Lobbista Ivo Rittig, kterého policie zatím bez obvinění podezírá spolu s dalšími lidmi z korupce při veřejných zakázkách a praní špinavých peněz, podstoupil ve středu čtyřhodinový výslech na policii v rámci kauzy někdejší šéfky kabinetu expremiéra Nečase (ODS) Jany Nagyové.

Podnikatel, který žije v Monaku a do Prahy přijel kvůli výpovědi, dorazil na služebnu Na Perštýně krátce před devátou hodinou v doprovodu své obhájkyně Karolíny Babákové. Chvíli před nimi dorazil pěšky druhý Rittigův advokát, bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula. Ten byl nakonec jediným člověkem z Rittigova okolí, jenž médiím na místě poskytl alespoň strohé informace.

"Pan Rittig podal svědeckou výpověď tak, jak slíbil. A to je vše, co vám k tomu můžu sdělit," uvedl při odchodu z výslechu. Rittig ho následoval s kamennou tváří a okamžitě nasedl do přistaveného auta.

Zřejmě bude následovat další Rittigův výslech

Státní zástupce Pavel Komár novinářům obsah výslechu rovněž nechtěl prozradit, prohlásil ale, že policie Rittiga pravděpodobně předvolá znovu. O tom, zda by lobbista mohl být obviněn, odmítl spekulovat.

"Informace o tom, co je předmětem výslechu a na co konkrétně se policie bude pana Rittiga ptát, v průběhu vyšetřování nesdělujeme," řekl serveru IHNED.cz mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Sám Rittig s novináři nekomunikoval.

Mluvilo se o schůzkách s Nagyovou i rebelujících poslancích

Sdílnější byl advokát Eduard Bruna, který zastupuje Nagyovou. "Padaly otázky na schůzky pana Rittiga s paní Nagyovou, ale nic záporného ve vztahu k mé klientce jsem se nedověděl... Ptali se i na rebelující poslance, ale on to všechno víceméně staví do roviny přátelských, osobních vztahů. Nikoliv, že by se pletl do politiky," popsal právník.

"Výslech trval tak dlouho, protože se tam probírá kde co. Jak se lidi znají, jakým způsobem spolu komunikují. To zabere spoustu času," podotkl.

Ivo Rittiga zmiňuje policejní usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze Nagyové, která se týká údajného podplacení tří exposlanců ODS výměnou za složení mandátu a zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování zaměstnanců úřadu vlády a manželky Petra Nečase.

Podle tohoto usnesení se kriminalisté dostali k oběma případům na základě prověřování podezření na údajnou zločineckou skupinu složenou z podnikatelů a lobbistů.

Kromě Rittigova jména se v policejních dokumentech objevují také jména lobbisty Romana Janouška nebo Tomáše Hrdličky.

Detektivové se zajímali i o to, zda tyto lidi nekryl bývalý náměstek Vrchního státního zastupitelství v Praze Libor Grygárek.

Zásah Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v polovině června vyústil v obvinění osmi lidí ve dvou kauzách kolem Jany Nagyové - údajné politické korupce a neoprávněného sledování.

Stíhání trojice exposlanců ODS ale Nejvyšší státní zastupitelství koncem června kvůli verdiktu Nejvyššího soudu zrušilo.

V příštím týdnu chce policie vyslechnout také samotnou Nagyovou a současného šéfa vojenské tajné služby Rostislava Pilce.