Z nákupního centra v keňské metropoli Nairobi, kde teroristé už třetí den drží rukojmí, stoupají mračna černého dýmu. Útočníci se podle zpravodaje listu The Guardian snažili infiltrovat mezi zasahující bezpečnostní složky, které proto z okolí obchodního domu zcela vyhostily přihlížející i svědky události.

Použili prý dokonce slzný plyn, uvádí Guy Alexander. Záchranná operace uvnitř samotného centra se podle keňského ministra vnitra chýlí ke konci.

Téměř všechna rukojmí jsou podle něj na svobodě, tři teroristé byli zabiti a další zraněni.

Ministr Joseph Ole Lenku na tiskové konferenci řekl, že uvnitř budovy už zůstává pouze "minimální počet" civilistů. Dále to však neupřesnil.

Lenku dále uvedl, že dva z útočníků byli zabiti a že mezi teroristy jsou lidé několika národností. Odmítl spekulace, že by mezi ozbrojenci byla žena či ženy, i když podle některých svědků na sobě měli útočníci ženské šaty.

Lenku také prohlásil, že požár úmyslně založili teroristé, kteří v prostorách supermarketu zapálili matrace. Právě tento požár zřejmě má na svědomí mračna černého kouře nad budovou.

Ozbrojenci ze somálské skupiny Šabáb o víkendu v luxusním nákupním středisku Westgate Mall zabili nejméně 68 lidí a do pondělního rána tam stále drželi rukojmí. 

Boj proti "globálnímu terorismu"

Násilí v pondělí odsoudil i americký prezident Barack Obama. Spojené státy podle něj poskytnou Keni veškerou možnou pomoc. Už o víkendu telefonoval s Keňským prezidentem. 

Přepadení obchodního areálu dnes v dopise keňskému prezidentovi odsoudili také předseda Evropské komise José Barroso a evropský prezident Herman Van Rompuy. Zdůraznili trvající evropskou podporu Keňanům a podotkli, že podobné teroristické činy nemohou oslabit společné odhodlání zbavit východní Afriku terorismu a osvobodit Somálsko i Keňu od organizace Šabáb.

Náčelník keňského generálního štábu dnes prohlásil, že útočníci pocházejí z celého světa a že Nairobi bojuje proti "globálnímu terorismu".

Podle policejních zdrojů byly během pondělních bojů zabiti tři útočníci. Dalších deset osob podezřelých, že se na akci zvenku podílely, policisté zadrželi a nyní je vyslýchají. Policie neupřesnila, kde k zatýkání došlo ani o jaké osoby jde. Při bojích bylo zraněno 11 keňských vojáků. "Nyní kontrolujeme všechna patra. Nebudeme s útočníky zacházet v rukavičkách, jsme tu od toho, abychom je potrestali," uvedl policejní velitel David Kimaiyo.

Keňská vláda vyloučila jakékoli vyjednávání s ozbrojenci a odmítla ho i druhá strana. Představitelé Šabábu po celou dobu vyhrožovali, že rukojmí zabijí.

"Dovolujeme mudžáhidům (svatým bojovníkům) v budově, aby zasáhli proti zajatcům," vzkázal podle AFP mluvčí Šabábu šajch Ali Mohamud Rage útočníkům v Nairobi. Jeho vyjádření se objevilo na internetové stránce využívané islámskými extremisty.

Na amatérské záběry přímo z nákupního centra se podívejte ZDE

Policejní a armádní jednotky v neděli večer proti ozbrojencům zahájily ofenzivu a ujistily, že se pokusí drama dovést k rychlému konci. Podle stanice BBC, v obchodním centru bylo 6 až 15 islamistických ozbrojenců.

Z nákupního centra v pondělí po poledni začal stoupat tmavý hustý dým, ukazují televizní záběry stanice Al-Džazíra. Svědci mluví o silných explozích a střelbě a viděli prý, jak k budově míří další bezpečnostní síly. Výbuch podle zdroje agentury Reuters způsobila armáda, která se snaží dovnitř dostat střechou.

Keňská policie varovala všechny obyvatele, aby se od místa zásahu drželi co nejdál. Červený kříž informoval, že pohřešováno je stále 63 osob.

Na luxusní nákupní centrum Westgate Mall islamisté zaútočili s pomocí automatických zbraní a granátů v sobotu časně odpoledne, kdy byly v budově stovky lidí. Každý víkend sem totiž míří vedle turistů často i celé rodiny, které kromě nakupování přicházejí i na oběd.

O život v obchodním domě přišla také řada cizinců: nejméně tři Britové, dva Francouzi, dva Kanaďané, dva Indové a rovněž po jednom občanovi Nizozemska, Číny, Peru, Austrálie a Jihoafrické republiky. Mezi 62 mrtvými - původní informaci o 68 obětech Červený kříž později upravil - je i synovec keňského prezidenta Uhuru Kenyatty a jeho snoubenka.

