Barevné snímky stovek milionů galaxií chtějí během pěti let pořídit vědci zapojení do programu pátrání po stopách temné energie.

Odborníci předpokládají, že tato tajemná síla je odpovědná za neustále se zrychlující rozpínání vesmíru.

Program The Dark Energy Survey (Zkoumání temné energie - DES) podle serveru space.com oficiálně odstartoval 31. srpna, byť pracovat začal už loni v září. Jeho hlavním nástrojem je 570megapixelový digitální fotografický přístroj připojený k teleskopu observatoře Cerro Tololo umístěné v chilských Andách.

Na každém snímku výkonného zařízení bude možné najít světlo z více než 100 tisíc galaxií vzdálených až osm milionů světelných let. Vědci očekávají, že během celého programu shromáždí záběry 300 milionů galaxií.

Předpokládají, že se jim také podaří objevit 4000 nových supernov, z nichž mnohé explodovaly v době, kdy vesmír byl v poměru k nynější velikosti poloviční.

Historie rozpínání vesmíru

Odborníci se budou na snímcích pídit po stopách, s jejichž pomocí zmapují historii rozpínání vesmíru. To by mohlo přinést nové poznatky ohledně toho, jak temná energie funguje.

Podle Ofera Lahava z londýnské univerzity UCL (University College London), který vědecký tým vede, by tento výzkum měl pomoci najít důkazy existence temné energie a charakterizovat její podstatu. "Ale ještě větší výzvou pro DES je zjistit, zda to, co urychluje rozpínání vesmíru, je skutečně temná energie, nebo něco zcela jiného," dodává.

Vědecký tým DES tvoří více než 120 odborníků z 23 vědeckých ústavů v USA, Británii, Německu, Španělsku a Brazílii.

V roce 1998 dva týmy astronomů při studování vzdálených supernov dospěly k pozoruhodnému závěru, že rozpínání vesmíru se zrychluje. Avšak podle Einsteinovy obecné teorie relativity by gravitace měla vést ke zpomalování expanze.

Podle serveru programu DES mají kosmologové k vysvětlení této skutečnosti dvě možnosti: buď 75 procent vesmíru tvoří neznámá temná energie, která působí proti přitažlivé síle běžné hmoty, anebo musí být obecná teorie relativity nahrazena novou teorií gravitace ve vesmírných měřítkách.