Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius v pondělí předvolal na svůj úřad velvyslance Spojených států v Paříži k projednání informace, že tajné služby USA zachycovaly ve velkém telefonické komunikace Francouzů. Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) uskutečnila od 10. prosince 2012 do 8. ledna 2013 více než 70 milionů nahrávek telefonických dat Francouzů, uvedl v pondělí web francouzského deníku Le Monde s odvoláním na dokumenty, které zveřejnil bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden.

Z dokumentů podle něj vyplývá, že tato špionáž se zaměřovala nejen na osoby podezřelé z vazeb na terorismus, ale i francouzské podnikatele, politiky a úředníky. "Ihned jsem předvolal velvyslance Spojených států, kterého už toto dopoledne přijme ministerstvo zahraničí," prohlásil Fabius při příjezdu na schůzku s kolegy EU v Lucembursku.

"Informace o podobné špionáži jsou šokující a vyžadují si rychlé a přesné vysvětlení ze strany amerických úřadů," prohlásil francouzský ministr vnitra Manuel Valls v rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanici Europe 1. "S novými komunikačními technologiemi jsou samozřejmě nutná pravidla, a to se týká všech zemí. Je naprosto nepřijatelné, aby nějaká přátelská, spojenecká země prováděla špionáž vůči Francii či jiné evropské zemi," zdůraznil ministr.

Špionáže všude po světě

Obětí podobné špionáže NSA se stala po dobu několika let i mexická vláda a bývalý prezident Felipe Calderón, uvedl v neděli německý list Der Spiegel, který se také odvolával na Snowdenovy dokumenty. Mexická vláda ihned vyzvala Washington, aby věc rychle vysvětlil. "Taková praxe je nepřijatelná, odporuje mexickému a mezinárodnímu právu," prohlásilo mexické ministerstvo zahraničí.

Špiclování na internetu potřebujeme - čtěte ZDE

Již dříve se hovořilo o podobné špionáži NSA v Brazílii, Německu a některých dalších zemích. EU prý dokončuje nová pravidla k ochraně informací, která by měla pod hrozbou vysokých pokut ztížit nežádoucí elektronický přenos informací z Evropy do USA.

Snowden vyzradil v polovině roku informace o americkém tajném programu na sledování internetové komunikace a telefonních hovorů ve světě. Předmětem tohoto špehování ze strany velkých soukromých telekomunikačních a internetových společností pro americké bezpečnostní úřady byli i spojenci USA.

Před americkými úřady Američan utekl do Moskvy, kde dostal počátkem srpna roční azyl. Spojené státy opakovaně a neúspěšně žádají Moskvu o jeho vydání.