Kanada se chystá v řádu týdnů zrušit víza pro občany České republiky. Vízovou povinnost Ottawa zavedla v červenci 2009 kvůli zvýšenému počtu žádostí o azyl.

"Mělo by to být vnímáno jako opatření důvěry a jako významný projev našeho závazku podporovat zákonné obchodování a cestování," uvedl kanadský ministr pro občanství a imigraci Chris Alexander v prohlášení, které cituje portál canada.com.

V prohlášení rovněž zmínil, že kanadská vláda na zrušení víz pro Čechy pracuje "již nějakou dobu" a že země učinila "významné změny" od té doby, co byla před čtyřmi lety víza zavedena.

Kanada si podle Alexandera cení vztahů s "evropskými přáteli". "Považujeme to za důležitý krok ve vztazích s Českou republikou," dodal.

Z EU o víza žádají i Rumuni a Bulhaři

Češi se zrušení víz dočkají hlavně díky diplomatickému blokování dohody CETA, smlouvy mezi EU a Kanadou o volném obchodu, která se dojednává už několik let.

Právě tuto smlouvu Česko po zavedení víz v roce 2009 odmítlo ratifikovat. A Unie svůj souhlas se smlouvou, o jejíž přesné podobě obě strany nyní vedou finální jednání, podmiňovala právě řešením vízové situace Česka.

Víza pro české občany obnovila Kanada kvůli zvýšenému počtu žádostí o azyl z ČR. Portál canada.com připomněl, že většina žadatelů byla romského původu. Z členských zemí EU musí o víza kromě Čechů před cestou do Kanady žádat také Rumuni a Bulhaři.

Kanada zdůvodňovala trvání víz i nutností reformovat azylový zákon. Ten platí od prosince 2012 a azylové řízení zrychlil, víza ale zrušena nebyla.

Vízovou povinnost pro ČR obnovila Ottawa v době úřednické vlády premiéra Jana Fischera. Ministrem zahraničí byl tehdy Jan Kohout, který stejný post zastává i nyní v kabinetu Jiřího Rusnoka.

Za čtyři roky vízové povinnosti vydala Kanada českým občanům přes 30.000 víz a více než 500 jich vydat odmítla.