kauze 11 lidí z upravování zakázek financovaných z dotací Evropské unie ve Středočeském kraji. Rathovi hrozí nejvyšší trest - až 12 let vězení.