Zraněno bylo minimálně 175 osob, více než tisícovku návštěvníků centra dokázaly keňské bezpečnostní síly dostat do bezpečí.

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu v pondělí vyhověl žádosti keňského viceprezidenta Williama Ruta, který před tribunálem stanul tento měsíc kvůli obžalobě ze zločinů proti lidskosti, a další jednání v případu kvůli útoku v Keni odložil. Týdenní odklad Rutovi dovolí návrat do vlasti, kde se má pokusit pomoci s řešením krizové situace.

Muslimové mohli jít

"Šli jsme do Westgate Mall, je to tradiční víkendová destinace. Objednali jsme si kávu, a když jsme ji pili, uslyšeli jsme výstřely v patrech pod námi. Lidé začali pobíhat všude kolem. Zdálo se, že se střílí i ze střechy. Byl to totální, totální chaos. Schovali jsme se ve skříni v kavárně. Zaměstnanci nás pak vzali do kuchyně. Bylo nás asi dvacet," popsal novinářům chvíle hrůzy Surajit Borkakyoty.

"Všichni byli velmi vyděšení. Lidé panikařili, děti brečely. Snažili jsme se lidi uklidnit a říkat jim, aby nepoužívali telefony nebo aby je alespoň ztlumili," řekl Borkakyoty. Policie jeho skupinu zachránila po přibližně třech hodinách.

Třípatrové nákupní centrum s kinem, restauracemi, kavárnami a supermarketem patří podnikateli izraelského původu. V době zahájení útoku byl Westgate Mall plný lidí, kteří sem vyrazili na víkendové nákupy nebo oběd. Podle serveru BBC News v druhém patře obchodního domu také probíhala soutěž ve vaření, které se účastnilo přibližně 50 dětí v předškolním věku.

Přesný počet útočníků není znám - podle výpovědí očitých svědků bezpečnostní složky odhadují, že se v nákupním centru pohybovalo šest až 16 příslušníků organizace Šabáb.

Policie nejdříve výstřely na místě pokládala za loupežné přepadení. Kvůli husté dopravě v okolí obchodního domu jejím příslušníkům trvalo půl hodiny, než se dostali na místo.

Agentura AFP citovala svědka, podle kterého útočníci mluvili arabsky nebo somálsky. Podle jiného přeživšího ozbrojenci ušetřili všechny muslimy. Podle britského novináře Daniela Howdena jeden návštěvník centra mohl odejít poté, co útočníkům ukázal průkaz totožnosti s muslimsky znějícím jménem.

Mezinárodní složení teroristické skupiny potvrdil i náčelník keňského generálního štábu Julius Karangi, podle nějž byli útočníci "z celého světa". "Máme představu, o koho se jedná, o jejich národnosti a o jejich počtu. Mámě rovněž dojem, že nejde o místní záležitost. Bojujeme tady s globálním terorismem; dostatečně o tom svědčí zpravodajské informace," řekl. Nic konkrétnějšího ale nesdělil.

K útoku se somálská organizace Šabáb přihlásila na mikroblogovací síti Twitter. "Mudžáhidové kolem dnešního poledne pronikli do Westgate Mall a bojují s keňskými bězvěrci na jejich vlastním území," napsali zástupci organizace na síť v sobotu kolem 9. hodiny večer tamního času. Společnost Twitter účet později smazala.

Podívejte se na amatérské záběry přímo z nákupního centra:

Somálské islamistické milice Šabáb, které se přihlásily k sobotnímu útoku na obchodní centrum v Nairobi, považují Keňu za válečnou zónou a její obyvatele za nepřátele.

Nejmenovaný předák milicí v rozhovoru pro britskou televizi Channel 4 prohlásil, že útoky na Keňu a její obyvatele budou pokračovat, dokud se keňské jednotky nestáhnou z jižního Somálska. "Udeříme na ně, kdekoli budeme moct," prohlásil muž.

Tweet reportérky BBC Anne Soy z místa útoku. Dobrovolníci zasahujícím složkám připravují snídani

Islamista rovněž varoval západní státy, že pokud nepřestanou podporovat vládu v Nairobi, mohli by se stát terči atentátů i jejich občané žijící v Keni.

Útoků připisovaných Šabábu se v Keni od roku 2011 odehrálo už několik. Tehdy totiž země vyslala vojenské jednotky do sousedního Somálska, aby právě s islámskými milicemi napojenými na teroristickou síť Al-Káida bojovaly. Islamisté v odvetě útočí v Keni.

Šabáb bojuje se somálskou vládou o ovládnutí této východoafrické země od roku 2007. Jednu dobu mělo v moci více než 80 procent somálského území a skoro celé hlavní město Mogadišo. Během posledních dvou let je ale mezinárodní jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili z mnoha dosavadních bašt, včetně metropole.