Spojené státy nebudou mít již v polovině října peníze, aby mohly platit své účty, pokud zákonodárci rychle neschválí zvýšení dluhového stropu. Uvedl to v dopise pro představitele Kongresu ministr financí Jacob Lew.

"Kongres by měl jednat co nejrychleji, aby ochránil dobré jméno Ameriky," napsal Lew a vyzval zákonodárce, aby jednali ještě dříve, než se riziko krachu bezprostředně přiblíží.

Dluhový strop byl naposledy zvýšen v lednu a nyní činí 16,7 bilionu USD (321,4 bilionu Kč). Pokud vláda dosáhne tohoto stropu, nesmí si dále půjčovat.

Vláda už podnikla řadu úsporných opatření, aby si zajistila dostatek peněz, včetně toho, že zastavila investice do penzijních fondů pro státní zaměstnance. Navzdory všem krokům však podle Lewa dosáhne úvěrového limitu v polovině října, kdy jí zůstane zhruba 50 miliard USD, což je částka, která může být vyčerpána za jeden den.

Růst ušetřil čas

Jednání mezi Bílým domem a republikány v Kongresu o dluhovém stropu, výdajových škrtech a dalších fiskálních záležitostech jsou velmi napjatá. Vášnivý byl spor o zvýšení dluhového stropu v srpnu 2011, kdy obě strany dosáhly kompromisu až v den, kdy si vláda mohla naposledy půjčit peníze. Ratingová agentura Standard & Poor's kvůli tomu vůbec poprvé zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti USA, což vyvolalo nestabilitu na finančních trzích.

Původní odhady vlády počítaly, že Kongres bude muset zvýšit strop zadlužení na počátku září. Příznivý ekonomický růst však zvýšil příjmy z daní, a poskytl tak více času na dojednání zvýšení stropu. Nezávislý rozpočtový výbor Kongresu odhaduje, že by vláda mohla vyčerpat svoji současnou úvěrovou kapacitu až v listopadu. Odhad výboru je v souladu s prognózami soukromého sektoru, napsala agentura Reuters.