Ukrajinský parlament nebude hlasovat o důvěře vládě Mykoly Azarova. Návrh opozice neprošel přes koaliční většinu. Opoziční poslanci se tímto způsobem snažili sesadit vládu, která čelí rozsáhlé kritice za sobotní tvrdé rozehnání demonstrace proti zastavení integrace země s Evropskou unií.

Na rozhodnutí před sídlem parlamentu čekaly tisíce stoupenců opozice. Očekává se ostrá reakce demonstrantů.

Pro návrh hlasovat o nedůvěře vládě zvedlo podle agentury Unian ruku 186 poslanců, k jeho prosazení ale byla zapotřebí nadpoloviční většina ze 450 zastupitelů, tedy nejméně 226. Naděje opozice na parlamentní "přeběhlíky" se nenaplnily: z vládního tábora hlasoval pro návrh jen poslanec Strany regionů Jurij Blahodyr. O jeho politickém osudu rozhodne stranické vedení.

Přestože opozici chybělo 40 hlasů, hlasování podle ukrajinských médií nebylo jednoznačné. Proti návrhu hlasovat o nedůvěře se totiž aktivně postavilo jen pět poslanců, ostatní se buď zdrželi hlasování nebo do sněmovny podpořit vládu nepřišli. Novináři to označují za varování Azarovově vládě a jasný signál nespokojenosti.

"Žádám rezignaci vlády. Předání moci se musí uskutečnit legitimní cestou," prohlásil v parlamentu vůdce opozičního hnutí UDAR Vitalij Kličko. Tento opoziční předák a bývalý mistr světa v boxu kvůli sobotnímu policejnímu zákroku rovněž vyzval ke stíhání všech odpovědných členů ministerstva vnitra.

"Styďte se za vašeho prezidenta a styďte se za vaši vládu," prohlásil z parlamentní tribuny předák opoziční strany Vlast Arsenij Jaceňuk.

Azarov se omluvil za policejní zásah

Premiér Azarov se za sobotní zásah omluvil. "Jménem vlády bych rád požádal o odpuštění za akce bezpečnostních jednotek. Prezident a vláda zákroku hluboce litují," řekl premiér o sobotním rozehnání demonstrace na kyjevském náměstí Nezávislosti.

Azarov ale zároveň prohlásil, že se nesmí opakovat "oranžová revoluce" z roku 2004, která vynesla k moci prozápadní reformátory Viktora Juščenka a Juliji Tymošenkovou. Opozice při proslovech provládních poslanců vykřikovala hesla jako "hanba" či "revoluce".

Tisíce kritiků vlády, která se postavila proti dalšímu sbližování Ukrajiny s Evropskou unií, nocovaly ve stanech na náměstí Nezávislosti navzdory mrazivým teplotám. Bývalý ministr vnitra Jurij Lucenko je vyzval, aby s protesty nepolevovali. Stovky lidí se pak ráno znovu vydaly k vládní čtvrti, kde zablokovaly přístup do sídla vlády a do ministerstev.

Většina opozičních aktivistů se z centrálního náměstí v ranních hodinách přesunula k budově parlamentu střežené stovkami policistů, kde spolu s dalšími demonstranty volali po odvolání vlády a celé dopoledne čekali na hlasování.

Červeno před parlamentem

Řada účastníků shromáždění na sobě měla červené vesty symbolizující barvy opozičního hnutí UDAR mistra světa v boxu Vitalije Klička, který patří k iniciátorům hlasování o nedůvěře.

Opozice, k níž se hlásí poslanci strany Vlast, hnutí UDAR a strany Svoboda, nemá v jednokomorovém ukrajinském parlamentu většinu. Ze 450 poslanců se může spoléhat jen na 168, přičemž k vyslovení nedůvěry by byla zapotřebí nadpoloviční většina 226 hlasů.

Opoziční vůdci doufali, že nečekané odvolání ukrajinských plánů na těsnější spolupráci s Evropskou unií přivede do protivládního tábora i některé další poslance.