Bývalá ředitelka nemocnice v Kladně Kateřina Pancová obžalovaná v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) přišla v úterý k soudu poprvé bez pout a v doprovodu advokáta. Dosud ji vodila vězeňská eskorta, protože byla ve vazbě, odkud ji soud minulý týden po více než 15 měsících propustil.

Pancová také odevzdala soudci cestovní pas, což byla jedna z podmínek propuštění. Rathovi obhájci opět soud požádali o propuštění klienta z vazby. Soudce neví, kdy rozhodne, musí obsáhlý dokument nejdřív prostudovat.

Pancovou doprovodil k soudu její advokát Tomáš Sokol. Novinářům se nechtěla vyjadřovat k hlavnímu líčení, uvedla pouze, že se ještě musí poradit se svým právníkem. Cestovní doklad musela odevzdat proto, že důvodem vazebního stíhání byla obava z jejího útěku do zahraničí.

Žalobce se stále domnívá, že má v cizině ukryté peníze a mohla by zmizet kvůli hrozbě vysokého trestu. V kauze jí hrozí až deset let vězení.

Znovu v Motole

Kromě odebraného pasu je další zárukou ohledně propuštění nástup do pražské Fakultní nemocnice Motol, kde se lékařka bude věnovat svému oboru, kterým je onkologie. Mluvčí nemocnice Pavlína Danková potvrdila, že Pancová si toto pondělí vyřídila všechny administrativní náležitosti a od příštího pondělí začne léčit pacienty. Úvazek má na jeden den v týdnu.

Ve vazbě zůstává přítel Pancové, bývalý poslanec a šéf středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Petr Kott, který stížnost proti vazbě nepodal, a exhejtman Rath.

Rathovi právníci v úterý soudu předali čtvrtou žádost o propuštění klienta z vazby. Podle Adama Černého je důvodem zejména to, že soud již vyslechl několik svědků, kteří podle právníka hovořili ve prospěch Ratha. Roli podle něj také hraje délka vazby, která je prý neúnosná, trvá více než 15 měsíců.

Svědek se omluvil

Soudce Robert Pacovský měl v úterý původně vyslechnout svědka, ten se ale omluvil v pondělí odpoledne. Pacovský řekl, že zdravotní důvody, které uvedl, nechá prověřit, protože vzbuzují nevěrohodnost.

Soud místo výslechu pokračoval čtením listinných důkazů, které se týkají domovních prohlídek v domácnosti Pancové a Kotta, a přehráním videozáznamu z prohlídky domu. Předminulý týden musel záznam přerušit kvůli technickým problémům.

Kriminalisté našli ve dvou trezorech peníze a zbraně. Ve sklepě pak byla další schránka s bankovkami zabalenými v igelitu. Podle policie odposlechy dokazují, že se jednalo o peníze z různých provizí a úplatků.

Vše začal soukromý detektiv

Soud v úterý také vyslechl soukromého detektiva Libora Gregora, který celý případ načal trestním oznámením na brněnském nejvyšším státním zastupitelství před dvěma lety (více ZDE).

A vypovídat přišel i ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek. Ten soudu popsal své přátelství s Rathem, Kottem a Pancovou. Odmítl přitom, že by věděl o machinacích s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji.

Policisté zadrželi Ratha loni v polovině května v Rudné u Prahy poté, když odcházel z domu Pancové. Nesl krabici, o které tvrdil, že je v ní víno. Po otevření se ale ukázalo, že byla plná bankovek. Podle žalobce to byl úplatek, Rath to ale odmítá.

Žalobce v kauze viní 11 lidí z upravování tendrů tak, aby vyhrála předem domluvená firma. Výběrová řízení vypadala prý navenek v pořádku, protože ostatní zúčastněné firmy dělaly domluvené "křoví". Rathovi hrozí nejvyšší trest - až 12 let vězení. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v hodnotě 16 milionů korun.