Podle místopředsedy ČSSD Milana Chovance byla největší chybou ČSSD podpora Rusnokově vládě. Právě ta měla ještě posílit dvojvládí ve straně a způsobit ztrátu některých voličů. Sociální demokraté získali ve volbách 20,5 procenta hlasů. Ještě v létě přitom strana měla podle průzkumů podporu více než 30 procent voličů.

Chovanec, který se zúčastnil utajované schůzky v Lánech u prezidenta Miloše Zemana, zřejmě složí k 9. prosinci funkci plzeňského hejtmana a dál bude jen poslancem. V úterý také nabídl rezignaci na funkci místopředsedy. Šéf strany Bohuslav Sobotka ji ale nepřijal. Chovanec to řekl v pořadu Otázky Václava Moravce s tím, že jeho nabídka dál platí.  

Podle šéfa Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by na své vysoké stranické posty mělo rezignovat všech pět sociálních demokratů, kteří za prezidentem do Lán jeli, tedy tři místopředsedové Chovanec, Michal Hašek a Zdeněk Škromach, šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc a člen předsednictva Jiří Zimola. Ten už funkci složil.

Chovanec kritizoval také podporu ČSSD Rusnokově vládě. "Byla to velká politická chyba. To je začátek propadu preferencí a volebního výsledku sociální demokracie. Zmizelo pravolevé vnímání a my jsme de facto uspokojili levicové voliče, že je levicový prezident, levicový Senát a je de facto levicová vláda," uvedl Chovanec.

Proti podpoře Rusnokově vládě byl předseda Bohuslav Sobotka. Naopak pro byl Michal Hašek. Rozhodnutí o podpoře Rusnokova kabinetu označil Chovanec za "velký rozstřel" mezi oběma politiky. Dodal, že většina členské základny vládu podporovala, aby se prý nevrátila pravice.

ČSSD, která je rozdělená na Sobotkova a Haškovo křídlo už více než tři roky, teď bojuje o svou jednotu. Situace se vyostřila právě po utajované schůzce v Lánech, kterou její účastníci dlouho zapírali. Jako první se k ní přiznal právě Chovanec. 

Chovanec: Schůzka v Lánech byla hloupá

Ten v nedělním televizním rozhovoru označil utajovanou schůzku v Lánech s prezidentem za "propagandistickou". Místopředseda strany Michal Hašek prý chtěl ukázat, že má tým lidí z vedení sociální demokracie. Podle Chovance setkání s hlavou státu inicioval právě Hašek. Ten k tomu řekl, že jednání s prezidentem považuje za důvěrné a nebude se k němu vyjadřovat.

"Ta schůzka byla naprosto hloupá. Podle mě byla propagandistická, nic víc, aby Michal Hašek ukázal, že má nějaký tým," uvedl Chovanec. Podle něj chtěl Hašek také ukázat, že dokáže dovést lidi z vedení sociální demokracie.

Chovanec si podle svých slov myslel, že ho večer po volbách zve prezident Miloš Zeman. Kdo se schůzky zúčastní, zjistil prý až před ní. "Když jsem dojel do Lán, tak jsem nabyl dojmu, že ta schůzka nebyla zvána panem prezidentem. Pan prezident řekl u stolu, ke kterému jsme zasedli: ´Vy jste tu schůzku iniciovali, tak si pojďme povídat.´ Tak jsem ztratil iluze, že jsem byl pozván panem prezidentem," řekl Chovanec.

Dodal, že textovou zprávu s pozváním dostal od Haška. Podotkl, že to potvrdil i další z účastníků schůzky Zdeněk Škromach. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář v týdnu uvedl, že se sociální demokraté na schůzku nahlásili a chtěli diskutovat o výsledcích voleb.

Hašek na otázku ČTK, zda jednání inicioval, neodpověděl. "Jakékoliv setkání s hlavou státu, absolvoval jsem jich několik s Václavem Klausem i Milošem Zemanem, beru jako důvěrné a na rozdíl od Milana Chovance nepovažuji za vhodné je veřejně komentovat," uvedl jen.

Chovanec tvrdí, že jednání "nevybočovalo ze standardní politické diskuse", a popřel, že by jeho utajení žádal on. Uvedl prý jen, že by se schůzka dala špatně vyložit. Požadavek na utajování neslyšel ani od hlavy státu, dodal.

ČSSD se po volbách snaží udržet jednotu. Ve straně jsou dvě křídla - Sobotkovo a Haškovo. Situaci vyostřila právě lánská schůzka. Předsednictvo ČSSD pak Sobotku odvolalo z vyjednávacího týmu o vládě a vyzvalo ho k rezignaci. Podle Chovance toto rozhodnutí vyvolalo ve straně "katarzi". Vyšlo totiž najevo, že se špičky ČSSD bez Sobotky tajně sešly s prezidentem. Následné grémium ČSSD ale podpořilo Sobotku, jenž má zatím jako jediný mandát o sestavení vlády.

Chovanec míní, že dvojvládí skončí 10. listopadu na jednání ústředního výkonného výboru v Praze a Sobotka se pak stane premiérem.