Britský ministr obrany Philip Hammond po nečekané prohře vlády v parlamentním hlasování o usnesení k syrské krizi uvedl, že se Británie nezúčastní žádné vojenské akce proti Sýrii.

Vláda Davida Camerona byla až dosud považována za stoupence zásahu proti režimu Bašára Asada, kterého syrská opozice a některé západní státy obviňují z chemického útoku proti vlastnímu obyvatelstvu.

"Doufal jsem, že se argumenty prosadíme, ale pochopili jsme, že je tu hluboké zřídlo nedůvěry k angažování se na Blízkém východě," řekl Hammond v nočním programu televize BBC.

Připustil, že klíčový britský spojenec, Spojené státy, mohou být britským postojem nezapojit se do akce zklamány, ale nemyslí si, že by britská neúčast mohla vojenskou akci zastavit.

Bílý dům mezitím podle agentury AFP potvrdil, že Barack Obama rozhodne o postupu v syrské otázce v zájmu Spojených států. "Spojené státy budou dále konzultovat britskou vládu jako jednoho z našich nejbližších spojenců a přátel", ale "rozhodnutí prezidenta Obamy se budou řídit tím, co je v zájmu USA," uvedla mluvčí pro otázky národní bezpečnosti Caitlin Haydenová.

Cameronova vláda o čtvrteční noci prohrála hlasování ve sněmovně ohledně vojenské intervence v Sýrii v poměru 272 ku 285 hlasům. Premiér vzápětí podle agentur přislíbil, že názor parlamentu neobejde, ale bude respektovat, protože je mu jasné, že si parlament vojenský zásah nepřeje.

Podle agentury AP sice bylo hlasování nezávazné, ale odmítnutí vojenských úderů v praxi znamená, že má Cameron svázané ruce. Premiér podle agentury Reuters prohrál "symbolické, ale důležité hlasování", které mělo vydláždit cestu k britskému připojení se k úderům v Sýrii.

Před parlamentní debatou britská vláda zveřejnila vlastní interní analýzu, podle níž by byl vojenský úder proti Sýrii oprávněný i v případě, že by jej blokovala Rada bezpečnosti OSN. Podle dobrozdání by byl útok oprávněný, protože by šlo o "humanitární intervenci".

Vláda také argumentovala materiálem britských zpravodajských služeb, podle kterého není pochyb, že v Damašku došlo k chemickému útoku. Podle zprávy neexistuje "žádný hodnověrný alternativní scénář", než že jde o dílo syrského režimu.

Bílý dům: Jedině Asadovy síly mohly použít chemické zbraně

Americký ministr obrany Chuck Hagel na tiskové konferenci v Manile uvedl, že USA budou nadále usilovat o vytvoření "mezinárodní koalice", která by Damašku odpověděla na útok chemickými zbraněmi proti civilistům.

"Je v odpovědnosti každé země přijímat svá vlastní rozhodnutí," poznamenal k hlasování šéf Pentagonu. "Budeme pokračovat v konzultacích s Brity, stejně jako s dalšími spojenci. Tyto konzultace obsahují způsoby, jak společně dospět k odpovědi na útok chemickými zbraněmi v Sýrii... Náš přístup je pokračovat v úsilí o mezinárodní koalici, která bude postupovat společně. A myslím, že je tu řada zemí veřejně vyjadřujících svůj názor na použití chemických zbraní," dodal.

Vysoký vládní činitel řekl zpravodajské stanici CBS News, že Obamova administrativa je připravena v pátek zveřejnit report tajných služeb o užití chemických zbraní v Sýrii. Tajná zpráva by měla ospravedlnit možný útok na Sýrii.

"Víme, že Asad má chemické zbraně a použil je. Jedině prorežimní síly jsou schopny takové zbraně použít. Víme také, že Asadovi vojáci v době útoku prováděli operace právě v místě, kde k útoku došlo," řekl pro CBS News mluvčí Bílého domu John Earnest.

Němci se případného útoku nezúčastní

Podle mluvčího kancléřky Angely Merkelové Německo nemá v úmyslu se v Sýrii připojit k jakémukoliv odvetnému úderu proti silám prezidenta Asada.

Podobně se k věci staví i ministr zahraničních věcí Guido Westerwelle. Podle něj by útok byl v rozporu s německou ústavou.

"Účast nebyla požadována a ani nad ní nebudeme přemýšlet," řekl mluvčí kancléřky Steffen Seibert. Německo však podporuje jasnou, ale mírovou odpověď na útoky, které minulý týden zabily stovky syrských civilistů.