Japonská vláda oznámila, že podá formální protest proti kreslenému vtipu ve francouzském satirickém týdeníku Le Canard Enchainé, na němž je vyobrazena dvojice vychrtlých zápasníků sumó s nadbytečnými končetinami před poškozenou jadernou elektrárnou Fukušima.

"Díky Fukušimě je teď sumó olympijským sportem," prohlašuje usmívající se sportovní reportér na obrázku s poukazem na úspěšnou kandidaturu Tokia jako hostitele letní olympiády v roce 2020.

Další kreslený vtip v témže magazínu ukazuje dvojici lidí stojící před plaveckým bazénem, kteří mají na sobě obleky poskytující ochranu před radioaktivním zářením a drží v ruce Geigerovy-Müllerovy detektory radiace.

Prohlašují, že ve Fukušimě již byla vybudována zařízení pro plavecké sporty a že by možná stálo za úvahu znovu povolit plavcům používání kombinéz.

Tajemník japonské vlády Jošihide Suga prohlásil, že takovéto satirické příspěvky navozují o Japonsku nesprávný dojem. Japonská vláda opakovaně tvrdí, že následky jaderné nehody, která byla důsledkem zemětřesení a přívalové vlny tsunami z 11. března 2011, má pod kontrolou a že by neměly mít na olympijské hry žádný dopad.

"Tyto satirické obrázky zraňují city obětí neštěstí," konstatoval Suga na tiskové konferenci a dodal, že vláda předloží francouzskému týdeníku oficiální protest.

Francouzská média nerozhořčila Japonce tímto způsobem poprvé. Před necelým rokem televize France 2 ukázala upravenou fotografii brankáře japonského národního týmu Eidžiho Kawašimy se čtyřma rukama. Podle televize japonský gólman díky "efektu Fukušima" chytal tak fantasticky, že umožnil Japonsku uštědřit šokující porážku Francii.

Televize později Kawasima vyjádřila politování nad tímto vtipem a francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius se za něj údajně omluvil.

Japonské úřady oficiálně nezaznamenaly žádné úmrtí, které by bylo přímým důsledkem úniku radiace poté, co se v elektrárně Fukušima roztavila jádra tří reaktorů. Elektrárnu ale od té doby stíhá řada problémů, jako je kupříkladu únik radioaktivní vody ze skladovacích nádrží.Francouzský týdeník La Canard Enchaîné rozhněval svými kreslenými vtipy Francouze